Honda'dan yepyeni bir hibrid otomobil

Japon otomobil üreticisi Honda, Paris Otomobil Fuarı'nda adı Insight olan yeni global hibrid aracının bir konsept versiyonunu sergileyeceğini açıkladı.

Honda'dan yepyeni bir hibrid otomobil
Honda'dan yepyeni bir hibrid otomobil
GİRİŞ 05.09.2008 21:16 GÜNCELLEME 05.09.2008 21:16

Honda'dan yapılan açıklamada, yeni hibrid aracın Honda'nın daha temiz güç üniteleri elde etmeye dönük süregelen duyarlığının bir göstergesi olarak, FCX Clarity hidrojenli araç ve CR-Z spor hibrid konsept modeliyle birlikte sergileneceği bildirildi. Insight, maliyetlerde ciddi bir düşüş sağlayan IMA (Entegre Motor Desteği) bileşenlerinden faydalanmak suretiyle geçmişten bugüne türdeşlerinin en ucuz hibrid aracını üreteceği kaydedilen açıklamada, bu hibrid aracın 5 yolcu kapasiteli ve yeni geliştirilmiş bir platform üzerine kurulu 5-kapılı bir hatchback modelinde piyasaya sürüleceği belirtilirken, mühendislerin kompakt kontrol birimini ve aküyü bagaj kısmının altına yerleştirmek suretiyle Insight'a hem düşük bir ağırlık merkezi hem de alışılageldik hatcback kullanışlılığını bir arada kazandırdığı ifade edildi.

Honda Motor Co. Ltd. CEO'su Takeo Fukui yaptığı açıklamada, 1999 yılında ilk kez piyasaya sürülmüş olan Honda Insight'in hibrid teknolojisinin Avrupa'daki öncü ismi olduğunu ve o günden bugüne Honda'nın çevreci inovasyonlarının ikonik bir sembolü konumunda yer aldığını belirterek, "Bu yeni Insight, uygun fiyatıyla hibrid teknolojisini, sayıları her geçen gün artan hem yakıt hem de fiyat avantajı sunan araçların taliplisi olan müşteri kitlesiyle buluşturacaktır" dedi.

Yeni aracın Civic Hibrid'le birlikte Honda'nın yakın zamanda hibrid motor üretim bandını genişletmiş olduğu, Japonya'daki Suzuka fabrikası'nda üretileceği belirtilen açıklamada, Insight'ın üretim modeli Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da 2009 yılının ilk yarısında satışa çıkacağı bildirildi.

(İHA)

YAZDIR