Avrupa desteği çekti: Motorin cazibesini yitirdi

Çevresel endişelerle Avrupa ülkeleri tarafından verilen fiyat desteğinin çekilmesiyle motorinin cazibesi düştü, motorinle benzin fiyatı ‘kafa kafaya’ geldi.

Avrupa desteği çekti: Motorin cazibesini yitirdi
Avrupa desteği çekti: Motorin cazibesini yitirdi
GİRİŞ 05.12.2018 09:39 GÜNCELLEME 05.12.2018 09:40
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Akaryakıtta son dönemlerde indirimler arka arkaya gelirken, benzinle motorin arasındaki fiyat farkının da daralması dikkat çekti.

 

 

Çevreyi benzine göre daha fazla kirleten motorine Avrupa ülkeleri tarafından verilen fiyat desteğinin çekilmesiyle Türkiye’de bazı yerlerde benzin ve motorin fiyatları eşitlendi. Milliyet'te yer alan habere göre, benzine gelen indirimler sonrası motorin ile benzin arasındaki fiyat farkı önemli oranda gerilerken, motorin cazibesini yitirmeye başladı.

İki kat hızlı düştü

 

 

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı yaptığı açıklamada, fiyat farkının daralmasının dış kaynaklı olduğunu söyledi.

Fiyat makasının kapanmasının, benzin zamlarının vergilerden karşılanmasına dayanan eşel mobil sistemiyle ilgisi olmadığını belirten Aktaş, Türkiye’nin baz aldığı Akdeniz piyasasındaki motorin fiyatının düştüğünü söyledi.

Geçtiğimiz dönümde Akdeniz piyasasında benzin yaklaşık yüzde 27 ucuzlarken motorindeki fiyat düşüşünün yüzde 15’te kaldığına dikkat çeken Aktaş, “Benzin fiyatı, Akdeniz piyasasında motorinden neredeyse 2 kat hızlı düştü. Bu durum, Türkiye’de iki ürün arasındaki geçmişteki litrede 60-70 kuruşluk farkı kapatarak fiyatları eşitledi. Bazı illerde de nakliye farkından dolayı motorini daha pahalı hale getirdi” diye konuştu.

"Kullanım azalacak"

Şu anda benzin ile motorin arasındaki fiyat farkının 10-17 kuruş civarında bulunduğuna işaret eden Aktaş, bu farkın kalmasını beklediklerini söyledi. Türkiye’nin motorini işlenmiş olarak aldığına dikkat çeken Aktaş, Avrupa’daki arz miktarı değişene kadar farkın bu miktarda kalacağını söyledi.

Dizel araçların çevreyi daha fazla kirletmesi nedeniyle Avrupa’nın motorine fiyat desteği vermekten vazgeçtiğini, bunun da fiyat makasını daralttığını ifade eden Aktaş, “Motorin tüketimi Avrupa’da 10-15 yıl içinde azaltılacak. Ancak motorin cazibesini yitirecek demek için erken” dedi.

Otogaz kullanımı artıyor

TÜİK verilerine göre, trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 818 bin 544’e ulaşırken, bunun 12 milyon 373 binini otomobiller oluşturdu. Otomobillerin ise yüzde 38’ini otogaz, yüzde 36,6’sını dizel, 25’ini benzinli araçlar oluşturdu. Otogaz kullanan araç sayısı geçen ay da artarken, fiyatlarındaki indirim de devam ediyor. Sektöre göre, pompa fiyatlarına yansıtılan LPG otogaz indirimlerinin, dış gelişmelere bağlı olarak nisan ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Bu arada motorinin litre fiyatında bugünden geçerli

8 kuruşluk indirim yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, söz konusu indirim pompa fiyatlarına da ortalama 8 kuruş olarak yansıyacak.

ETİKETLER
destek
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Yorumcu 4 ay önce Şikayet Et
  Klasik ekonomik kurallara göre eğer bir aracın tüketimi azalırsa o araca talep azalıyor demektir ve fiyatının ucuzlaması gerekir yukarıda bahsi geçen konuda yanlış bir mantık yürütmesi var Eğer Avrupa'da mazot az tüketilmeye yönelik karar alınıyorsa mazotun fiyatının düşmesi lazım Çünkü talep azalmıştır
  Cevapla
 • Tuncay 4 ay önce Şikayet Et
  Benzinli araçlar ellerinde kaldı satılmayınca yeni oyun.motor mazotu daha az tüketiyor.benzin durduk yerde uçuyor
  Cevapla
 • otokolik 4 ay önce Şikayet Et
  benzinli dizel farkı şuan 40 bin tl,vizde olmaz bunlar.
  Cevapla
 • Özer 4 ay önce Şikayet Et
  iş makineleri (traktör, eksvetör, kamyon vs) hepsi dizel motor. motorin fiyatları düşünce bazı üretim maliyetleri düşer ve buda ekonomide alım gücünü arttırır.
  Cevapla
 • Levent 4 ay önce Şikayet Et
  Dizel otomobillerde yaptıkları emisyon dalaverelerinden sonra, dizel oto satışlarında düşüş olmuş olabilir. Yoksa, herşey yolunda gidip de dizel otodan çok para kazanırken bu şekilde hareket etmezlerdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle