Türk otomotiv devleri Cezayir'e çıkarma yaptı!

Cezayir’de 11 – 14 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan 13. Uluslararası EQUIP AUTO CEZAYİR Fuarı'na Türk otomotiv yan sanayi üreticileri çıkarma yaptı

Türk otomotiv devleri Cezayir'e çıkarma yaptı!
Türk otomotiv devleri Cezayir'e çıkarma yaptı!
GİRİŞ 11.02.2019 14:52 GÜNCELLEME 11.02.2019 14:52

Türkiye’nin Afrika’ya açılan kapılarından olan Cezayir, birçok sektörde olduğu gibi otomotiv sektörü için de Türk girişimciler için önemli bir pazar olmaya devam ediyor. Peugeot, Volkwagen, Renault gibi dünyanın en büyük otomotiv üreticileri ile İranlı Hodro Otomobil’in, Cezayir’i üretim üssü olarak seçmesi otomotiv yan sanayicilerinin dikkatini bu ülkeye çevirmesine neden oluyor.

Cezayir’in yıllık ithalatı 46 milyar dolara ulaşıyor. Türk firmaları coğrafi yakınlığı bir avantaja çevirerek 2 milyar dolarla bu ithalattan yüzde 4,4 pay alıyor. Türk firmalarının yaptığı en büyük ihracat kalemi gıda. İkinci sırada ise otomotiv geliyor. Yani otomotiv sektörü her iki ülke için de önemli bir ticaret kalemi olarak öne çıkıyor.

Pazara girmek için en önemli etkileşim ise fuarlar yoluyla sağlanıyor. Afrika ülkelerinde gerçekleştirilen önemli fuarların altında bir Türk firmasının imzası yer alıyor: Expotim& Ladin Grubu.

SEKTÖRÜN ÖNDE GELEN FİRMLARINDAN ATİKER SIRALI OTOGAZ SİSTEMLERİ, GENEL MOTORLU ARAÇLAR VE DAHA BİRÇOK FİRMA BU YIL FUARA KATILIYOR!

Bu yıl fuara, Atiker Sıralı Otogaz Sistemleri, Genel Motorlu Araçlar, Kasar Kardeşler, Step LPG, Bülbül Akü, Oto Erdoğan, Fams Otomotiv gibi birçok önemli fima katılıyor.

Katılımcıların yüzde 73’ü uluslararası şirketlerden oluşuyor. Fuar, piyasadaki karar vericilerin dışında, tamirci, distribütör, imalatçı, yatırımcıdan oluşan sektör profesyonellerini bir araya getiriyor. Fuara geçen yıl 10 bin 320 profesyonel katılırken, rakamın bu yıl 11 binin üzerine çıkması bekleniyor.
Fuara ilgi ise çok yüksek. Şu an için sadece iki stantlık boş yerin kaldığı belirtiliyor. Fuarın bu kadar yoğun ilgi görmesinin nedeni önemli otomotiv üreticilerin Cezayir’de yer almasının yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yolunu da açıyor olması.

“Sektörde ithalat oranı yüzde 99”

Türkiye’nin önemli otomotiv yan sanayi kentlerinden yoğun katılım olduğunu belirten Equip Auto Cezayir Fuarının milli katılım organizatörü olan Expotim’in Satış Direktörü Çağatay Erşahin, fuarda otomotiv ve otomotiv yan sanayi endüstrisinde yenilikçi çözümlerin sunulacağı kaydetti.

Cezayir’in Kuzey Afrika’nın en büyük ülkesi olduğunu ve ekonomik gelişim açısından çok yüksek potansiyele sahip bir ihracat pazarı olduğunun altını çizen Erşahin, “Petrol ve doğalgaz zengini Cezayir halen ülkemizin Afrika’daki en yüksek ticaret hacmine sahip olduğu ülke durumunda.Otomotiv sektörünün önemli oyuncularının yatırım için bu pazarı seçmiş olması da tesadüf değil. Ayrıca Cezayir otomotiv sektörü yüzde 99 oranında ithalata bağımlı. Sektörün yaptığı toplam ithalat 1,7 milyar dolara ulaşıyor. Bu nedenle Türk firmaları için Equip Auto Fuarı’nın önemli bir açılım olacağını düşünüyoruz. Nitekim 13 yaşına basan fuarımıza bu kadar yüksek ilgi olması bunun bir göstergesi” dedi.

YAZDIR