Dünya onun peşinde! Yerli otomobile talip oldu - YAZDIR

Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) en önemli fabrikası olan Michingan’daki Sterling Heights’in başına getirilen Akın Aydemir, yerli otomobilin 500 milyon dolara üretilebileceğini teklif gelmesi halinde ise Türkiye'ye dönerek kariyerini bu projede tamamlamaya hazır olduğunu belirtti.

  • GİRİŞ09.07.2018 09:38
  • GÜNCELLEME09.07.2018 09:54

1.5 milyar dolarlık yatırımla fabrikanın yenilenip, grubun en karlı araçlarından biri olan yeni Ram 1500’ün başarılı bir şekilde üretilmesinde büyük katkısı olan Aydemir, tam 1 yıl sonra bu kez Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) Kanadalı CEO’su Sergio Marchionne’nin bizzat yüz yüze görüşüp rica etmesiyle
FCA’nın Kanada’daki 5 fabrikasının başına atandı.

Marchionne’nin Aydemir’i kısa süre içinde kendi ülkesindeki tüm fabrikaların başına getirmesi, hakkındaki planlarının daha büyük olduğu gerçeğini ortaya koydu.

 

500 MİLYON DOLARA ÜRETİLİR

Hürriyet'e konuşan 54 yaşındaki Akın Aydemir, Türkiye’de yerli otomobil hakkında gelişmeleri takip ettiğini ve CEO olarak atanan Gürcan Karakaş’a başarılar dilediğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye kendi otomobilini yapabilir. Hem bunun için altyapısı hem de yeterli donanımı var. Türkiye’de hem üretim hem de Ar-Ge çok gelişmiş durumda. Bugün dünyanın bir çok yerinde fabrikaların kurulmasında çalıştım, şu ana kadar Tofaş’tan iyisini görmedim. Dolayısıyla Türkiye’de 5 babayiğit çok rahatlıkla yerli otomobili geliştirebilir. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, işin geliştirilmesi ve pazarlanması dışında Türkiye’de 3-4 farklı modelden oluşacak bir yerli otomobili 400-500 milyon dolara üretebilirsiniz. Yani ben üretirim.''

''TEKLİF GELİRSE YERLİ OTOMOBİL İÇİN ÇALIŞIRIM''

Kimseyle bir temasının olmadığını ama teklif gelmesi halinde hem FCA CEO’su Sergio Marchionne’ye hem de Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen’e danışıp, izinlerini alarak yerli otomobil üretmek için çalışabileceğini de söyleyen Aydemir, ''Sonuçta kariyerimi Türkiye için böylesine önemli bir projeyle tamamlamak isterim.'' dedi.