Engellilere otomobilde KDV müjdesi!

Otoda ÖTV ve MTV'den muhaf tutulan engellilerin KDV engelide kaldırıldı. Engelli bir vatandaş tarafından açılan dava sonucunda mahkeme, otoda KDV alınmamasına karar verdi.

Engellilere otomobilde KDV müjdesi!
Engellilere otomobilde KDV müjdesi!
GİRİŞ 04.06.2011 13:45 GÜNCELLEME 04.06.2011 13:45

Adana Bölge İdare Mahkemesinde engelli olan bir vatandaşın açtığı dava sonucunda engelli otomobillerinden KDV alınmaması yönünde karar çıktı. Karar gereği engelliler, bundan böyle otomobil alımlarında KDV ödemeyebilecek.

Daha önce araç alımlarında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV’den (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muaf tutulan engelliler, artık araç alımı yaparken KDV’den de muaf tutulabilecek. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş ANKA’ya yaptığı açıklamada Adana Bölge İdare Mahkemesi’nden gelen bu kararın yerinde ve doğru bir karar olduğunu belirterek, kararın 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun ilgili maddelerindeki ulaşılabilirlikle örtüştüğünü, bu davayı açan engelli arkadaşları Mulla Karaca’ya da göstermiş olduğu mücadelesinden dolayı camiaları adına tebrik etti.

Boztaş, engelli plakalı otomobillerdeki 5 yıllık satış kısıtlamasının 5378 sayılı özürlüler kanunu ve anayasanın 10. maddesiyle de örtüşmediği, H sınıfı ehliyeti olan fakat engelli otomobili alma hakkı bulunmayan engellilerin de (işitme engelliler, tek gözünde görme yetisi kaybı olanlar gibi) bu haklardan faydalandırılmadığı ve ayrımcılık yapıldığını belirterek bu hususlarda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini de söyledi. Boztaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Eğer belli bir hak veriliyorsa engellilerin tümünü kapsaması gerekmektedir. Bilindiği üzere yüzde 40 ve üzeri işgücü kaybı olan vatandaşlarımız engelli sayılmaktadırlar. Bu şekilde bir ayrımımız var zaten; bunun üzerine yeniden bir ayrım yapılması mantığa uymamaktadır.”

-ŞİMDİLİK KDV ÖDEMEMENİN KOŞULU DAVA AÇMAK-

Engellilerin KDV istisnasından yararlanmak için yapılması gerekenleri söyleyen Boztaş, “Her şeyden önce bu hak sadece dava süreci ile elde edilebiliyor. Onun için, sıfır araç alımında önce KDV’yi ödememek için; Vergi dairesine başvuru yapmak , oradan red kararı geldiğinde mecburen KDV’yi ödemek, ama hemen sonra da bu emsal karar doğrultusunda dava açıp bu ödenen KDV’yi geri almak lazım. Vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür. Bu nedenle 30 gün içinde araç alan kişiler ancak bu haktan yararlanabilir. Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları da ortadan kalkmış oluyor” diye konuştu

YORUMLAR 6
 • Eracun 6 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlara duyrulur. engelli plakalı aracı illa engelli kişi kullanacak diye bi kural yok, ailesinde engelli varsa bundan faydalanabiliyor.. arkadaşlar ülkemiz son senelerdir kalkınmada atağa kalktı, lütfen yorum yaparken ülkemizin menfaatlerini düşünerek konuşalım.. evet şartlar daha iyi olmalı, olacak inşallah hızla toparlanan bir ülkeyiz..
  Cevapla
 • 365 6 yıl önce Şikayet Et
  Zengine engel yok. Ykın çevrenize bir bakın özelliklede lüks engelli otolarına acaba bunlar gerçekden engellimi yoksa Ülkemizin engel tanımayan zenginlerimi.. Kaç trafik polisi bunları çevirip ceza yazma cesaretine sahip onuda merak etmemek elde deil.. Malüm zengin kardeş,m emniyetin bütün yetkililerinide tanır kolaymı ona ceza yazmaya yeltenmek... Saygılarımla..
  Cevapla
 • mehmet tek 6 yıl önce Şikayet Et
  BİRde araçları gercekden engelliler alsa bunuda sağlasalar. cevremde goruyorum saphasağlam adamlar engelli plakalı araclar kullanıyorlar burası turkiye burda herseyi suistimal ederler yoksa engelli kardeşlerimizden bırakın kdv almak kadar ayıp birşey olamaz ama bu 3 kağıtcılara biri dur desin
  Cevapla
 • İbrahim Akgül 6 yıl önce Şikayet Et
  Yazık ya. Ne! Birde engelliden kdv'mi alınıyodu? Helal ülkeme. Tüm avrupada engellilere aracı birde alıp devlet hibe ederken bizimkiler birde satış fiyatı üzerinden bu garibanlardan kdv alıyormuş ha! İşte Turkish demokrasi ve insan hakları anlayışı bu olsa gerek.
  Cevapla
 • Hakan CANTÜRK 6 yıl önce Şikayet Et
  KANUN MU VAR. engellilere engel olmak hakımızı mahkemelerde sürünerek alıyoruz özürlüler daire başkanlığı ne yapıyor sormak lazım bizim hakkımızı kim savunacak emekliliğimizin önünü tıkayan vergi indirimi şartı devam ederken 9 milyon kayıtlı kayıt dışı 14 milyon tahminim devletimiz 2 milyon kar elde ediyor emekli hakkımızı elimizden alındığı için %40 süreklidir raporum 1999 yıllı geçerli değil çünkü yönetmelik değişti iyileştik mağdur olduk başbakanımız sağ olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle