İlki banttan indirildi! 10 bin dolar daha düşük olacak

Kırıkkale'de, Türkiye-Azerbaycan-Belarus ortaklığında 100 milyon dolarlık yatırımla kurulan traktör, kule vinç fabrikasında üretilen traktörler banttan indirildi.

İlki banttan indirildi! 10 bin dolar daha düşük olacak
İlki banttan indirildi! 10 bin dolar daha düşük olacak
GİRİŞ 25.04.2019 16:32 GÜNCELLEME 26.04.2019 09:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kırıkkale'nin Keskin Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 bini kapalı 53 bin metrekare alana sahip fabrikanın ilk bölümü tamamlanarak hizmete açıldı. Fabrikada, 120 ve 200 beygir gücünde 2 traktör modelinin üretimi yapılıyor.
 
Fabrikada, yılda bin 500 traktör üretilmesi hedefleniyor.
 
Azeri-Türkiye Üretim Birliği (ATÜB) Türkiye ortağı ve şirket direktörü Kenan Ece, traktör şirketini 2017 yılında kurup devlet teşviğinden yararlandıklarını söyledi.
 
"YILLIK 3 BİN 500 TRAKTÖRE KADAR KAPASİTEMİZ VAR''
 
Fabrikanın temelini 2018 yılı şubat ayında attıklarını belirten Ece, şöyle konuştu:
 
"Allah'a şükürler olsun ki fabrikamızın ilk holünü açtık. 6 traktörün montajını gerçekleştirdik. Şu anda bu traktörlerimizin tescili noktasında müracaatlarımızı yaptık. Bu işlemin tamamlanmasının ardından bir an önce seri imalata geçmeyi düşünüyoruz. İkinci ve üçüncü hollerde de çalışmalarımız devam ediyor. Onların da tamamlanması yaklaşık 3 ayı bulacak. Fabrikamız tam kapasitesiyle çalışmaya başladığında yılda bin 500 traktör üretmeyi hedefliyoruz. Tercihe göre yıllık 3 bin 500 traktöre kadar da kapasitemizi artırabiliriz."
 
Ece, üretilen traktörlerin diğerlerine göre daha az yakıt tükettiğini ancak daha güçlü olduğunu ifade etti.
 
İlk etapta fabrikada 120 beygir ve 200 beygir gücünde iki traktör modelinin üretimi yapılacağına dikkat çeken Ece, "Fabrikamızın ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Ülke kalkınmasının yerelden başladığına inanıyorum. Bu fabrikada ilk olarak bu traktörlerin montajını yapacağız. Daha sonra bu traktörlerin yedek parçalarının yüzde 40-50'sini burada üreteceğiz" dedi.
 
"10 BİN DOLAR DAHA DÜŞÜK OLACAK''
 
Ece, şu anda fabrikada 120'ye yakın kişinin çalıştığını, diğer bölümler açıldıkça bu sayının artacağını dile getirdi.
 
Çiftçilerin az yakan, güçlü ve yedek parça noktasında sorun yaşamadığı traktör talep ettiğini ve kendilerinin de bu yönde çalışmalar yaptığını vurgulayan Ece, şöyle konuştu: 
 
"Traktörlerimizin Türkiye'de çok iyi satacağına eminim. Hedeflerimiz çok büyük. Traktörümüzün fiyatları ise aynı beygir traktörlerden 10 bin dolar daha düşük olacak. Yedek parçada da hiçbir sorunumuz olmayacak. Yakıt konusunda da çok cimri bir traktör. İnşallah çiftçilerimiz memnun kalacak."
 
Ece, fabrikanın, satış, servis, imalat, montaj ve yedek parça ağları ile toplanıldığı zaman 15 bin kişiye yakın kişi için ekmek kapısı olacağını belirtti.

 

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ceto 11 ay önce Şikayet Et
    Motoru nerden almışlar kardeşim, yine dışardan al birleştir fabrikası. Motor yapılsın yerli motor. Gerisi kolay traltör, araba, kamyon, tır hepsi yapılır
    Cevapla
  • ümit zorlu 11 ay önce Şikayet Et
    hayırlı olsun Rabbim emeklerinizin karşılığını versin
    Cevapla