İstanbul taksileri için önemli gelişme

İstanbul'da ticari taksilere getirilen D segmenti kararıyla ilgili UKOME geri adım attı. C segmenti araçların ticari taksi olabilmesinin önü açıldı.

İstanbul taksileri için önemli gelişme
İstanbul taksileri için önemli gelişme
GİRİŞ 17.08.2018 11:13 GÜNCELLEME 17.08.2018 11:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Taksi - UBER tartışmalarının ardından alınan UKOME kararı geri çekildi ve C segmenti araçlar ticari taksi olabilmesinin önü açıldı. İstanbul'da bulunan ticari taksilere Haziran ayında getirilen D segmenti araç şartı bugün yapılan UKOME toplantısıyla iptal edildi.

OTOMATİK VİTES, 6 HAVA YASTIĞI...

 

 

Bundan sonra hem C segmenti hem de D segmenti araçlar ticari taksi olarak çalışabilecek. B segmenti araçlar ise ticari taksilere giremeyecek. C segmenti araçlar sarı renkte olacak, 6 hava yastığı ve otomatik vitesli olması şartıyla ticari taksiye girebilecek.

D segmenti araçlar lüks segmente olan; Volkswagen Passat, BMW, Mercedes ya da Skoda Super B modellerinden oluşuyordu.

OTOMATİK VİTES MEMNUNİYETSİZLİK YARATTI

Borsagundem.com'dan Burak Taşçı'nın haberine göre; C segmentinde sadece otomatik vites araçların ticari taksiye girebilecek olması taksici esnafı arasında memnuniyetsizlik yarattı. Otomatik vites araçların arıza ve bakım maliyetlerinin çok yüksek olması taksici esnafını düşündürmeye başladı. 5 yılda yaklaşık 700 bin kilometrenin üzerinde yol yapan ticari taksilerde otomatik vites kullanılması büyük arızalara yol açabileceği belirtilirken manuel viteslilere göre daha fazla yakıt tüketiyor. 

C SEGMENTİ ARAÇLAR

Ticari taksilerde gördüğümüz mevcut olarak kullanılan araçların bir çoğu C segmentinde. Fiat Egea, Renault Megane, Toyota Corolla gibi otomobiller C segmentinde bulunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • otokolik 7 ay önce Şikayet Et
  bagaj hacmi 500 lt altında ve enaz 5 kişilik otoların dışındaki araçlar,taksi olamamalıdır.
  Cevapla
 • yolcu 7 ay önce Şikayet Et
  Resmen rezillik. Vatandaşa ve taksicilere yeni şartları anlatıp geri vites yapmak.. Bundan sonra kim inanır size. Uber geri gelmeli.
  Cevapla
 • M~E~T~İN 7 ay önce Şikayet Et
  bilmediğim için soruyorum neden otomatik vites şartı var acaba Bilen varsa bilgilendirebilir mi?
  Cevapla
 • fatih 7 ay önce Şikayet Et
  otomatik araçların çok yakıt yaktığından bahsedilmiş. yeni nesil tüm otomatik araçlar manuelden daha az yakıt harcamaktadır.
  Cevapla
 • Vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  Önemli olan vatandaştan gelen tepkiyi önlemek. Alıştıra alıstira yapmak. UBER araclarinin konforunda taksi gelecek şeklinde belirtilirken,. UBER yasaklandı, artık konforada gerek kalmadi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle