Otomobil dünyasında yaşanan gelişmeler; en yeni otomobil haberleri ve incelemelerini Otorehberi’nden takip edebilirsiniz.

Yüzde yüz yerli otomobil Ekim'e hazır

Türkiye'nin ilk yerli otomobili "Devrim"den 50 yıl sonra ikinci deneme Otosan'ın efsane yöneticisi Bernar Nahum'un oğulları Jan ve Claude'dan geliyor. Yüzde 100 yerli oto ekimde vitrine çıkıyor...

Yüzde yüz yerli otomobil Ekim'e hazır
Eklenme: 24 Temmuz 2010, 09:52 / Güncelleme: 24 Temmuz 2010, 09:52 / 51,797 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Ufuk Sandık'ın haberi

Türk otomotivinin önde gelen isimlerinden Bernard Nahum'un oğulları Jan ve Klod, gençlik yıllarında hayalini kurdukları 'Türk malı' otomobili 34 yıl sonra gerçekleştiriyor.

1976'da geliştirdikleri 'Çağdaş' isimli otomobil için, Vehbi Koç'un yakın çalışma arkadaşı ve grubun otomotiv grup başkanı babalarından onay alamayan Nahum Kardeşler, bu kez hayallerini Karsan'da gerçeğe dönüştürüyor.

İnan Kıraç'ın çoğunluk hissesine sahip olduğu Karsan'da geliştirdikleri Türk malı araç New York taksi ihalesine girerken, Ekim ayında İstanbul Auto Show fuarında sergilenecek. Nahum kardeşler, bir anlamda ikinci 'Devrim'i yaratacak.

New York taksi projesi için düzenlenen törende konuşan Karsan Murahas Azası Jan Nahum, Türkiye'nin geleceğinin kendi markasını yaratmaktan geçtiğini söyledi. Nahum, "Bu romantik bir beklenti değil. Mecbur olduğumuz bir sıçrama" dedi.

Yerli bir markanın katma değerinin başka marka için üretilenden 3 kat fazla olduğunu belirten Nahum, şunları anlattı: "Otomotiv, bu sorumluluğu almazsa hiç bir sektör bunu yapamaz.

2010'da 1.5 milyon üretim yapan Türk otomotivinin 2025'te 5 milyon araç üretime çıkması planlanıyor.

Yani Avrupa'daki 4 araçtan biri Türkiye'de üretilecek. Buna bu şartlarda Avrupa ve dünya izin verir mi? Tabii ki hayır. Bizim kendi markalarımızla bu hedefe ulaşmamız gerekiyor."

New York projesiyle markalaşma yolunda önemli bir adım attıklarını söyleyen Nahum, "Taksiye özgün bir segmentin olmadığını gördük. Tüm dünyada taksiler mevcut araçlardan türetilmiş.

Taksi ihalesini markalaşma ve kendi modelimizi yaratmak için bir fırsat olarak gördük" dedi.

New York taksi 150 milyon dolara üretilecek

JAN Nahum, Karsan, Kıraça ve Hexagon Grup şirketlerinin ortak iştiraki olan Hexagon Studio tarafından geliştirilen 'Geleceğin taksi projesi'nin 26 bin 500 adetlik New York ihalesini kazanması halinde önümüzdeki yıl 150 milyon dolarlık yatırımla üretiminin devreye gireceğini söyledi.

Nahum, New York ihalesi olmasa bile, diğer megakentlerin ihtiyacı için üretim yapacaklarını kaydetti.

Connect Meksika'da üretilecek ihaleye giren tek Türk biziz

JAN Nahum, New York'ta taksi ihalesine giren tek Türk malı aracın kendilerine ait olduğunu belirterek, "Ford'un ihaleye girdiği Transit Connect, Gölcük'te üretilmeyecek.

Ford, NY Belediyesi'ne Amerika için aracı Meksika'da üreteceklerini açıkladı. Karşımızda Türkiye'de üretilen başka bir rakip yok" dedi.

SABAH

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 30 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Haldun Demircialioğlu

24.07.2010 07:24

Devrim. Devrim otomabili gerçekten bir devrimdi. Şimdi Türkiyenin kendi otomabilini üretecek hiç gücü yok mu? elbette var. özel sektörün bile istihdam edeceği 40-50 mühendis ve teknisyenle bu işi halletmesi mümkün. En fazla 10 yıl içinde dünya devi olabilecek otomabiller üretmemiz mümkün. Sadece kendi ihtiyacımızı karşılasak bu bile yeter.

Dr.Mersin

24.07.2010 08:49

türk malı mı. ben anlamadım şimdi yukarıdaki isimler arasında bir tane türk ismi varda benmi göremiyorum.Türk malı mı.

Cemal Lami İNAN

24.07.2010 09:10

Size berbat bi espri yapiyim.... Amman benzinini koymayı unutmasınlardııııııı....:D

metin gurbüz

24.07.2010 09:38

tasarımı bu mu. Yav maşallah dedim haberi görünce de bunca para yatırılan projenin çizimi ve dizaynı için de düzgün birşey yapsalardı da biz de "bizim malımız" diyerek alıp kullansaydık.:((((

Orhan ÇETİNKAYA

24.07.2010 09:47

KOMİK. Ben bu haberde Tük ismi göremiyorum. Bu otamobili ha Japon Ha alman Ha yahudi üretmiş. Hiçbir fark yok ki.Bunlar Türk halkını dömürmek için yapılan oyunlardır. Heee yerli otomobil..... Dayan yavrum anadolulu kardeşim bu otomobile. Adamlar kazansın Bir sömürü de böyle gelsin. Koç yıllarca sömürdü yetmedi bir de bu yöntemle sömürsün.....