Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV'de indirim artırıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile 16 yaş ve üzerindeki motorlu araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında terkin edilecek ÖTV'nin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltildi.

Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV'de indirim artırıldı
Otomobil alacaklar dikkat! ÖTV'de indirim artırıldı
GİRİŞ 15.06.2019 10:54 GÜNCELLEME 15.06.2019 10:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 16 yaş ve üzerindeki otomobil,  panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, tır çekicisi cins araçların ihraç  edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk  iktisabında tahakkuk eden ÖTV'nin terkin edilecek üst sınırı artırıldı.

 

 

İndirim miktarları yeni aracın ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar  olanlarda 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. Matrahı 70 bin lira ile 120 bin  lira arasında olan araçlar için terkin edilecek ÖTV 12 bin lira oldu.

Yeni aracın ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşanlarda ise söz konusu  indirimi kaldırıldı. Daha önce matrahı 80 bin lirayı aşan araçlarda 3 bin lira  ÖTV indirimi uygulanıyordu.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • HASAN 4 ay önce Şikayet Et
  15 bin neden hala uygulanmıyor
  Cevapla
 • aaa 4 ay önce Şikayet Et
  aaa
  Cevapla
 • Haydar 4 ay önce Şikayet Et
  Ötv tamamen kalkmadıktan sonra boş iş bunlar alım gücü yok bunu anlayın. Kendi otomuzu üretip kendi yakıtımızı çıkarırsak o zaman ucuzlar. Milletin refah seviyesi artar.
  Cevapla
 • abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  ötv bir defaya mahsus gölcük depremi için çıkartılmıştı. baktılar tatlı hala devam ediyor. indirim yapacağına komple kaldır da millete daha faydalı ol.
  Cevapla