Otomobil dünyasında yaşanan gelişmeler; en yeni otomobil haberleri ve incelemelerini Otorehberi’nden takip edebilirsiniz.

Araç muayenesinde bunlar bulunsun!

Türkiye'de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra 5 dakikada muayene devri sona erdi. İşte araç muayenesine giderken aracınızda bulunması gerekenler...

Araç muayenesinde bunlar bulunsun!
Eklenme: 22 Aralık 2008, 13:38 / Güncelleme: 22 Aralık 2008, 13:38 / 55,059 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Türkiye'de araç muayene istasyonları özelleştikten sonra kontroller artık özel sektöre geçti. Eskisi gibi 5 dakikada muayene olma devri de son erdi... 

Yeni sistemle 10 ayrı nokta kontolü yapan TÜVTÜRK yetkilileri, uygun olmayan birçok aracı da geri çeviriyor. Hatta öyle ki, araçların neredeyse yarısı ilk kontrolden geçemeyip geri dönmek zorunda kalıyor.

İşte TÜVTÜK'ün açıklamasına göre araç muayenesinde kontrol edilen noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle:

KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

1-Fren Tertibatı: Fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.  

2-Direksiyon Sistemi: Direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

3-Görüş Şartları: Aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

4-Aydınlatma Sistemi: Tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi:

6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara  göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve  kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

8-Gürültü Kirliliği: İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştiriliyor.

9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER

Tüm araçlar için;

- Ruhsat
- Fenni Muayene İzin Belgesi
- Trafik Sigortası
- İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet.
- Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
- Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
- Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacak.

 

Kaynak : Hürriyet

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 35 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

erkan şahin

22.12.2008 14:19

vah garina. olan gene garibana oldu adam yemez içmez eski bir araba alır onuda şimdi muayne yaptıramaz

alize ali

22.12.2008 14:29

devletteyken çok iyiydi bu işler. gariban türkiyede arabasına binmek için benzin parasının hesabını yapıyor yok araban çizik yok çürümüş yok motoru kötü binlerce mazeret kaldırın piyasadan o eski arabalarıda halkı 78model arabalarla uğraştırmayın o model arabada normal şeyler bunlar muayene ediyosanız insaf edin az milleti kapı kapı dolaştırmayın yazık anadolu otomobili ile ekmek kazanan insanlara insafınız olsun az

hasan yücel

22.12.2008 14:35

Kaç gün sürecek. Araç muayene istasyonlarının bu titizliği kaç gün sürecek.Vatandaşa eziyetten başka birşey değil.Uyanıklar eskiden olduğu gibi aracı götürmeden sadece ruhsatla işlem yapacak ama saf vatandaşım günlerce şehir dışına gel git yapacak.Önceden meşhur patates muayene vardı şimdide sanal muayene olacak :) kafdan atmıyorum var bi bildiğim. saygılar

alk

22.12.2008 14:37

MUAYENE YAPTIRACAKLAR DİKKAT.... arkadaşlar geçenlerde arkadaşımın bir tanesi muayene için gitti.sıraya girebilmek için gece saat 3 te istasyona gidiyor.muayene başladıktan sonra ellerinden gelen bütün zorluğu çıkartıyorlar.insanların sabır sınırları zorluyorlar.tabi sadece bununlada sınırlı değil.sırada bekleyen insanlara bağırmalar,çağırmalar,muayeneden geçemezsiniz diye tehditler,yani paranızla rezil oluyorsunuz.bu nasıl iştir anlamadım.arkadaşlar muayene yaptırmaya giderken mutlaka aynınızda sabır taşı bulunsun

erkan şahin

22.12.2008 14:50

çok saçma. beklemek çok saçma hagi çağda yaşıyoruz randevu sistemi kursunlar millet beklemek zorunda kalmasın