Tesla'da işten çıkarmalar başlıyor!

Elektrikli araba üreticisi Tesla, çalışanlarının yaklaşık yüzde 9'unu işten çıkaracaklarını açıkladı.

Tesla'da işten çıkarmalar başlıyor!
Tesla'da işten çıkarmalar başlıyor!
GİRİŞ 13.06.2018 07:58 GÜNCELLEME 13.06.2018 07:58
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

ABD'li girişimci Elon Musk, "Tesla'da zor ama gerekli bir yeniden yapılandırma yolda" sözleriyle haberi duyurdu.

2018'in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar eden Tesla, Model 3'ün bir türlü seri üretime geçememesi nedeniyle nakit sıkıntısı yaşıyor.

Şirket, 3. çeyrekten sonra kâr getirebilmeye çabalıyor.

Model 3'ün üretimi

İşten çıkarmalar sadece maaşlı çalışanları etkileyecek ve üretim bölümlerine uzanmayacak. Bu da Tesla'nın önceliğinin her şeye rağmen Model 3'ün üretimi olduğunu gösteriyor.

Elon Musk, küçültme kararını şirket çalışanlarına da e-maille duyurdu.

Musk Twitter'dan yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

"Son 15 yılda, neredeyse başladığımız günden beri Tesla'nın hiç yıllık kâr getirmediği düşünülürse derdimiz elbette kâr değil. Bizi harekete geçiren dünyanın sürdürülebilir ve temiz enerjiye geçişini hızlandırma misyonumuz ancak nihayetinde sürdürülebilir bir şekilde kârda olduğumuzu göstermediğimiz sürece, asla bu hedefe ulaşamayız." 

Kararın aynı işi birden fazla kişinin yaptığı pozisyonları azaltmayı hedeflediğini söyleyen Musk, şirketin üretim faaliyetlerinin etkilenmeyeceği güvencesini de verdi.

Musk'ın açıklamasına göre işten çıkarılanların çoğuna Tesla'nın satış tarafında pozisyonlar teklif edilecek.

Milyarder girişimci Elon Musk, geçen ay Tesla'nın yeniden yapılandırmaya gideceğini açıklamıştı. Şirket yönetiminde hiyerarşinin yataylaştırılması da, planlardan biriydi.

Yorumcular gelişmelerin pek de sürpriz olmadığı görüşünde.

Hem Musk hem de Tesla yönetimi, şirketin bu kadar yıl sonra kâra geçmesi gerektiği konusunda baskı altında.

Geniş kitlelere satılması hedeflenen Model 3 elektrikli aracının seri imalatı bir türlü başlayamadı ve şirket üretim maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyor.

Tesla hissedarları son olarak Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk'ı görevden almayı oyladı ancak iki kardeş galip geldi.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • yola devam 9 ay önce Şikayet Et
  reiiiis, yardimci ol şu garibe, paraya sıkışmış.
  Cevapla
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  İçten yanmalı motor üreticileri ve petrol ithalatı yapan ülkeler, bu adamı öldürmedikleri için bence şanslı. Adamın üzerinde ki baskı çok fazla keşke üretim için Türkiye'ye gelse.
  Cevapla
 • Ahmet Hüdayi 9 ay önce Şikayet Et
  Tutar ürettiğin arabayı uzaya gönderirsen zarar eden tabii. Önce üret iç piyasaya sat sonra nereye göndereceksen gönder.
  Cevapla
 • milletin ferdi 9 ay önce Şikayet Et
  Üretim maliyetini düşürmenin kesin yolu: Yatırımı Türkiye’ye kaydırmak… Doların bu kadar değerinin artmasıyla göreceli olarak ABD'de maliyetler çok fazla arttı, ABD dışına malını satması da çok zorlaştı. Trump ABD ithalatını da ancak gümrük vergilerini arttırarak dengelemeye çalışıyor ki bu da ABD için başka sorunların başlangıcı demek.
  Cevapla
 • yusuf ÇAKAR 9 ay önce Şikayet Et
  Adam 15 senedir elektrikli araba çıkarıyor.Tecrübede dünyada birinci.Kendi şirketi kazanamıyorsa Kazanmak için alternatif kaynak için çalışacaktır,bu da bizim arabaya çok değer katmak zorunda olduğu için ciddi çalışmak zorunda. Zaten TESLA markası tek başına Milli araba projemizin Dünyaya tanıtılmasına çok katkısı olacaktır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle