Hurda araç sahipleri dertten kurtarılıyor

Hurda araç sahiplerine müjde. Hurda araç teşvikinden 130 bin civarında her türlü kara taşıt aracı sahibinin yararlanması bekleniyor.

Hurda araç sahipleri dertten kurtarılıyor
Hurda araç sahipleri dertten kurtarılıyor
GİRİŞ 01.03.2009 07:15 GÜNCELLEME 01.03.2009 07:15

Hurda araç sahiplerine vergi ve trafik borcunu sıfırlama imkanı sunan yasa ile yaklaşık 130 bin vatandaşın uykularını kaçıran sıkıntıdan kurtulacağı ifade edildi.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, otomotiv sektörü temsilcilerinde hayal kırıklığına yol açan hurda teşvikinin, otomotiv üreticilerinden çok, evlerinin önünde hurda aracı bulunan vatandaşları rahatlatmak için çıkarıldığını söylediler.

1.3 MİLYON ARAÇ

Yetkililerin verdiği bilgilere göre, Türkiye'de 1978 ve daha eski model yılına sahip araç sayısı yaklaşık 1 milyon 300 bini buluyor. Maliye, bu araçların en az yüzde 10'unun kullanılamaz halde bulunduğunu ve teşviklerden de bu tür araçlara sahip olan vatandaşların yararlanacağını düşünüyor. Buna göre, hurda teşviği en az 130 bin kişiye rahat nefes aldıracak.

VERGİ BORCU ÜRETİYOR

Düzenlemenin en kritik ayrıntısı hakkında bilgi veren yetkililer, “Binlerce vatandaşımızın evinin önünde traktör, kamyon, otomobil ve benzeri taşıt hurda vaziyette çürüyor. Araç sahipleri, kullanmadıkları bu araçların vergilerini ödeme gereği duymamış. Ancak, vergi sürekli işlemeye devam ettiği için kapının önünde yatan araç, sahiplerine sürekli vergi borcu üretiyor.

Hurda araçlara öylesine vergi birikmiş ki, aracın değerini katlamış. Vergi katlamaları nedeniyle vatandaş uyku uyuyamıyor. Yasayla 130 bin kişinin kabusu bitecek” dediler.

AMAÇ SIKINTIYI GİDERMEK

Yasalaşan düzenlemede, aracını hurdaya vereceklere herhangi bir nakit ödemede bulunulmaması eleştiri konusu olmuştu.

Maliye yetkilileri, bunun gerekçesini anlatırlarken, “Bu otomotiv üretimine sağlanan bir çeşit teşvik değil. Geçmiş yıllardan farkı bu. Özellikle traktör ve kamyon başta olmak üzere çok sayıda araç kullanılamaz halde kapı önlerinde yatıyor. İnsanlar bu araçlarından kurtulmaya çalışıyor. Amaç, büyük boyutlara ulaşan talebi karşılamak, insanların sıkıntısını çözmekti” dediler.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • mümin şafak 9 yıl önce Şikayet Et
  mehmet tek e. 1975 model bir kamyonum var.hiç kullanmıyorum.Ama vergisini yemeyip içmeyip yatırıyorum.1 lira vergi borcum yok.Kullanmadıgım ıcın hep bana kulfet o araç.Tamam hurdaya verelim.Verelimde banada yazık gunah degılmi?Aracın bır bedeli olmalı.Vergı borcu varsa dusulup gerı kalan ıade edılmelı.eger vergı borcu yoksa aracın bedelinın tamamı arac sahıbıne odenmeli. haksızmıyım?
  Cevapla
 • Ayhan Akin 9 yıl önce Şikayet Et
  hurda araclar. Bu hurda araclara devlet neden para verir anlamiyorum.. trafige cikmasi icin Arav muayenesini gecmesi gerekir.. eger Katalysatör de varsa neden bu arac hurdaya cikarilsin ki??? eger arac muayenesinde n gecemiyorsa zaten sokaga park edemezsiniz.. cünki sokka ta trafikten sayilir ,, sahibi ne yaparsa yapsin.. Almanlarin Anmelden - Abmelden dedikleri sistemi getirrisin türkiyeye.. aracina vergi vermek istemeyen gider KApattirir aracini vergi falan vermez.. bu bu kadar basittir...
  Cevapla
 • mehmet tek 9 yıl önce Şikayet Et
  okumakdan bukadar acizmiyiz. haberi okumadan yorumyapmanın mantıgı nedir kardesim 1978 den eski diyor sen daha ben ödüyorum o niye ödemiyo
  Cevapla