'Ekspertiz testi zarar veriyor' iddiasına sert tepki - YAZDIR

Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık’ın oto ekspertiz işleminde Dyno testinin araca, özellikle de otomatik vitesli araçlara zarar verdiğine yönelik iddiasına tepki geldi.

  • GİRİŞ11.02.2019 17:16
  • GÜNCELLEME11.02.2019 17:16

2. El araç satışına getirilen ekspertiz zorunluluğu ile kişi, kurum ve kuruluşların hileli satışlarının önüne geçilmesi hedeflendiğini aktaran sektör temsilcileri, Dyno testinin araca zarar verdiği iddiası ile satıcılarda yaşanan paniğin gözler önüne serildiğine dikkat çekiyor.

 

 

Oto ekspertiz işleminin, Dyno testinin, araca özellikle de otomatik vites araçlara zarar verdiği iddiasına sektör temsilcilerinden sert tepki geldi.

Konu ile ilgili ortak açıklama yapan MÜSİAD Otomotiv Sektörü Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Denizmen ve Oto Ekspertiz sektörünün öncü isimlerinden Ufuk Ongun şunları söyledi:

 

 

"Bugüne kadar 2.El araç piyasasında oluşan yasal boşluğu fırsat bilen kötü niyetli kişilerin araç satarken binlerce vatandaşa mağduriyet yaşattığını üzülerek gördük. Her ne kadar oto ekspertiz merkezleri kurularak bu mağduriyetin önüne geçilmesi hedeflense de mağduriyetlerin tamamen önüne maalesef geçilememiştir. Yasada yapılan yeni düzenlemeler ile artık 8 yaşa kadar olan tüm araçlara ekspertiz zorunluluğu getirilerek tüketicinin mağduriyetinin tamamen giderilmesi hedeflenmektedir. Çıkacak olan bu yasada emeği geçen başta Hükümetimiz ve Gümrük Ticaret Bakanlığımız olmak üzere sektörümüz adına teşekkürü bir borç biliriz."

SATICILARDA PANİK HAVASI ESİYOR!

2. El araç piyasasına getirilen düzenlemeyle hileli araç satan kişi, kurum ve kuruluşların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ongun, ticari faaliyetini bu şekilde yürütenlerin yaşadıkları panikle son zamanlarda basın ve çeşitli mecralarda ekspertizin ve yapılan testlerin araca zarar verdiğini iddia ettiklerine dikkat çekerek "Yaşadıkları paniği yansıtacak kadar ileri gittiklerini üzülerek görmekteyiz" dedi.

'OTO EKSPERTİZ FİRMALARININ AMACI MAĞDURİYETLERİ AZALTMAKTIR'

Ufuk Ongun, oto ekspertiz merkezlerinin tüketicinin haklarını korumaya yönelik çalıştığını belirtti ve "Bizlerin asıl amacı insanların almayı düşündükleri aracın durumunu eksiksiz ve net bir şekilde mağduriyet yaşamadan, hasarlı bir aracı hasarsız fiyatına almalarının önüne geçmektir" dedi.

Ongun, basın üzerinden yaratılmaya çalışılan olumsuz algıya rağmen, oto ekspertiz sektörü olarak vatandaşın bilinçlenmesi için var güçleriyle çalıştıklarını belirtti.