İkinci el araçta kilometre hilesine dikkat!

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu, kilometre düşürme olayının çok sık yaşanması üzerine İçişleri Bakanlığına bu konuda çalışma yapılması talebinde bulundu.

İkinci el araçta kilometre hilesine dikkat!
İkinci el araçta kilometre hilesine dikkat!
GİRİŞ 18.12.2011 13:24 GÜNCELLEME 18.12.2011 13:24

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kahyaoğlu, ikinci el araç satışlarında belli kontrol mekanizması olmadığı için herkes tarafından rahatlıkla ikinci el araç alım satımı yapıldığına dikkati çekerek, ''Kilometre düşürme olayının çok sık yaşanması üzerine Federasyon olarak İçişleri Bakanlığına bu konuda çalışma yapılması talebinde bulunduk'' dedi.

Kahyaoğlu, yaptığı açıklamada, ikinci el araç satışlarının kontrolsüz olarak herkes tarafından yapıldığını belirterek, ''İkinci el araç satışlarında belli kontrol mekanizması olmadığı için herkes ikinci el araç alım satımı yapıyor. Bu durum da bazı dolandırıcılık olaylarına davetiye çıkarıyor. Çünkü herkes iyi niyetli değil'' dedi.

İkinci el araçların satışında yapılan kilometre düşürme, pert kaydını değiştirme ve kapora yöntemiyle dolandırıcılık yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılanının kilometre düşürme olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, nitelikli dolandırıcılık suçu olan kilometre düşürmenin bazı kişiler tarafından 50 liraya yapıldığını söyledi.

Kahyaoğlu, ''İkinci el araç alan kişi, aracı test merkezlerine götürüp motor ve kaportasına baktırıyor. Bu raporlar tabii ki önemli ama mutlaka bir servise gidip aracın gerçek kilometresinin öğrenilmesi lazım'' diye konuştu.

Aldığı aracın kilometresinin düşürüldüğünü satım işlemi sonrasında öğrenen kişilerin genellikle bu durumu sineye çektiklerini aktaran Kahyaoğlu, ''Halbuki bu nitelikli dolandırıcılık. Bu durumla karşılaşan kişiler, ya aracı iade etsinler ya da mahkemeye başvursunlar'' dedi.

Kilometre düşürme olayının çok sık yaşanması üzerine Federasyon olarak İçişleri Bakanlığına bu konuda çalışma yapılması talebinde bulunduklarını belirten Kahyaoğlu, ''Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığı ikinci el araçların satışları sırasında araçların gerçek kilometrelerinin bir belgeyle ortaya konulması için çalışma yapmalarını istiyoruz. Ancak yapılacak böyle bir çalışmayla kilometre düşürme ile yapılan dolandırıcılığın önüne geçektir'' diye konuştu.

-2 ila 7 yıl arasında hapis cezasının söz konusu-

Yetkili otomobil servis sahibi Mustafa Akpınar da yapılan bazı testlerin ardından bir otomobilin kilometresinin düşürülüp düşürülmediğinin kolaylıkla anlaşılabildiğini vurgulayarak, satıcıların bu yola satmakta zorlandıkları otomobilleri cazip kılmak için başvurduğunu dile getirdi.

Avukat Çiğdem Erman ise ticari bir faaliyet kapsamında yapılan dolandırıcılıkların ''nitelikli dolandırıcılık'' kapsamında değerlendirdiğini belirterek, ikinci el otomobilleri kilometrelerinin düşürülmesinin de bu kapsamda değerlendirildiğini söyledi.

Türk Ceza Kanunu'na göre dolandırıcılığın 1 ila 5 yıl arasında hapis cezası gerektirirken, nitelikli dolandırıcılık için 2 ila 7 yıl arasında hapis cezasının söz konusu olduğunu aktaran Erman, aldıkları otomobillerin kilometresi düşürülen vatandaşlara vakit kaybetmeden savcılığa suç duyurusunda bulunmaları gerektiği önerisinde bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • benim ben 6 yıl önce Şikayet Et
  Toplumsal ahlak. Bu ne ahlaksizliktir. Bu serefsizlerin yaptiklari sadece arabalari sattiklari insanlari kaziklamak degil, serefiyle arabasini satmak isteyene de, ikinci el araba almaya ugrasan vatandasa da zarari dokunuyor. Kimse kimseye güvenemiyor. Denetim sart, ama nasil? TRAMER var, gidip aracin pert kaydini sildirenler var. Denetim sart da, devletin ahlakli toplum yetistirme konusunda da toplumsal projeler yapmasi, ön ayak olmasi, televizyonlara ayar cekmesi gerekiyor. Kardesim devlet, devlet diyoruz da, devlet kim? Ey devletin basinda yer alan bürokratlar, müstesarlar, memurlar salla basi al maasi ile olmuyor bu isler, proje üretin biraz.
  Cevapla
 • MELİKŞAH 6 yıl önce Şikayet Et
  herkes alım satımcı olmuş- kolay para. Türkiye'de ikinci el araç alım satımı kadar üç kağıdın döndüğü başka bir sektör var mı bilmiyorum. o yüzden araç alırken asla galerilere uğramamayı ve aldığım aracın sahibinin en az bir yıldır bu araca binmiş olmasını kıstas alıyorum. Çünkü çevreme bakıyorum imam, öğretmen vs. herkes alım satım işi yapıyor. Esas galericileri hiç söylemiyorum onlardan külliyen uzak durmalı. kısaca bence bu işin iyice cılkı çıktı.
  Cevapla
 • abdullah karaceylan 6 yıl önce Şikayet Et
  isabet olur. ülkemizde yapılan bir üçkağıtçılığın daha önüne geçilmiş olur.
  Cevapla