İkinci el araç satışında önemli uyarı: Son gün 13 Ağustos

2. el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmelere kritik uyarı geldi. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve 13 Ağustos’ta sona erecek 1 yıllık sürenin sonunda yetki belgesi almayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak. Yeni düzenlemeyle birlikte ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması gerekiyor.

İkinci el araç satışında önemli uyarı: Son gün 13 Ağustos
İkinci el araç satışında önemli uyarı: Son gün 13 Ağustos
GİRİŞ 17.07.2019 10:44 GÜNCELLEME 17.07.2019 14:05
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Zonguldak Ticaret İl Müdürü İsmail Maden, 2. el taşıt satışında yetki belgesi almak isteyen işletmeleri uyardı.

 

 

Maden, yaptığı açıklamada, "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek. Yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmenin başvurusu ile il müdürlüğümüz tarafından uygun görülmesi halinde düzenlenecek, yenilenecek veya gerekli olması halinde iptal edilebilecek. Bu belge, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

5 YIL GEÇERLİ OLACAK

 

 

Belgenin geçerlilik süresi ise beş yıl olacak. Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve yönetmelik kapsamında verilen Türk Standartları Enstitüsü (TSE) hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlığımızca gerekli görülen belge ve bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlığımız tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulmuştur.

Bilindiği üzere, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

YETKİ BELGESİ ALINMASI ŞART!

Bahse konu Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrasında "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren durumlarını bir yıl içinde, lise mezunu olma şartı hariç olmak üzere 6’ncı maddenin birinci fıkrasındaki şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerektiği" hükmüne yer verilmiş ve 24’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde ise söz konusu Geçici 1 inci maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra yürürlüğe gireceği kurala bağlanmıştır. Bu kapsamda, Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde 13 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden ve bu faaliyetine halen devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir” dedi.

160 BİN KM'YE KADAR EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU

Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulacağını belirten Maden, "Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce 8 yaş veya 160 bin kilometreye kadar olan araçlarda ekspertiz raporu alınmak zorunda olacaktır. İkinci el otomobil ve motosikletin motor ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacaktır."

EN AZ LİSE MEZUNU ŞARTI

13 Ağustos tarihinden itibaren ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmeciler için lise mezunu zorunluluğu getirildiğini ifade eden Maden, "13 Ağustos 2018 tarihinden sonra ikinci el araç satışı faaliyetinde bulunmak isteyen işletmecilerin en az lise mezunu olması gerekecektir" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  dünanın hiç bir yerinde böyle bir şey yok vatandaş kendi aracını satamayacakmı?
  Cevapla
 • EbuSaid 1 ay önce Şikayet Et
  ne analmalıyız? Normal vatandaş 2. el araç satamayacak mı?
  Cevapla
 • blob 1 ay önce Şikayet Et
  insan olma şartı da var mı acaba?
  Cevapla
 • orhan58 1 ay önce Şikayet Et
  10-15-20 yıldır vergisini ödeyip,işletmesini düzgün çalıştıran birine bu belge zaten,otomatikmen verilmesi lazım..bu belgenin,hali hazırda işini yapanlar için değil,yeni bu işe girecekler için oluşturulması lazım.Ayrıca verilmesi istenen garantinin,ikinci ele düşmüş,fabrikası ve servisi tarafından garanti dışına çıkmış araçlara,biz galericilerden garanti istenmesei,akıllara zarar bir durum..hiçbir meslek grubundandan istenmeyen bu şartlar,sadece 2.el oto galericilerinden istenmesi çok büyük bir adaletsizlik..Madem bu belge isteniyor,bu belge ile bizlere ek avantaj sağlanması lazım..örneğin muayene ve sigortadan satış sırasında muaf olabiliriz.
  Cevapla
 • halil 1 ay önce Şikayet Et
  neden lise mezunu..ilkogretimde olabilir..Milletvekili olunuyorda, adam arabami satamayacak..sacma..
  Cevapla