Akaryakıt fiyatlarında değişiklik! Tekrar devreye alındı

Motorinin litre fiyatına 12 kuruş, benzinin litresine ise 20 kuruş zam geldi. Motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş olarak yansıyacaktı ancak Motorinde 6 kuruş, benzinde ise 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak. Artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" tekrar devreye alındı.

Akaryakıt fiyatlarında değişiklik! Tekrar devreye alındı
Akaryakıt fiyatlarında değişiklik! Tekrar devreye alındı
GİRİŞ 10.04.2019 06:15 GÜNCELLEME 10.04.2019 06:22
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Motorinin litre fiyatına 12 kuruş, benzinin litresine ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 6 kuruş, benzinde ise 13 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 6 kuruş, benzinde ise 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

 

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" tekrar devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarında yaşanan 12 kuruşluk artışın 6 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 6 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

 

 

Ankara'da ortalama 6,37 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,43 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,33 liradan 6,39 liraya, İzmir'de ise 6,37 liradan 6,43 liraya yükselecek.

Benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 13 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 7 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara'da ortalama 6,97 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,10 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,90 liradan 7,03 liraya, İzmir'de ise 6,95 liradan 7,08 liraya yükselecek.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan "eşel mobil sistemi"yle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.
Mayıs 2018'den itibaren artan akaryakıt fiyatları bu sistemle bir çok defa pompaya yansıtılmazken, geçen yıl Kasım ayında fiyatlarda vergiden karşılanan miktarın altına inilmesiyle sistem devreden çıkarılmış ve indirimler de pompaya yansımıştı. Benzin fiyatının tekrar yükselişe geçmesiyle "eşel mobil sistemi"ne geri dönülmüş oldu.
Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • EKOLL 4 ay önce Şikayet Et
  Bunların sebebi maaleaef Lozandır. Nasıl bir anlaşmadır ki güneyde Suriye de Deyr Zor , doğuda Kerkük Musul , kuzeyde kafkaslarda petrol fışkırıyor. Bizde yok. Anlaşılıyor ki Lozan la Türkiye özellikle ve bile isteye enerji kaynaklarının dışında bırakılmış. Bizimkiler uyumuş ya da uyutulmuş. Sonra da Lozan zaferdir demişler. Yersen.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Benzinin %65-70i vergi yani vergi kalksa bu sorun çözülür. Hükümetimiz bizden fedakarlık istiyor ama bir defa da o bize güzellik yapıp şu vergileri kaldırsın artık. Bunu Akparti de kaldırmazsa hiç kimse kaldırmaz. İş adamlarına o kadar teşvik vergi affı getiriliyor bir kere de bize getirilsin akaryakıtta ÖTVyi kaldırarak.
  Cevapla
 • Muharrem 4 ay önce Şikayet Et
  avrupada yakıt fiyatı 1,6 euro yani 1,6 tl kendi paralarına göre,bizde ise 7,0 tl aradaki farka bakın inanılmaz
  Cevapla
 • Özkan 4 ay önce Şikayet Et
  Senin hesabına göre Avrupa'da asgari ücret 2000 Euro galiba veya yanılıyorsun 1000 ila 1200 Euro olabilirmi.... At Muharrem at ....
  Cevapla
 • E.A 4 ay önce Şikayet Et
  Bir ihtiyacı dışarından alıyorsanız sonuçlarına da katlanacaksınız. Ünlü bir siyasetçimizin dediği gibi "petrol kuyularımız vardı da biz mi mazotu zamlandırdık?"
  Cevapla
 • k.marasli 4 ay önce Şikayet Et
  Bu fiyatlar 1 yıl sonra düşer şuan ABD bunu yapıyor doları yükseltiyor bizimle oynadığını zannediyor...ama Trump kaybederse güzel olacak...bir yıl disimizi sıkalım geçer...nelerin altından kalktık buda geçer....dolar almayalım....
  Cevapla
 • değişim 4 ay önce Şikayet Et
  Trump gidecek yerine İmam-Hatipli birimi gelecek? Avrupa ve Amerika'da başkan veya hükumetin değişmesiyle politikalar değişmez. Çıkar ve menfaat sıralamasının önceliği değişir.
  Cevapla
 • Ali Veli Selami 4 ay önce Şikayet Et
  Adamdaki kafaya bak! Bir milyon...
  Cevapla
 • AhmeT 4 ay önce Şikayet Et
  Sıka sıka diş kalmadı
  Cevapla
 • Sefa 4 ay önce Şikayet Et
  Trump kaybedince yerine gelecek daha mı iyi olacak dersiniz ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle