Yerli otomobile süper teşvik geliyor

Erdoğan’ın, 'Bu işe soyunacak bir babayiğit aranıyor' sözleriyle başlayan yerli otomobil üretim çalışmaları tam gaz sürüyor. Yerli oto üretecek 'babayiğit'e süper teşvik geliyor

Yerli otomobile süper teşvik geliyor
Yerli otomobile süper teşvik geliyor
GİRİŞ 23.11.2011 09:08 GÜNCELLEME 23.11.2011 09:08

Hüseyin Özay'ın haberi

Yeni teşvik sistemiyle yerli otonun yatırım maliyeti düşecek. Otomotivcilerin 25 bin lira maliyet çıkardığı yerli otonun fiyatı 15 bin liraya inecek.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin, ‘yerli otomobilin maliyeti bu şartlarda 20-25 bin lira olur’ raporunun ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, yerli otomobil üretecek olan ‘babayiğite’ süper teşvikler getirmeyi planlıyor. Bu kapsamda üzerinde çalışılan yeni teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyeti 15 bin liraya kadar çekilecek.

Stratejik ürün sınıfı geliyor

Çalışmaları süren yeni teşvik sistemi, yerli otomobilin maliyetinin çok yüksek olduğu tartışmalarını da sonlandıracak. Mevcut düzenlemelere göre halen Türkiye’de, ‘bölgesel’, ‘genel’ ve ‘proje’ olmak üzere üç ayrı sınıfta teşvik veriliyor. Yeni yapılacak düzenlemeyle ayrıca ‘stratejik ürün’ sınıfı eklenecek.

Stratejik ürün sınıfı kapsamında da yerli otomobil, insansız hava aracı, savunma araçları gibi stratejik ürünlere teşvik sağlanacak. Bu sınıftaki ürünlere verilecek teşvikler ise diğer teşviklerinden çok daha geniş olacak.

Teşvik kapsamında, sıfır faizli kaynak, vergi ve prim yükümlülüklerinin kaldırılması, bedelsiz arsa gibi düzenlemeler yer alıyor. Yetkililer, stratejik ürünlere yapılacak teşviklerin, diğer teşviklerden farklı sürelere ve farklı oranlara sahip olacağını bildirdiler.

Yatırım maliyeti aşağı çekiliyor

Yeni getirilecek teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyetinin büyük ölçüde düşürülmesi öngörülüyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), yerli otomobil konusunda hazırladığı raporda, yerli otomobil için 2.5-3 milyar Euro’luk yatırıma ihtiyaç duyulduğu, yerli otomobilin maliyetinin de 20-25 bin lira olacağı belirtilmişti.

Yeni teşvik sistemiyle yeni kurulacak fabrikanın maliyetinin çok aşağıya çekileceği, yerli otomobilin maliyetinin de en az 15 bin liraya düşeceği hesaplanıyor. Böylece, yerli otomobilin pazar payını geliştirmesi sağlanmış olacak.

Oto yan sanayi de yararlanacak

Ayrıca stratejik ürünlerin yan sanayilerine de teşvikler sağlanarak, diğer markalarla rekabet edebilmesinin önü açılacak. Örneğin, yerli otomobilin ‘yedek parçaları’ ithal araçlara göre çok daha ucuz olacak.

Bu tür düzenlemelerle, yerli otomobil cazip hale gelecek. Yetkililer, teşviklerin daha çok üretim aşamasında verileceğini belirterek, diğer markalarla haksız rekabet ortamının oluşmayacağını kaydettiler.

OSD raporuna göre fiyat 20-25 bin lira

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan yerli otomobil raporu, Eylül sonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e sunulmuştu. Bakan, raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 20-25 bin TL’lik maliyeti olan bir otomobilin üretimi, tasarımı, pazarlanması iç pazar açısından ortalama hesaba katıldı ve üretimle ilgili çalışmalar bu çerçevede yapıldı” denilmişti.

Raporda bir takım verilerden yola çıkarak oluşturulan farklı yatırım tu-tarlarının yer aldığını belirten Ergün, otomobilin A’dan Z’ye kadar Türkiye’de üretilmesi, tasarım ve markalaşmaya yönelik ortalama 2.5 milyar Euro’luk yatırım yapılması gerektiğinin belirtildiğini kaydetmişti.

EN YAKIN KOÇ  Yerli otomobil üretiminin gündeme gelmesiyle birlikte Koç Grubu’nun bunu başarabilecek en yakın grup olduğu görüşü ağırlık kazandı.

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç da yaptığı açıklamalarda bunu teyit ederek, İtalyan ortaklarıyla yerli otomobil üretimi konusunda görüşmeler yaptıklarını açıklamıştı. Koç “Yerli otonun başarılı olması için devlet desteği gerekli” demişti.

YORUMLAR 12
 • Mert KÖSE 6 yıl önce Şikayet Et
  HÜKÜMET Ya kendi yada halkı ortak etsin. İllede süper teşvikler verilecekse bu ile hükümet kesinlikle öncülüğünü yaparak ya devleti yada halkı bu projeye ortak etmelidir. Koç, Sabancı zaten aşırı zenginleşmiş kuruluşların daha da zenginleşmesi yerine faydalı bir adım milletle beraber atılmış olur..
  Cevapla
 • Ismail Turgut 6 yıl önce Şikayet Et
  KOC´a HAYIR! - IMZA´ya EVET!. 12 yil önce yerli otomobil yapilacakti, ama IMZA´ya karsi cikanlarin basinda KOC geliyordu. Bunlarin yüzünden herseyimiz sömürüldü, cebimizdeki paralarla KOC´lar güya babayigit olacaklarmis. GERCEK BABAYIGIT MILLETI SÖMÜRMEZ!!!
  Cevapla
 • ahmet kayserili 6 yıl önce Şikayet Et
  ğüzel. eğer türk malı ğüzel bir dizel araba yapılsın 1.6 motor altında hemen alırımen azından milli arabamız derim.alırım inş olur
  Cevapla
 • dudu durdu 6 yıl önce Şikayet Et
  italyan ortakla yerli otomobil. nasıl oluyor? İlginç bir yaklaşım. Ben şahsen Demir Sabancı anısına Sabancıların bu işin içinde yer almalarını isterim. Ama asıl gönlümüzde yatan anadolu aslanlarının bu işi başarması tabii ki. İtalyan ortakla yerli oto biraz tuhaf geldi.
  Cevapla
 • osman 6 yıl önce Şikayet Et
  koç a hayır.... yıllardır hurda otomotiv ler ile bu toplumun parasını emen bu koç ailesine yerli oto yapma imkanı hükümet tanımasın, ülkenin yeni iş adamlarına ihtiyacı var, koç lar hala tıksırıncaya kadar yemek istiyorlar, benim param onlara HARAM olsun!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle