En düşük araç vergisi 480 liraya çıkıyor

Vergi artışlarında esas alınacak yeniden değerleme oranı 2012'de yüzde 10.26 olarak uygulanacak. Yeni yılda en düşük motorlu taşıtlar vergsi 480,7 liraya çıkacak.

En düşük araç vergisi 480 liraya çıkıyor
En düşük araç vergisi 480 liraya çıkıyor
GİRİŞ 04.11.2011 09:26 GÜNCELLEME 04.11.2011 09:26

Bakanlar Kurulu, mevzuatın kendisine tanıdığı yetkiyi kullanmazsa, çeşitli vergi, harç ve cezalar, yeni yılda yüzde 10,26 oranında artacak.

Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üretici fiyat endeksi, Ekim ayı sonunda, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 10,26 oranında artış gösterdi. Vergi Usul Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranını TÜİK'in üretici fiyatı genel endeksine göre açıklayan Maliye Bakanlığı'nın, 2012 oranını da bu ay içinde ilan etmesi bekleniyor.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor. Kanunlarda, Bakanlar Kuruluna belirli limitler içinde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi de tanınıyor. Aynı politikanın devamı halinde, motorlu taşıtlar vergisi (MTV), damga vergisi, çevre temizlik vergisi, harçlar, trafik ve vergi cezaları, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yüzde 10,26 oranında artacak.

EN DÜŞÜK MTV 480 LİRA OLACAK

Bu durumda 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin halen 436 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 480,7 liraya çıkacak. Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 697 liradan 768,5 liraya yükselecek.

Damga vergisindeki maktu tutarların yeniden değerleme oranı kadar arttırılması durumunda da, yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 9,14 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 11,75 lira olarak uygulanacak.

1 YILLIK PASAPORT HARCI 112 LİRAYA ÇIKIYOR

Harçların da aynı oranda zam görmesiyle birlikte 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 102,3 liradan 112,79 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı 278,25 lira olacak.

EMLAK VERGİSİ DEĞERLERİ DE YÜKSELİYOR

Bu arada, emlak vergisine tabi değerler ise 2012 yılında yeniden değerleme oranının yarısı kadar artış görecek. Veraset ve intikal vergisiyle ilgili istisnalar ve dilimler de yeni yılda yeniden değerleme oranı kadar artacak.

Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 190,02 liraya çıkacak

YORUMLAR 13
 • şükrü 6 yıl önce Şikayet Et
  akp ye oy vermeyin,bu kadar basit. oyumun yönü kesinlikle değişmiştir.bu kadar vergi olmaz,bilinçsizce vergilendirme yapılıyor.para kolaymı kazanılıyor,hayatımı idame ettirmek için gece gündüz çalışıyorum ve bu çalışmanın karşılığında kendime alacağım mala vergi üstüne vergi yükleniyor,siz meydanı boş zannediyorsunuz ama çok yanılıyorsunuz.
  Cevapla
 • cihan 6 yıl önce Şikayet Et
  NEREYE KADAR GİDECEK. Her yıl vergilerin artması yetti artık dedirtiyor.Hükümetin yıllardır sürdürdügü zam zam zam politikası bitmeden kesr gibi hep bana hep bana demesi yetti artık.Buradan Başbakana devlete sesleniyorum yahu bir seferde zam yapmayın biryıl önceki vergiler ne ise öyle kalsın DİYEMİYORMUSUNUZ.Ülkenin milli geliri refahı artmış yalanlarına dogruluk payı katmış olursunuz.Kafası çalışan birisi olsa vergi artışı degil indirimi yapar halkın daha rahat vergi verebilme şansı olur.nereden nasıl vergi kaçırabiliriz diye vatandaşa hesap yaptırtmaz.Paradan sıfırları attık ama o görünmezler hala hayatımızda böyle giderse sıfırlar tekrar çogalacak bir dahamı sıfır atacagız.DEVLET BU BÖYLE NEREYE KADAR GİDECEK.
  Cevapla
 • isa demir 6 yıl önce Şikayet Et
  HERKES DEVLETİN İŞÇİSİ OLSUN BARİ. kuzey kore gibi yönetimi ilan edin baride tam olsun bu neyaaa araban var vergi evin var vergi herşeye vergi herkes memur olsun bitsin
  Cevapla
 • Ejder Ejderha 6 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış bilgilendiriyorsunuz !!!. Verdiğiniz değerler sıfır araçlar içindir. 1300 motorlu olan aracım 2000 model ve vergisi oldukça düşük. Şimdi bu haberi okuyunca insan aracının vergisinin 480 lira olacağını sanıyor. Hayır öyle değil. Eğer ben yanlış anlamadıysam bu vergi tutarı sıfır araçlar için belirtilen değerler.
  Cevapla
 • ELBİSTANLI 6 yıl önce Şikayet Et
  çok sürmez yakın da. Çok yakında hava vergisi de gelecek ya ormanları kesip paraya çevirecez yahutda aldıgınız nefesin vergisini verin derler çok sürmez :) oy lar apk ye oylar akp yee.. memleket süper gidiyor kiralar 750 tl iş 650 ye çalışıyor.. durmak yok yola devam...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle