Sürücülerin doğru bildiği yanlış bilgiler

Ülke genelinde taşıt sürücülerinin ya yakınlarından ya da bazı bakım ve onarım iş yerlerindeki çalışanlardan duyup hayata geçirdikleri bazı uygulamaların bilinenin aksine yanlış olduğu anlaşılıyor.

Sürücülerin doğru bildiği yanlış bilgiler
Sürücülerin doğru bildiği yanlış bilgiler
GİRİŞ 25.12.2010 11:58 GÜNCELLEME 25.12.2010 11:58
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Trafiğin ana unsurları olan sürücülerin, araçları ve bunları kullanım yöntemleri hakkında ''doğru'' bildikleri birçok uygulamanın aslında ''yanlış'' olduğunun saptanması şaşırtıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerinde yaklaşık 15 milyon kara taşıtının olduğu bildirilen ülkede, bunun yarısını otomobiller oluşturuyor. 2000 yılında bu sayı 8 milyon 320 bin düzeyindeydi.

Uzmanların değerlendirmelerine göre, bazı sürücülerin ''lastik havalarını düşük tutarsak araç hem daha iyi tutunur hem de daha konforlu olur'' düşüncesi yanlış. Lastik havalarının aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekiyor. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre lastiklerin havasının artırılması, yakıt sarfiyatının azaltılması ile hız açısından aracın performansını olumlu etkiliyor. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamıyor. Doğru olmayan lastik havası otomobilin yol tutuşunu da aynı şekilde bozuyor.

Düşük havası olan lastiklerin tabanının ortası yukarı kalkar ve yolla teması kesilir. Havası düşük lastiklerin yalnız omuz kısımları yere basar. Lastik hava basıncı düşükken, kayma hareketleri çok daha düşük hızlarda başlar fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır.

''Yağışta havası indirilmiş lastik daha az kayar'' inancı da doğru değil. Çünkü, hava basıncı düşük lastikte su boşaltma kanalları kapanır. Böylece yağmur suyunu çok daha az boşaltır. Su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma çok daha düşük hızlarda başlar.

Öte yandan ''en iyi koltuk pozisyonu sürücünün en rahat ettiği pozisyondur'' inanışı da yanlış. Sürücünün doğru koltuk pozisyonu öncelikle otomobile hakim olabileceği bir pozisyon olmalı. Koltuk mümkün olduğunca dik olmalı.

-''ABS, DAHA KISA MESAFADE DURDURMAZ''-

Otomobil kullananların ''ani frenlerde önce frene basıp durmaya yakın debriyaja basarsak motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durulur'' bilgisi de doğru değil.

Çünkü, en iyi yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece frenleme esnasında otomobilin motoru devre dışı bırakılır böylece motorun aracı ileri götürme kuvveti ortadan kaldırılır.

''Antiblokaj Fren Sistemi (ABS) otomobili, mekanik frene göre çok daha kısa mesafede durdurur'' bilgisi de yanlış. Çünkü, ABS aracın tekerleklerinin kızaklamasını engeller ve fren sırasında aracın manevra yapılabilmesini olanak sağlar. ABS, aracın daha güvenli biçimde frenleme yapılmasına yardımcı olur.

Mekanik frene sahip bir otomobilde de ''fren pedalı pompalayıp kısa mesafede durulabilir'' şeklindeki inanç araç içindekileri tehlikeye sokabiliyor. Çünkü, pompalamak için ayak fren pedalı üzerinden her çekildiğinde araç ileriye doğru hareketini sürdürür. Böylece aracın durma mesafesi uzar. Ayak pedalın üzerinden kaldırılmadan fren yapılmalıdır.

Sürücülerdeki ''şehir içinde emniyet kemeri takılmayabilir'' anlayışı da doğru değil. 50 kilometre hızda meydana gelen bir çarpışmada aracın içindekiler, emniyet kemeri takmadıkları takdirde 4 katlı bir binadan aşağı düşmeye eşit şok yaşıyor. Emniyet kemeri olası kazalarda hayat kurtaran en önemli güvenlik aracı olma özelliği taşıyor.

-''UYARI İÇİN KORNA ÇALMAYIN''-

''Gündüz kısa farları yakmak trafiktekilerin gözünü alır'' inancı da yanlış. Çünkü, gündüz kısa far yakmak aracın erken fark edilmesini ve aracı tehlikeye sokacak kişilere karşı daha erken görünmeyi sağlıyor. Yalnızca bulutlu ve yağışlı havalarda değil güneşli havalarda ve hızlı yol kesimlerinde de kısa farların açılması sürüş güvenliğini artırıyor.

Araç sürücülerinin ''yoğun siste en iyi gitme yöntemi dörtlü ikazları yakmaktır'' bilgisi de yanlış. Çünkü, yoğun siste görüş mesafesi kısaldığından araçların fark edilmesi zorlaşıyor. Bu yüzden yoğun siste araçla trafiğe çıkılmaması öneriliyor.

Görüş mesafesi yeterliyse siste sarı camlı gözlükler kullanmak, sis lambalarını ve kısa farları yakmak, yolların kayganlaştığını dikkate alıp takip mesafesini artırmak ve sollama yapmamak daha güvenli yol almaya yardımcı olur.

Sürücüler tarafından bir kişiyi uyarmak için korna çalınmasının da yanlış bir davranış şekli olduğu bildiriliyor. Çünkü, uyarı için çalınan korna, uyarılan kişiyi paniğe sokup beklenmedik bir tepki vermesine neden olabiliyor. En iyi uyarı biçiminin yavaşlamak veya durmak olduğu ifade ediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Ersnsen 8 yıl önce Şikayet Et
  Sinyal. Yorumları okuyunca bende sinyal konusu hakkında hakkında ve aynalar için diyorumki Sinyal aracın ne yöne gideceğini belirtir bazı sürücüler malesef sinyalin ne işe yaradığını bilmiyorlar ve kazaları önleyeci olduğundan bir haber. İkincisi aynaları aksesuar yada saç taramak için koymamışlardır ama bizim ülkemizde AKSESUAR OLARAK kullanılıyor.
  Cevapla
 • Muhammed m. 8 yıl önce Şikayet Et
  avrupada uygulanan... Bikere türk milletinin yapisinda olan acelelik vardir. :) bu cogu kazanin sebebi oluyor maalesef. Insanlari bilinclendirmek icin ve riski azaltacak cok güzel bi uygulama var burda. ehliyeti alan herez ilk 1yil icinde 1günden olusan bir kurs yapmasi gerekiyor yoksa ehliyetin bile gidebiliyor.. ve cok faydali oluyor gercekten. Türkiyede uygulansa eminim azalacakdir. Insallah en kisa zamanda uygulanir bu sistem kazalarda azalir. burdan türkiyeye gelince insan trafikde neye ugradigini sasiriyor...
  Cevapla
 • anti darbeci 8 yıl önce Şikayet Et
  açık far olayı geçekden çok önemli. benim saab marka aracım vardı aracı çalıştırınca taki kontak kapatılana kadar aracın farları devamlı açık kalırdı kapatılamazdı. bu şekilde 3 kere ciddi kazadankurtuldum ve bende alışkanlık oldu şimdiki aracımında farları devamlı açık kalır kontak çıkınca kapanır oatamatik.çok faydalıdır muhakkak açık farla seyredilsin yaz kış farketmez.
  Cevapla
 • Yüksel Akdeniz 8 yıl önce Şikayet Et
  Eksik kalanlar. Bende ekleyeyim, frenleme esnasında vites küçültülürse motor blokaj ı sağlanır frenleme daha etkili olur. ABS sisteminin kızaklamayı önlediği için kısa mesafede durmaya faydası olası ama vites mutlaka küçültülmeli motor kompresöründen faydalanmalı ki mesafenin daha kısalmasın da faydası olur. denemesini yapın tabiki yüksek vitesde seyrederken debriyaja basmazsan motor gücü frenin aksine güç olur ama mutlaka küçültülmeli daha etkin fren için.
  Cevapla
 • şükrü ğüvenç 8 yıl önce Şikayet Et
  biri hariç. evet istatiki bilğilerin birisi hariç diğerleri çok yerinde ve doğru korna çalmaksa yalnış korna çalınmalı öndeki sürücü uyarılmalı solama yapılacağı zaman bunu ben defalarca denedim çalmadanda geçtim fakat bazen öndeki sürücü arabası şerit değiştiriyor haberi yok sende değiştiriyorsun şimdi buyurda çalma bence çalınmalı ama orjınal korna sonradan takılan havalı kornalar tabiki paniğe sebep oluyor bunları bende çok yaşadım standart dışı kornalara ceza kesilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle