Volkswagen'de sular durulmuyor! Özür diledi

Dizel skandalının izlerini silmeye çalışarak geleceğe odaklanmaya çalışan Volkswagen, ortaya atılan yeni suçlamalarla geçmişin izlerini bir türlü silemiyor.

Volkswagen'de sular durulmuyor! Özür diledi
Volkswagen'de sular durulmuyor! Özür diledi
GİRİŞ 05.06.2018 16:19 GÜNCELLEME 05.06.2018 16:19
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Dizel skandalın ardından markanın itibarını zedeleyen bir diğer gelişme de, 2014 yılında dizel motorlardan salınan zararlı gazların canlılar üzerindeki etkinlerini gözlemlemede maymunların kullanılması olmuştu. 

Tüm dünyada büyük tepki çeken bu testler esnasında 10 maymun kullanılmış ve 4 saat boyunca dizel motor dumanını solumak zorunda bırakılan maymunların televizyon izleyerek meşgul olacakları düşünülmüştü. Volkswagen ocak ayında bu konu hakkında özür dileyerek, “Şirket kendisini her türlü hayvan suistimalinden uzak tutuyor” açıklamasını yapmıştı.

PETA’YA MEKTUP

Hayvan hakları savunucularının büyük tepkisini çeken deneylere aktarılan kaynakların iptal edilmesinin sözünü ise geçtiğimiz günlerde VW’nin yeni CEO’su Herbert Diess verdi. Diess, dünyanın önde gelen hayvan hakları savunucusu topluluklarından PETA’nın Almanya temsilciliğine gönderdiği mektupta “Araştırma projeleri ve bilimsel çalışmalar her zaman etik değerleri gözetmelidir.

Volkswagen, hayvan istismarı söz konusu olan çalışmalarla arasına mesafe koyacaktır. Bundan böyle de (yasalara aykırı olmadığı halde) hayvanlar üzerinde yapılan bütün deneylere verilen maddi destekler sonlandırılacaktır” açıklamasını yaptı.

Herbert Diess’ın göreve geldiğinde yaptığı ilk açıklamalarda Volkswagen’in daha dürüst, sarih ve gerçekleri olduğu gibi yansıtan bir kurumsal iletişim politikası yürütüleceği belirtilmişti. ABD’de 600 bin aracını geri almak ve 25 milyar doları bulan idari cezalar ve kişilerin açtığı davaların tazminatlarını ödemek durumunda kalan VW, sivil toplum örgütlerinden gelen tepkilere eskisinden çok daha fazla önem veriyor.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • yavuz 11 ay önce Şikayet Et
  sadece bunlar değil. .Tüm ilaç firmaları aynı deneyleri yapıyor. . Mesala Kanser ilacı deneyi için. .ilk önce kobay hayvanı Kanser yapıyor. .sonra yapmış olduğu Kanser ilacını bu hayvanda deniyor yıllar boyunca sonra. .ölümcül Kanser Hastalarında deniyor. .Arada bir fark göremiyorum. .
  Cevapla
 • Kerem 11 ay önce Şikayet Et
  İnsanoğlu kadar vahşi cani zalim bir calı yok şu alemde. Bunlar buzdağının gözüken kızmı. Kaz tüyü yastıkların yapımını izleyin, angora kullanacaksınız diye tavşanların tüylerinin yolunuşunu izleyin, kozmetikleri test ettikleri maymunların halini izleyin.... Lütfen en azından alacağınız ürünlerde az bilinçli olun
  Cevapla
 • Mithat 11 ay önce Şikayet Et
  Müslüman adam almana fransıza para kzzandırmamalı mecbur değilse.
  Cevapla
 • federal 11 ay önce Şikayet Et
  kime kazandıralım
  Cevapla
 • Sevgi 11 ay önce Şikayet Et
  Insallah yakında kendi arabamız çıkınca bunlara ihtiyaç kalmıycak Almanlar kuduruyor zaten bu yüzden.
  Cevapla
 • ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  bizim millette woswogen diyip diyip yedi kendini aylarca siraya giriyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle