Arabasını yıkatanlar dikkat! Aracınız çizilirse...

Otomobil yıkatmaya yönelik yeni standartlar belirlendi. Yıkama esnasında ortaya çıkacak hasarlara ilişkin Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılabilecek.

Arabasını yıkatanlar dikkat! Aracınız çizilirse...
Arabasını yıkatanlar dikkat! Aracınız çizilirse...
GİRİŞ 17.02.2019 12:34 GÜNCELLEME 17.02.2019 12:36
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, araç yıkamaya ilişkin standartların belirlenmesi sonrası, yıkama işlemi sırasında aracında hasar oluşanların, Tüketici Hakem Heyetine başvurarak zararlarının tazmini yönünde karar verilmesini isteyebileceklerine dikkat çekti.

 

 

Türk Standartları Enstitüsü, oto yıkama işyerleri için "TS 11526 İş Yerleri-Motorlu Kara Taşıtlarının Yıkama ve Temizleme İşlerini Yapan Yerler İçin Kurallar- Standardı"nı yayınladı.

DHA’nın konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, oto yıkama sektöründe yaşanan mağduriyetlerin bu yeni düzenleme ile sonlanacağı vurguladı ve onbinlerce lira değerindeki araçların yıkatılması sırasında oluşan hasarların artık daha kolay tazmin olanağı doğduığunu söyledi.

 

 

Ağaoğlu, geçmişte otomobillerini yıkatırken araçlarında boya çizilmesi, döşemelerde renk silinmesi veya benzer nedenlerden ötürü mağdur olan araç sahiplerinin çaresizce kaderine boyun eğdiğini ve hak arama sürecinde zorluklarla karşılaştıklarını anımsattı.

Yıkama sırasında oluşan hasarlarda, TSE standartlarına aykırı işlem yapıldığının belirlenmesi durumundu, yıkama firmasından hasarlarının tazminini isteyebileceğine dikkat çeken Ağaoğlu, "Araç sahipleri, geçmişte yıkama esnasında oluşan hasarların giderilmesini talep ettiğinde, bu hususta bir standart bulunmadığından sonuç alabilmeleri oldukça müşküldü" dedi ve ekledi:

"Şimdi oto yıkamanın da standartları belirlendi. Bundan böyle yıkama işlemi esnasında aracında hasar oluşan ve aracındaki hasarın tazminini isteyen tüketicilerin talebini yıkayıcı firma olumlu karşılamadığı takdirde, artık Tüketici Hakem Heyetine başvurarak zararlarının tazmini yönünde karar verilmesini isteyebilirler.

"Uzman bilirkişi tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda TSE standartlarına aykırı işlem yapıldığı, belirlenen standartlara uymayan personel, malzeme veya temizlik ürünü kullanıldığı tespit edilirse yıkama firması tüketicinin zararını tazmin etmek zorunda kalacaktır.

"BU KONUDA TSE STANDARTLARI ÖNEMLİ BİR MİHENK TAŞI OLUŞTURDU"

Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar setini barındıran TS 11526 Standardı ile bu işletmelerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri ile ilgili kurallar bir standarda bağlanmış oldu.

"İş yerleri - Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar" başlığıyla yayınlanan standardın kapsamı, "Bu standart, motorlu kara taşıtlarının iç temizliği, motor ve dış yıkama işlerini yapan yerlerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri ile ilgili kuralları kapsar" diye tanımlandı.

Yeni satndardın yayınlanmasıyla, 30 Ocak 1995 ve 14 Nisan 1999 tarihli oto yıkama standartları yürürlükten kaldırıldı.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • makifb100 3 ay önce Şikayet Et
  yıkamacıyım ve oto kuaförüyüm. mekanım kamera sistemi ile donatıldı ve herşey kayıt aldında. bütün izinlerim de tam. çakal çok çıksada adamları kayıtlarla mat ediyoruz her zaman. ayrıca araç ipek fırça ile yıkanırsa ÇİZİLMEZ. kendinizi elinizi sürmeden temizleyebiliyor musunuz? sünger aracı fırçadan daha beter çizer ama gelde bunu araç sahiplerine anlat. DİPNOT: bizlerinde aracı var, bizlerde araç sahibiyiz ve emin olun birçok kişiden daha iyi bakarız araçlarımıza...
  Cevapla
 • Susssss 3 ay önce Şikayet Et
  Oldu gözlerim doldu. Bende TIR kuaförüyum dedemde UÇAK kuaförüydü, Susssss oto kuaförü diye bir Meslek yok, nerdende uydurup kendi kuș beyninizlede hemen yakiștiriyorsunuz.
  Cevapla
 • bjk 56 3 ay önce Şikayet Et
  bir çizik için insanları birbirine kırdıracaklar
  Cevapla
 • Para 3 ay önce Şikayet Et
  Bu seferde yikamacilardan para alınacak galiba. Yetki belgen yoksa git çıkar denecek ,belgeyi de bedava verdikleri görülmemiştir.
  Cevapla
 • serkan 3 ay önce Şikayet Et
  çözüm bende, yıkatmayın, senede 1-2 onu da kendim yaparım ne rengi soldu ne çizildi. pis demeyin, araçlarımı kirli bırakırım ama asla kusurlu ve deposu boş bırakmam, hepsi tek marş, bir tıkırdama duyayım sonu serviste biter.
  Cevapla
 • makifb100 3 ay önce Şikayet Et
  siz öyle zannetmeye devam edin. boyadaki portakallaşmaları tabi bilmediğiniz için göremezsiniz.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 3 ay önce Şikayet Et
  25 liralık yıkamalar için geçerli olmaması lazım.
  Cevapla
 • Hadi oaradan 3 ay önce Şikayet Et
  26.liralik yikamalar için geçerli olsunmu ????
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle