Otomobil dünyasında yaşanan gelişmeler; en yeni otomobil haberleri ve incelemelerini Otorehberi’nden takip edebilirsiniz.

Yerli otomobile süper teşvik geliyor

Erdoğan’ın, 'Bu işe soyunacak bir babayiğit aranıyor' sözleriyle başlayan yerli otomobil üretim çalışmaları tam gaz sürüyor. Yerli oto üretecek 'babayiğit'e süper teşvik geliyor

Yerli otomobile süper teşvik geliyor
Eklenme: 23 Kasım 2011, 09:08 / Güncelleme: 23 Kasım 2011, 09:08 / 14,879 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Hüseyin Özay'ın haberi

Yeni teşvik sistemiyle yerli otonun yatırım maliyeti düşecek. Otomotivcilerin 25 bin lira maliyet çıkardığı yerli otonun fiyatı 15 bin liraya inecek.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin, ‘yerli otomobilin maliyeti bu şartlarda 20-25 bin lira olur’ raporunun ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, yerli otomobil üretecek olan ‘babayiğite’ süper teşvikler getirmeyi planlıyor. Bu kapsamda üzerinde çalışılan yeni teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyeti 15 bin liraya kadar çekilecek.

Stratejik ürün sınıfı geliyor

Çalışmaları süren yeni teşvik sistemi, yerli otomobilin maliyetinin çok yüksek olduğu tartışmalarını da sonlandıracak. Mevcut düzenlemelere göre halen Türkiye’de, ‘bölgesel’, ‘genel’ ve ‘proje’ olmak üzere üç ayrı sınıfta teşvik veriliyor. Yeni yapılacak düzenlemeyle ayrıca ‘stratejik ürün’ sınıfı eklenecek.

Stratejik ürün sınıfı kapsamında da yerli otomobil, insansız hava aracı, savunma araçları gibi stratejik ürünlere teşvik sağlanacak. Bu sınıftaki ürünlere verilecek teşvikler ise diğer teşviklerinden çok daha geniş olacak.

Teşvik kapsamında, sıfır faizli kaynak, vergi ve prim yükümlülüklerinin kaldırılması, bedelsiz arsa gibi düzenlemeler yer alıyor. Yetkililer, stratejik ürünlere yapılacak teşviklerin, diğer teşviklerden farklı sürelere ve farklı oranlara sahip olacağını bildirdiler.

Yatırım maliyeti aşağı çekiliyor

Yeni getirilecek teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyetinin büyük ölçüde düşürülmesi öngörülüyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), yerli otomobil konusunda hazırladığı raporda, yerli otomobil için 2.5-3 milyar Euro’luk yatırıma ihtiyaç duyulduğu, yerli otomobilin maliyetinin de 20-25 bin lira olacağı belirtilmişti.

Yeni teşvik sistemiyle yeni kurulacak fabrikanın maliyetinin çok aşağıya çekileceği, yerli otomobilin maliyetinin de en az 15 bin liraya düşeceği hesaplanıyor. Böylece, yerli otomobilin pazar payını geliştirmesi sağlanmış olacak.

Oto yan sanayi de yararlanacak

Ayrıca stratejik ürünlerin yan sanayilerine de teşvikler sağlanarak, diğer markalarla rekabet edebilmesinin önü açılacak. Örneğin, yerli otomobilin ‘yedek parçaları’ ithal araçlara göre çok daha ucuz olacak.

Bu tür düzenlemelerle, yerli otomobil cazip hale gelecek. Yetkililer, teşviklerin daha çok üretim aşamasında verileceğini belirterek, diğer markalarla haksız rekabet ortamının oluşmayacağını kaydettiler.

OSD raporuna göre fiyat 20-25 bin lira

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan yerli otomobil raporu, Eylül sonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e sunulmuştu. Bakan, raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 20-25 bin TL’lik maliyeti olan bir otomobilin üretimi, tasarımı, pazarlanması iç pazar açısından ortalama hesaba katıldı ve üretimle ilgili çalışmalar bu çerçevede yapıldı” denilmişti.

Raporda bir takım verilerden yola çıkarak oluşturulan farklı yatırım tu-tarlarının yer aldığını belirten Ergün, otomobilin A’dan Z’ye kadar Türkiye’de üretilmesi, tasarım ve markalaşmaya yönelik ortalama 2.5 milyar Euro’luk yatırım yapılması gerektiğinin belirtildiğini kaydetmişti.

EN YAKIN KOÇ  Yerli otomobil üretiminin gündeme gelmesiyle birlikte Koç Grubu’nun bunu başarabilecek en yakın grup olduğu görüşü ağırlık kazandı.

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç da yaptığı açıklamalarda bunu teyit ederek, İtalyan ortaklarıyla yerli otomobil üretimi konusunda görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı. Koç “Yerli otonun başarılı olması için devlet desteği gerekli” demişti.

Kaynak : Star

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 12 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

adamın biri

23.11.2011 09:28

para parayı çeker. yol bitmiş bu saatten sonra yerli olsa kim alacak?! bu teşvikleri asgari ücretliye,taşerona,emekliye yap kimsesizlerin kimsesi!!!

musamusavi

23.11.2011 09:39

empati 1. obdsmand süleyman demirelin geçmişte yaptığı açıklamalar devletin yatırım projelerinin her zaman diliminde askerlerin baskısıyla önlendiği yönünde idi ve cumhuriyet tarihinde sadece askerle arası olan ve herhalükarda yani kar zarar gözönüne alınmadan bu asker dostları devletin tüm imkanlarını kullanarak tekel oluşturdukları gibi bir başka şirket veya şahsın kendi öz imkanları ile yapmaya çalıştığı yatırımlarda askerin havuç göstermesi sonucu akamete uğratılırdı sağolsun rahmetli özal bunları aşmaya ve ekonomiyi halk kitlelerine yaymaya çalıştıda bu konuda ülkede biraz gelişme oldu tabi buda özalın sonunu getirdi ve devletin tüm imkanlarını hoyratça kullanma yetkisine sahip bu asker dostu zümre kendi iç rekabetlerinde bile menfaatleri ön planda tutabilmek adına gayri insani her türlü eylemi yapmaktan imtina etmedi özdemir sabancının öldürülmesi gibi ikibinli yılların başında fadıl akgündüz bir girişim yaptı yine seçkin sermaye asker medya ve adalet?sistemini devreye sokarak jetpaya

musamusavi

23.11.2011 09:50

empati 2. karşı bir linç girişimi başlatmış ve onbinlerce insanın birikimini bir araya getirmeyi başarmış olan fadıl bey jet fadıl adı altında sistem tarafından kendi koçlarını korumak adına kurban edildi tabi bunun gibi halis toprakta sistemin hışmına liberal ekonomiyi benimsediğini iddia eden ak parti hükümeti nezdinde oldu yani eskiden ülkenin her kentinden girişimci engellenirken bu yeni dönemde doğu ve güneydoğulu girişimci engelleniyor ve halis toprağın malları akparti hükümeti ce kendi tarafdarlarına peşkeş çekiliyor tıpkı daha önce gayrı müslimlere yapıldığı gibi şimdi eğer gerçekten bu bilgilerimde yanılıyorsam o zaman bu proje ve teşvikleri en çok hakeden fadıl akgündüz olmalıdır devlet kart koçların semizlenemeyeceğini yeni koçları beslemenin daha doğru olacağını idrak eder ve fadıl akgündüze öncelik verirse ülkede bazı şeylerin olumu yönde değiştiği noktasında bir inancımız olur yoksa yerlide olsa bu millet inadına ithali almaya devam edecektir.

Ertan YILMAZ

23.11.2011 10:11

YERLİ-YABANCI. yerlilerimizin yabancı ortakları olduktan sonra yerli otoymuş hiçte inandırıcı olmuyor. bir aracın hangi parçasını biz üreteceğiz. motorunu ve elektroniğini üretmeyip kaportasını,vida.civatasını üreteceksek zaten üretiliyor.

Sarcan

23.11.2011 10:23

Teşvikler şartlı verilmeli diye düşünüyorum.... O babayiğit otomobil fabrikasını ve patent haklarını belli bir süreliğine (mesala 49 yıl) yabancılara satamasın. Babayiğit çıkıp süper teşvikleri alır fabrikasını kurar ve 2-3 yıl sonra da şirketinin çoğunluğunu gidip Fransız otmobil şirketine satar ise Türk otomobilinin Reno'dan farkı kalmaz. Olan yine vatandaşa olur. Vatandaşın cebinden milyonlarca dolar teşvik verilmiş olur.....