Motorlu Taşıtlar Vergisi daha az nasıl ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri aracınızın kasko değeri üzerinden indirimli vergi ödemeniz mümkün.

Motorlu Taşıtlar Vergisi daha az nasıl ödenir?
Motorlu Taşıtlar Vergisi daha az nasıl ödenir?
GİRİŞ 03.01.2011 12:02 GÜNCELLEME 03.01.2011 12:02

Araç sahipleri dikkat! Daha az vergi ödemek mümkün

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksidinin ödeme süresi bugün başlıyor. Peki daha az vergi ödeyebileceğinizi biliyor musunuz?

Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot, Motorlu Taşıt Vergisi'ni daha az ödemenin yolunu bugün köşesinde okurlarıyla paylaştı. İşte Kızılot'un kaleminden indirimli vergi ödemenin yolu:

Yaklaşık 14 milyon taşıt sahibini ilgilendiren "2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi" belli oldu. 
 

 

2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi, bir önceki yıl vergisinin "yeniden değerleme oranına göre" yüzde 7.7 oranında yükseltilmesi suretiyle belirlendi. Başka bir anlatımla, 2011 yılıda Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 7.7 zamlandı.

KİM, KAÇ TL VERGİ ÖDEYECEK?

- Otomobil, cip ve motosikletler ile minibüslerin vergisi, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanıyor.

- Otomobi ve ciplerin 2011 yılı vergisi en düşük 48 TL, en yüksek 15 bin 820 TL olarak belirlendi.

- Kamyon ve kamyonetlerin vergisi, taşıtların ağırlığı ve yaşına göre belirleniyor. Bu taşıtların 2011 yılı vergisi, en düşük 155 TL, en yüksek 2 bin 369 TL.

- Otobüslerin vergisi ise oturma yeri sayısına ve yaşına göre belirleniyor. Otobüslerin 2011 yılı vergisi en düşük 346 TL, en yüksek 2 bin 105 TL.

DAHA AZ VERGİ ÖDEMEK İSTER MİSİNİZ?

"Kim istemez ki?" dediğinizi duyar gibiyim. Otomobil ve cip vergileri yaklaşık 7.5 milyon vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını ve "indirimli vergi avantajını" her yıl sorarlar biz de açıklarız.

DAHA AZ VERGİ1.20110103100314.jpg

2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin birinci taksidi, Ocak ayı sonuna kadar ödenecek. Verginizi ödemeden önce, "daha az vergi ödeme" avantajını bilmenizde fayda var.

Kısaca özetleyelim

1- Otomobil ya da cipinizin, kasko değerinin yüzde 5'ini hesaplıyorsunuz.

2- Tablodaki sütunda gözüken, vergi ile kıyaslıyorsunuz.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5'inin altında ise, yapacağımız birşey yok. Tarifeye göre MTV'yi ödeyeceksiniz.

4- MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz. (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise ikinci alt kademeye inebiliyorsunuz).

BAŞVURU ŞART

-2011 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen 'bildirim formu' ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuruda bulunmayanlar, bu avantajdan yararlanamıyorlar.

-Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da 'MTV indirimi' uygulamasından yararlanamıyorlar

YORUMLAR 6
 • numden numden 7 yıl önce Şikayet Et
  Kaskosuz araçlarda YARARLANABİLİR.. Son cümle hatalı. Yanlış bilgilendirmeyin lütfen. Kaskosuz araçlarda uygulamadan yararlanabiliyorlar. Benim aracım için tüm evrakları hazırladım vergi dairesine gittim. Müdüre imzalatıp ilgili memurdan evrak numarası aldım. Başka bi memura yönlendirildim. Sadece onay verip sistemde değiştirmesi gereken bi olay için git 1 hafta sonra gel dedi. Yoğun olmayan bir vergi dairesi, benden başka sırada kimse yok,mesai bitimine bir buçuk iki saat var memurun canı isterse uygulamadan gecikmeli yararlanırsınız :)
  Cevapla
 • NiğDELİ 7 yıl önce Şikayet Et
  henüz modern bir cetvel değil BU .... yaş 16 ve üzeri olduğunda bu vergi dilimi en az 1-3 yaş grubuna göre olmalı... nedeni basit eski araçlar kaza riskini ve çevre kirliliğini artırır... (+) silindir hacmi artık doğru bir ölçü değil benim 1.6 motor 90 ps aracımla 1.4 tsi 120 ps den daha fazla vergim var ne anlamsız değilmi ? hemen carbon emisyon oranına göre vergi dilimine geçilmeli...
  Cevapla
 • cihan 7 yıl önce Şikayet Et
  yanlış hesaplamayın. kasko degeri derken kasko ya ödedigimiz degil kaskoda belirtilen aracın degerinin yüzde beşi dir hesapladıgımızda ödedigimiz vergi az gözükür.yani sonuç DEVLET YAŞ YERE YATMAZ...heygidi de
  Cevapla
 • alperen kuvvet 7 yıl önce Şikayet Et
  ..... Şükrü KIZILOT By milletin kafasını karıştırmış.2001-2003 model ve 2000 cc nin üstü araban varsa (otomobil) yararlanırsın.3000 cc ve üstü 2003 modele kadar jeep in varsa kasko indiriminden yararlanırsın .Reklam olmasa burdan hangi marka ve modellerin yararlanacağını da yazabilirim ama rekleam olduğundan yayınlanmaz.....
  Cevapla
 • ümit yaşar arslan 7 yıl önce Şikayet Et
  nasıl bir iş. benim arabam bir sene daha eskidi ama vergisi cap canlı artıyor sizinkide öylemi ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle