Araç sahipleri dikkat! Ceza yazılmaya başlandı

Son dönemlerde trafik terörüyle mücadelede teknolojik gelişmeleri daha sık kullanan İçişleri Bakanlığı, drone uygulamasının ardından EDS üzerinden ceza kesmeye de başladı.

Araç sahipleri dikkat! Ceza yazılmaya başlandı
Araç sahipleri dikkat! Ceza yazılmaya başlandı
GİRİŞ 06.12.2018 15:53 GÜNCELLEME 06.12.2018 15:55
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Türkiye'de her geçen gün daha da artan trafiğe kayıtlı araç sayısı ve sürekli büyüyen şehirler, İçişleri Bakanlığı'nın denetim anlamında teknolojiyi daha sık ve etkin kullanmasını da beraberinde getirdi.

 

 

Son dönemlerde helikopter ve drone kullanılan denetim görüntülerini yeni dönemde EDS üzerinden yapılan denetlemeler izledi.

Aynı görüntüyle birden fazla ceza işlemi uygulanabiliyor

 

 

İstanbul'da hızlı bir şekilde başlatılan ve kısa zamanda çok sayıda ceza işlemi uygulayan sistem 455 kameraya izleniyor. Bu kameraların kimisi kırmızı ışıkları, kimisi emniyet şeridini, kimisi tramvay yolunu denetlerken, bazı kameralar da yaya yolundaki görüntüleri merkeze aktarıyor.

Kural ihlali yapan sürücüler bu kameralar tarafından ön cepheden görüntüleniyor. Bu görüntüye göre aynı anda sürücüye hız ihlali, emniyet kemeri ve cep telefonuyla konuşma gibi farklı ihlallerden ceza kesilebiliyor. Eğer sürücü hem emniyet kemerini takmamış hem de bu esnada cep telefonuyla konuşmuşsa, tek bir kare ile her iki konuda da ceza kesiliyor.

e-Devlet'ten kontrol edilebiliyor

Uygulamanın hayata geçmesinin ardından kısa sürede binlerce sürücü farklı trafik cezalarıyla yüz yüze kaldı. Cezaların büyük çoğunluğunun emniyet kemeri takılmaması nedeniyle olduğu öğrenilirken, ikinci sırada direksiyon başında cep telefonu ile konuşmanın geldiği kaydedildi.

Sürücüler kendilerine sürpriz olan bu cezaları e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Cezza 10 ay önce Şikayet Et
  Cezalar hep maddi.surucunun umrunda mı ki ,birsey olmaz cezayı öderim diyor.
  Cevapla
 • vatandaş1 10 ay önce Şikayet Et
  olması gerekeni yapıyorlar, bizim insanımız başka türlü bu kurallara uymaz... bu uygulamaları aynı şekilde yayalara içinde getirsinler. Sürücülerden beter kural bilmezler...
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  o drone bir gün adapazarında domuş, minibüs, belediye otobüsü hattında çekim yapsın ve aslında trafik kuralının henüz icat edilmediğini görsün...
  Cevapla
 • Kayseri 10 ay önce Şikayet Et
  Darisi kayseriye insan trafige cikmaya korkuyor
  Cevapla
 • ümmetçi 10 ay önce Şikayet Et
  çok insafsızca bir uygulama 50 30 denilen yerde bu hızda gitmek mümkünü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle