Benzinli ve dizel araçların fiyatı düşecek

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, sosyal medya hesabından içten yanmalı motorlu araçlarla alakalı bir paylaşıma cevap verdi. Musk, "Elektrik motorlu araçlara geçiş dizel ve benzinli motorlu araçların fiyatlarını düşürecek" dedi.

Benzinli ve dizel araçların fiyatı düşecek
Benzinli ve dizel araçların fiyatı düşecek
GİRİŞ 13.02.2020 14:51 GÜNCELLEME 13.02.2020 14:51

Musk, bulunduğu iddiayı sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda yaptı. SamTalksTesla’dan gelen bir paykaşıma etiketlenen Musk, “İngiltere 2035 yılından itibaren içten yanmalı motorlu araçları yasaklayacak ve diğer ülkelerde bunu takip edecek.” dedi. Buna ek olarak CEO, “Önümüzdeki yıllarda bu sebepten dolayı benzin ve dizel yakıtla çalışan otomobillerin fiyatları ister istemez düşecek.” dedi.

Konuyla alakalı düz mantıkla düşündüğünüzde Musk’ın kabul edilebilir bir iddiada bulunduğunu fark edebilirsiniz. Ancak elektrikli otomobile olan dönüşün tam olarak ne zaman tamamlanacağı ise henüz belirsiz. Bu belirsizliği düşündüğümüzde geleneksel otomobillerin fiyatlarının ne zaman düşeceğini de ön göremiyorsunuz.

İngiltere’nin 2035 yılında içten yanmalı motora sahip olan araçları yasaklayacak olması bu durumun aslında çokta uzak olmadığını bize gösteriyor. Çünkü İngiltere’nin attığı adımı diğer ülkeler izleyecek. Amerika’da ise durum biraz daha farklı. ABD’de geçen yıl elektrikli otomobil satışları toplam pazarın yüzde 1.9’una denk gelen 329 binde kaldı.

ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR