Otomobil dünyasında yaşanan gelişmeler; en yeni otomobil haberleri ve incelemelerini Otorehberi’nden takip edebilirsiniz.

Üç kez araba alan ve satanlar takipte!

Kira gelirini beyan etmeyen 300 bin ev sahibinin peşine düşüp mektuplar gönderen Maliye Bakanlığı şimdi de yılda 3 kez araba alan ve satan kişiye inceleme mektubu gönderdi

Üç kez araba alan ve satanlar takipte!
Eklenme: 04 Mart 2012, 16:36 / Güncelleme: 04 Mart 2012, 16:36 / 14,200 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Yılda 3 kez araba alan satan 623 bin kişiye inceleme mektubu gönderildi. Buna göre internet üzerinden veya şahsi olarak ikinci el araba alım satımı yapanlardan vergi alınacak. Ticari kaydı olmadığı halde çok sayıda araç alıp satanlara vergi cezası uygulanacak.

Söz konusu gelişmeyi Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Ekrem Şimşek açıkladı. Şimşek, 2011 yılında galeri, otomobil yetkili satıcısı ve kişilerle birlikte toplam ikinci el araç satışının ise 3 milyon 700 bin olduğunu vurguladı.

Ticaret Kanunu'nda yılda 3'den fazla gayrimenkul alım satımı yapan insanların bunun ticaretin yaptığı muamelesine tabi tutulduğunu kaydeden Şimşek, "Bu işle ilgili ticarethane açması gerekiyor. Demek ki 3'den fazla yapıyorsun vergisini vermek zorundasın. Gelir vergisi, KDV ödemek zorundasın. Gelir İdaresi Başkanlığı da bu konuyla ilgili 623 bin kişiye inceleme mektubu gönderdi." dedi.

Geriye dönük olarak noter kayıtları, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil kayıtlarının TC Kimlik numaraları üzerinden incelemeye tabi tutulduğunun altını çizen Ekrem Şimşek, "Yılda 10 ila 20 adet arası araba alım satımı yapan doktorlar, öğretmenler var." diye konuştu.

Araba alım satımı yapan kişilerin ödemedikleri verginin karşılarına çıkacağını dile getiren Şimşek, mektup gönderilenler içerisinde galericilerin de olabileceğini söyledi.

Geriye dönük kaç yıl inceleme yapılacağı konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını söyleyen Şimşek, İstanbul'da bir arkadaşlarına 10 bin lira vergi matrahı çıkarıldığını aktardı.

Kaynak : CİHAN

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 8 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

eray eray

04.03.2012 14:50

ayakçı galericiler. peki bu üzerlerine araç almadan vekalet yolu ile,galericilerden çok araç alıp satan ve en ufak bir vergi ödemeyen ayakçı galericilere herhangi bir takip yolu açmayacakmısınız? bu adaletsizlik sahtekarlık ne olacak peki?

dudu durdu

04.03.2012 15:15

özel muayenesi olan ve mal varlığı sürekli artan ama beş kuruş. vergi ödemeyen doktor ve dişçilere de bir el atın lütfen.

yeninesilosmanlı

04.03.2012 15:53

para para para. gelsinde nereden gelirse gelsin. yakında soluduğumuz hava içinde vergi alırlarrsa hiç şaşırmam.

Ebu-Yunus

04.03.2012 19:11

siz de kurtulun, bu millet te kurtulsun sizden.. kanundan maksat milletin cebindeki üç kuruşu hortumlamak.geçmişe dönük değil de geleceğe dönük yapın bari. bundan sonra kimse yılda üç kez araba alıp satmasın. ya da her araba alım satım vergisini peşin alın.noterde devir teslim anında peşinen aracın kasko değerinin yüzde birini peşin tahsil edin. hem piyasa kilitlensin. hem araç alım satımı dursun. hem işsiz olup bu yolla geçinenler açlıktan ölsün. siz de kurtulun, bu millet te kurtulsun sizden. devletçiliği bırakıp biraz da halkçı olun. halka rağmen halk içinci değil.(not;bu kanunun ucu bana hiç dokunmuyor ama haksızlık kimden gelirse gelsin karşı durmak boynumun borcu.)

Orhan Kasan

05.03.2012 00:21

Ya emlakçılar?. vekaletle alım-satım yaparak o işten 5 kuruş vergi vermeyen emlakçılar var hem de mal sahibinden iş sonuna kadar depozito kesip de sonra üstüne yatan.