Resmen açıklandı! İkinci el otomobil satarken...

İkinci el otomobil ticareti yapanları ilgilendiren KDV oranlarında değişikliğe ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmen açıklandı! İkinci el otomobil satarken...
Resmen açıklandı! İkinci el otomobil satarken...
GİRİŞ 28.03.2019 08:33 GÜNCELLEME 28.03.2019 10:59
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı ikinci el otomobil ticaretindeki KDV karmaşasını ortadan kaldırmak için yeni bir düzenleme yapmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla KDV sorunu ortadan kalkmıştı.

 

 

Konuya ilişkin olarak Resmi Gazete'de tebliğ yayımlandı. 

Yapılan değişikliğe göre, ikinci el otomobil ticareti yapan mükellefler aldıkları KDV oranı üzerinden satış yapabilecekler. 

 

 

%1 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %1, %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacak.

KDV düzenlemesinin yürürlüğe girdiği tarih olan 22/03/2019 tarihinden önce satılmak için alınan ancak satılmayan araçlar için de KDV indirimi uygulanabilecek.

Resmi Gazete'de yer alan tebliğ şöyle:

KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 26)

MADDE 1 – 26/4/2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (III/C-2.4.) bölümünden sonra gelmek üzere aşağıdaki bölüm eklenmiştir.

“2.5. İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretiyle İştigal Eden Mükelleflerin Binek Otomobil Alımlarında KDV İndirimi

22/3/2019 tarihli ve 30722 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 21/3/2019 tarihli ve 845 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde KDV oranının %18 olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre, söz konusu Kararın yürürlüğe girdiği 22/3/2019 tarihinden itibaren ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce;

- %1 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %1,

- %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacaktır.

3065 sayılı Kanunun (29/5) maddesine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi indirimi uygulamasında doğabilecek aksaklıkları, vergi mükerrerliğine ve vergi muafiyetine meydan vermeyecek şekilde, bu Kanunun ana ilkelerine uygun olarak gidermeye ve indirimle ilgili usul ve esasları düzenlemeye yetkilidir.

Bu yetkiye dayanılarak, 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükellefler tarafından alım-satıma konu edilen binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılması 22/3/2019 tarihi itibarıyla uygun görülmüştür.

Buna göre, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükellefler, 22/3/2019 tarihinden sonra alım-satıma konu etmek üzere satın aldıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’yi indirebilirler.

Diğer taraftan, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerce 22/3/2019 tarihinden önce alım-satıma konu etmek üzere satın alınan, ancak 22/3/2019 tarihi itibarıyla henüz satılmamış olup, ticari mal stoklarında bulunan binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen ve daha önce indirim konusu yapılamayan KDV tutarlarının, bu araçların teslim edildiği döneme ilişkin KDV beyannamesinde indirim konusu yapılması uygun görülmüştür. Ancak, söz konusu binek otomobillerin daha önce maliyetine dahil edilen KDV tutarlarına ilişkin kayıtların düzeltilmesi gerektiği tabiidir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerin alım-satım amacı dışında satın aldıkları ve işletmede kullandıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılamayacağı tabiidir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlardır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal etmekle birlikte henüz yetki belgesi almamış olanlar, anılan Yönetmeliğe göre yetki belgesi alınması için verilen süre ile sınırlı olmak üzere yetki belgesi olmaksızın, bu kapsamda işlem yapabilirler.”

MADDE 2 – Bu Tebliğ, 22/3/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Kenan 9 ay önce Şikayet Et
  Hiçbirşey anlamadım. Ben araç alacağım galeriden alırsam kdv mi yansıyacak? Şahıstan alırsam yansımayacak mı? Ney bilgi lutfen
  Cevapla
 • Tuncay Oduncu 9 ay önce Şikayet Et
  Benim anladığım,sadece ticari amaçlı araçlar için KDV uygulaması yapılacak
  Cevapla
 • Erman 9 ay önce Şikayet Et
  Bu şahıslar için değil, galeriler için bu işi resmi yapan firmalar her satış için KDV ödüyorlar. Onunla iligli bir düzenleme bu.
  Cevapla
 • Mahoni 9 ay önce Şikayet Et
  Galericiler Araç fiyatı üzerinden kdv ödemek yerine, Alım Satımdan elde ettiği kazanç üzerinden vergi ödeyecek. Esnaf için olumlu, Al- sat yapanlar için olumsuz bir gelişme.
  Cevapla
 • KDV'ci 9 ay önce Şikayet Et
  Çok basit anlatayım: Fiyatı 100 bin TL olan ikinci el bir araç alırken 18 bin TL "KADEVE" ödeyeceğiz. Yani sıfır araç alırken nasıl ki, yüzde 18 KDV ve yüzde 60 ÖTV ödüyorsak artık ikinci elde de KDK vereceğiz. İnşallah ikinci el araca ÖTV de gelir. Böylece yer yüzünde aynı araçtan iki kere KDV iki kere de ÖTV alarak daha çok vergiyi DEVLETİMİN kasasına koyacağız...
  Cevapla
 • alimmm 9 ay önce Şikayet Et
  oooo çok güzel olur ...Bence ÖTV ve KDV konulsun böyelilkle devletmiz daha çok kazanır ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle