Otomobil dünyasında yaşanan gelişmeler; en yeni otomobil haberleri ve incelemelerini Otorehberi’nden takip edebilirsiniz.

Vergi affına girmeyen trafik cezaları

Vergi ve prim borçları için düşünülen paketin kapsamına elektrik, su, Emlak Vergisi’nin yanında trafik ve idari para cezaları da girdi. Trafik cezalarındaki affın istisnaları var. İşte affa girmeyecek cezalar:

Vergi affına girmeyen trafik cezaları
Eklenme: 30 Ekim 2010, 10:08 / Güncelleme: 30 Ekim 2010, 10:08 / 30,044 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Hüseyin Özay'ın haberi

Vergi ve prim borcu kolaylığına ilişkin pakete trafik cezaları da kısmen dahil edildi. Buna göre kırmızı ışık ve hız sınırı ihlali ile hatalı sollama yapanlara kesilen cezalar yapılandırma kapsamının dışında tutulacak

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin pakete kırmızı ışık ihlali ve hatalı sollama gibi cezalar dışındaki trafik cezaları da giriyor.

Alınan bilgiye göre ilk etapta vergi ve prim borçları için düşünülen paketin kapsamına elektrik, su, Emlak Vergisi’nin yanında trafik ve idari para cezaları da girdi.

Paket hükümet tarafından da aynen kabul edilirse, sigara içme cezasından, harç borcuna kadar birçok devlet alacağı yapılandırma kapsamına alınacak.

Her borçla ilgili ayrı bir çalışma yapılması gerektiği için de paket bir türlü tamamlanamadı.

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren trafik cezalarının da paket kapsamına alınmasına ilişkin çalışmalarda ise ilginç bir tartışma yaşandı.

İlk etapta trafik cezalarının tamamına ‘ödeme kolaylığı’ getirilmesi öngörüldü. Ancak İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda bu yönde yapılacak bir düzenlemenin, trafik canavarlarına ödül olarak algılanabileceği endişesi gündeme geldi.

Yapılan araştırmada, bu yönde yapılacak düzenlemenin halen devam eden trafik kazalarıyla ilgili davaları da etkileyebileceği belirlendi. Bunun üzerine, trafik cezalarının bir kısmının pakete alınması kararlaştırdı.

Buna göre, vatandaşların can güvenliğini tehdit etmeyen basit trafik cezalarına ödeme kolaylığı getirilecek.

Örneğin, park yasağı, fazla yolcu alma yasağı gibi suçlara öngörülen cezaların, faizlerinin tamamına yakınının silinmesi planlanıyor.

Kırmızı ışık ihlali, hatalı sollama, hız sınırı ihlali gibi suçlara verilen cezalar kapsam dışı tutulacak.

Kaynak : star

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 20 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

özgür gencer

30.10.2010 10:15

AF UYGULAMALARINA KARSIYIZ. Her turlu af uygulamasi SUC ve SUCLUYU KORUMA anlami tasir. Af lara karsiyiz... Af lar ile tembele,hirsiza ugursuza,eskiyaya,kacakciya cesaret veriliyor . Vergisini odeyen toplumsal kurallara riayet eden insanlara ceza vermek ile af cikarmak, ayni anlami tasiyor

ismail hakkı ışık

30.10.2010 10:15

ne zaman çıkacak. hep cıkacak deniliyor altı aydır.ne cıktıgı var ne cıkacagı.cıksada kurtulsa millet...

maalesef

30.10.2010 10:38

özgür gencer fikirlerine katılıyorum AMA................... Burada yapılan iş her ne kadar af densede bence af değil ÖDEME KOLAYLIGI verginin veya sigortanın ana parasına dokunulmuyor af denilen cezasının bir kısmı hepsi değil ödeme kolaylığı sağlanması. ben bagkurluyum işlerin kötü gitmesinden dolayı borçlandım devlete kimsenin borcu kalmaz muhakkak alır bendende alacak bagkurda yatırdıgınız pirimin yarısı sağlık kesintisidir ama 3 pirim ödemediğinizde sağlıktan yararlanamassınız.ama devlet sizden o lamadığınız hizmetin parasını yararlanamaz olsanızda

maalesef

30.10.2010 10:43

özgür gencer fikirlerine katılıyorum AMA..............2..... evet yararlanmadığınız hizmetin bedelini sizden cezalı olarak tahsil eder bagkurda maalesef böyle sen bundan yararlanamadın yararlanamadığın hizmetin yarısını alayım demez tamamını cezasıyla alır. BURADA Kİ AF DEĞİL YARARLANAMADIĞIM HİZMETİN PARASINI DAHA AZ CEZAYLA YATIRMAK TIR.HİÇ KİMSE İSTEYEREK pirimini yatırmamazlık yapmaz yukarda anlattıklarımdan sonra bu fikrime umarım sende katılırsın...BAZILARI ZAMANINDA YATIRANLAR ENAYİ Mİ diye tepki gösteriyor:onların avantajı ödediklerinin hizmetini almaları

h.h.m.e.a.m.h.m.

30.10.2010 10:46

hangi af.... bazın vatandas diyebilirki biz zamanında ödüyoruz affa karşıyız.işleri iyi giden zaten ödüyor kötü gitmeyende ödeme güçlüğü yaşıyor.zaten büyük sirketler işleri kılıfına uydurmuslar az vergi verdikleri için onlarda problem olmuyor.o kadar büyük zenginler varkı vergi rekortmeni bile olmuyorlar.devlet baba her zaman gariban esnafa binmistir hep onları denetlemistir.büyüklere birsey yaptıkları yok yaptıydılar adam ne yaptı etti kilifa uydurdu.yazılanlardan anlayanlar anlıyor af falan hepsi hikaye