TEST: Hyundai i30 1.6 CRDi Otomatik - YAZDIR

Yenilenen Hyundai i30, henüz piyasaya çıkmadı, ancak 1.6 litrelik dizel motor ve 7 ileri otomatik şanzımanlı versiyonuyla test köşemize konuk oldu.

  • GİRİŞ05.04.2017 15:06
  • GÜNCELLEME05.04.2017 15:38

Serkan Saraç / Haber7

Siz sevgili okurlarımız için her hafta yeni bir araç incelerken, bu haftayı Hyundai Yeni i30 lansmanına ayırdık. Araçtan kısa süreliğine edindiğim deneyimleri sizinle paylaşacağım, ama şöyle başlamak gerekirse en çok etkilendiğim yönü yalıtım oldu.

DIŞ TASARIM

Hyundai’nin C segmentindeki başarılı oyuncusu i30, yeni nesliyle marka adına yeni bir dönem başlatıyor. Yeni i30, kısa yapıya sahip ön ve arka tampon çıkıntıları, uzun motor kapağı, LED arka lambaları, sportif görünümü destekleyen tamponları ve diğer bileşenleriyle şık bir karakter çizgisine sahip. Siyah arka spoyler ise hem aerodinamiği artırıyor hem de sportifliği vurgulamaya devam ediyor.

İÇ TASARIM

Önceki modele göre daha şık bir izlenim sunan Yeni i30, ferahlık hissi veren yatay düzeniyle de oldukça temiz ve sezgisel bir iç mekana sahip. Panoramik tavan + sunroof aracın içine çok ferah bir yapı sağlıyor. Araca ilk oturduğumuz andan itibaren ilk dikkatimizi çeken değişen direksiyon yapısı ve ekran oldu. Direksiyon artık daha küçük ve sportif, ekran ise kullanılabilirlik açısından daha başarılı. Aracın teknolojisinde , Android ve ios işlemcili telefonları kullanmak artık çok daha kolay. Telefon seçenekleri aracın ekranında.

Teknoloji ve ferahlık bakımından oldukça başarılı olan model , güvenlik donanımlarıyla da yelpazesini genişletmiş. (Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi, yokuş kalkış desteği de kullanılıyor.)

ŞASEDE DEĞİŞENLER

Yeni i30, yüzde 53 güçlendirilmiş ultra dayanıklı çelik bir gövdeye kavuştu. Bu yeni gövdeyle beraber eskisinden 28 kg daha hafif olan model, ayrıca yüzde 20 daha sert ve rijit bir şasiye sahip. Bu teknik verilere ek olarak, yüzde 10 daha hisli işleyiş gösteren yeni nesil elektrik destekli direksiyon sistemi, bir önceki modelle karşılaştırıldığında da 15 milisaniye daha hızlı tepkiler veriyor. Sürüşe katkıda bulunmak için süspansiyon sistemi geliştirilen Yeni i30, performans odaklı amortisörlere ve helezonlara sahip. Ayrıca çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon da tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

MOTOR SEÇENEKLERİ

Hyundai yeni İ30 da 3 farklı motora yer verdi. İki adet yeni nesil benzinli motor (1.4 MPi- 1.4 T-GDI) ve bir adet de 1.6 litre turbo dizel ünite.

1.4 MPI: 1368 CC / 100 HP / 134NM TORK
1.4 T-GDI: 1353 CC / 140 HP / 242 NM TORK / OTO ŞANZIMAN DCT
DIZEL U 1.6: 1582 CC / 136 HP / 280-300  NM TORK / OTO ŞANZIMAN DCT

TEST KONUĞUMUZDA ARTI VE EKSİLER

+ Direksiyon artık daha hisli ve ele daha iyi oturuyor.
+ Yalıtım sınıfında lider seviyede
+ Performans olarak ara hızlanmalarda çok başarılı
+ Şanzımanı Tuscon’dan tanıyoruz , sarsıntısız ve geçişler seri. ( DCT)
+ Ekran konumlandırması, teknolojisi ve kullanımı bakımından bir önceki nesle göre daha başarılı.
+ Sunroof içeren Panoramik Cam tavan içeriye çok ferah bir yapı sağlıyor.
+ Yakıt Tüketimi uzun yolda çok iyi veriler sundu. 100 KM ortalama 5.0 Litre ( Testteki agresifliğe rağmen)
+ Malzeme kalitesi çok başarılı. Yumuşak yapı, kapı kollarına kadar yansımış.
+Diz ve Baş mesafesi yine sınıfında lider seviye de diyebilirim.

Öte yandan 1 günlük bir lansman süresi olduğundan aracın çok negatif yönüne denk gelmedik. Eksi yönleri uzun testimizden sonra sayfamızda bulabilirsiniz. 

TEKNİK ÖZELLİKLER

Motor hacmi: 1582 cc
Maksimum güç: 136 HP / 4000 d/d
Maksimum tork: 300 Nm / 1750~2500 d/d 
Şanzıman: 7 ileri otomatik

Ortalama yakıt tüketimi: 4.1 lt
Yakıt türü: Dizel 

0 - 100 km/s: 3.8.2 sn
Maksimum hız: 200 km/s

Aracın fiyatı içinse İstanbul Autoshow'u beklemek gerekiyor.