Mercedes-Benz'in soruşturmasında gerginlik!

Rekabet Kurulu`nca, Mercedes-Benz Türk AŞ`nin hakim durumunu kötüye kullanarak beton pompası ve beton pompasının monte edildiği kamyon pazarında rekabeti bozduğu iddiasıyla başlatılan soruşturmada sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi

Mercedes-Benz'in soruşturmasında gerginlik!
Mercedes-Benz'in soruşturmasında gerginlik!
GİRİŞ 08.08.2018 16:18 GÜNCELLEME 08.08.2018 16:18

Rekabet Kurumu binasındaki toplantı, Rekabet Kurulu Başkanı Ömer Torlak başkanlığında yapıldı.
 
Torlak, toplantıda, kurul kararıyla Mercedes-Benz Türk AŞ'nin beton  pompası üreticileriyle yaptığı anlaşmalar ve bu üreticilere yönelik uyguladığı  indirim sistemleri yoluyla hakim durumunu kötüye kullanarak beton pompası ve  beton pompasının monte edildiği kamyon pazarında rekabeti bozmak suretiyle  Rekabet Kanunu'nun ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldığını  hatırlattı.
 
Tarafların görüşlerinin alındığı toplantı sırasında şikayetçi tarafın  temsilcileriyle Torlak arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
 
Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER)  Beton Makine ve Ekipmanları Sektör Komitesi Başkanı Oğuz Diken, toplantının  usullerini zorladığı gerekçesiyle Torlak tarafından birkaç kez uyarıldı.
 
Diken ise Mercedes-Benz Türk AŞ avukatının kurul üyelerinin indirime  ilişkin sorduğu soruya cevap vermediğini öne sürerek tepki gösterdi ve salonu  terk etti. Sektörde faaliyetleri bulunan iş adamı Süleyman Ciliv de Torlak  tarafından salondan çıkartıldı.
 
Torlak, "Bir karar verilecek. Kararın idari yargıya gitme yolu var,  her türlü devamı var ama 'Ben konuşayım, o konuşsun...' Böyle bir usul yok. Kaç  kere ikaz ettim. Bu soruşturma kendi keyfimiz için açılmadı." dedi.
 
Rekabet Kurulu, toplantıya ilişkin kararını 27 Ağustos'ta açıklayacak.  Kararın daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumu'nun internet sitesinden  duyuru yapılacak.

ETİKETLER
Savunma alman devi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL