Ford çalışanları dış iskelet kullanmaya başladı!

Ford'un geçen yıldan beri test ettiği dış iskelet uygulaması artık dünya çapında 15 farklı üretim tesisinde devreye giriyor. Çalışanlar dış iskelet sayesinde daha az yorgunluk ve stres hissedecek.

GİRİŞ 09.08.2018 14:05 GÜNCELLEME 10.08.2018 09:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dış iskeletler genellikle yürüme güçlüğü çeken bireylerin yürümelerine yardımcı olmak veya askerlerin hareket kabiliyetini artırmak üzere geliştirilse de son dönemde bazı şirketler, çalışanları için yeni dış iskelet modellerini test ediyor.

ABD'nin önde gelen otomobil üreticilerinden Ford da bu şirketlerden biri. Geçtiğimiz yıl iki tesiste EksoVest isimli dış iskeleti test etmeye başlayan Ford artık 7 farklı ülkedeki 15 üretim tesisindeki çalışanların EksoVest'i kullanacağını duyurdu.

 

 

Ağırlık kaldırmada destek sağlayacak 

Çalışanların vücudunun üst kısmını kavrayan EksoVest, 1.52 metre uzunluğunda ve 1.93 metre genişliğinde. Kullanıcının her bir koluna 2.26 kg ila 6.9 kg arasında destek sağlayan EksoVest böylece kullanıcıların sürekli olarak tekrarladığı ağırlık kaldırma görevlerini daha kolay bir hale getiriyor. Daha önce gördüğümüz bazı dış iskeletlerdekinin aksine herhangi bir motor barındırmayan EksoVest, sadece yay desteğini kullanıyor

Ağırlık kaldırma temelli hareketlerin sıkça tekrarlanması sonucunda yorgunluk ve iş kazalarının meydana gelebildiğini belirten Ford, EksoVest ile çalışanların işlerinin kolaylaşacağını ve iş stresinin de azalacağını vurguluyor. Giyilebilir robotik ekipmanlar tasarlayan Ekso Bionics şirketi tarafından geliştirilen EksoVest'in ilerleyen dönemlerde Ford'un diğer üretim tesislerinde de kullanılması bekleniyor.

KAYNAK: DONANIM HABER
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • yasin 6 ay önce Şikayet Et
  O robotik desteğin ağırlığı ne olacak vucut üzerine.
  Cevapla
 • robot isci 6 ay önce Şikayet Et
  Daha az yorulsunlar diye degilde ,iscilerin hareketlerini robotlara yaptirmak icin veri aliyorlar bence. yapay zekaya yüzlerce iscinin montaj yaparkenki hareketlerini ögretirsen , en ideal hareketleri nasil yapacagini ögrenir ve böylelikle hızlı ucuz üretimi elde ederler. Ama işçileride çıkarirlar
  Cevapla
 • İşçi 6 ay önce Şikayet Et
  Direkt olarak robot işçi çalıştırmadan önceki son çıkışlar bunlar, biz işçiler için.
  Cevapla