Yerli otoya Katar da yatırım yapacak

Türklerle el ele vereceklerini belirten Katar Ticaret Odası Başkanı El Sani, BMC ile Türkiye’de yerli otomobil üretimine yatırım yapacaklarını açıkladı.

Yerli otoya Katar da yatırım yapacak
Yerli otoya Katar da yatırım yapacak
GİRİŞ 18.01.2018 08:31 GÜNCELLEME 18.01.2018 08:31
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casım el Sani, BMC aracılığı ile yerli otomobil üretiminde Türkiye’ye yatırım yapacaklarını açıkladı.

Gazete Habertürk'ün haberine göre Katar’da yayın yapan Peninsula Qatar Gazetesi’ne konuşan Casım el Sani, “Katar bir Türk şirketi üzerinden Türkiye’nin otomotiv endüstrisine yatırım yapacak. Bu Katar’ın da hissesinin bulunduğu ve bu büyük projeyi gerçekleştirmek için diğer Türk yatırımcılarla el ele veren özel bir şirket” dedi.

Gazetede yer alan haberde görüşlerine yer verilen Türkiye’nin Doha Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi de Türkiye’de yabancı şirketlere ait üretim tesisleri bulunduğunu ancak Türkiye’nin halen ülkede satılan otomobillerin yüzde 70’ine yakınını ithal ettiğini hatırlattı. Güreşçi, ilk aşamada sedan araç üretiminin hedeflendiğini, daha sonra SUV ve elektrikli otomobil üretimine geçilebileceğini söyledi.

SATIŞ 2021’DE

Yerli otomobil için geçen yılın kasım ayında kurulan konsorsiyumda BMC de yer almıştı. Konsorsiyum, ilk yerli otomobilin prototipini 2019’a kadar tamamlamayı ve satışlara 2021’de başlamayı hedefliyor.

2014 YILINDA % 50’SINE ORTAK OLMUŞTU

BMC’yi Ethem Sancak’ın Es Mali Yatırım şirketi TMSF’den almış, 2014’te ise Katar Silahlı Kuvvetleri BMC’nin yüzde 50’sine ortak olmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Gelin ey katarlilar size Konyasporu verelim dünya çapında takım yapın... herşey hazır taraftar stadyum altyapı herşey hazır...sadece akıllı bir yönetim lazım
  Cevapla
 • Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  %100 Türk sermayeli olmalı hiç bir ülke ortak yapılmamalı.
  Cevapla
 • MÜSLÜMAN TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen
  Cevapla
 • ded 1 yıl önce Şikayet Et
  lan adamlar zaten bmc ye ortak. dolayısıyla yerli oto için yeni bir ortaklık deil. kopyala yapıtır yapısosun anladık da az haberın ıcını oku
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  yabancı ortaklığa gerek yok hisse senedi satılsa zaten ülkede bir çok yatırımcı para basar böyle bir oluşuma
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani 100%100 yerli ve milli olacaktı lütfen yıllardır hasretle bekledik bir an önce yapılsın be tamamen bizim olsun ne araplarla ne avrupalılarla ortak üretim istemiyoruz birde böyle önemli şirket hisselerinin yabancılara satılmasını artık yeter tedbir alinsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle