Sarkozy engellemişti, gözler Macron'da!

Dönemin Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin baskısı nedeniyle üretiminin bir kısmı Flins fabrikasına verilen Clio’nun 5’inci jenarasyonu için ise gözler Macron’a çevrildi.

 • GİRİŞ08.01.2018 04:22
 • GÜNCELLEME08.01.2018 04:38
Sarkozy engellemişti, gözler Macron'da!

Bundan 8 yıl önce Türkiye ile Fransa arasında kriz oluşturan Renault Clio modeli bu yıl sonunda tamamen yenileniyor. Renault’un tamamını 2012 yılından itibaren Bursa’da üretmek istediği ancak dönemin Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin baskısı nedeniyle üretiminin bir kısmı Flins fabrikasına verilen Clio’nun 5’inci jenarasyonu için ise gözler geçtiğimiz hafta Erdoğan ile görüşen Macron’a çevrildi.

Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre, Üretim yeri 2010-11 yıllarında Türkiye ile Fransa arasında diplomatik kriz yaratan Renault Clio modeli, tam da geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı ErdoğanMacron kriz yaratır mı ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un görüşmesi esnasında yeniden gündeme geldi.

SARKOZY ENGELLEMİŞTİ

2010 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Bursa yerine Fransa’da üretilmesini istediği, ancak yapılan uzun görüşmeler sonrasında 2012 yılından itibaren büyük kısmının Bursa, bir kısmının ise Fransa’da üretilmesine karar verilen Clio 4, bu yıl sonunda tamamen yenileniyor.

MACRON BASKI YAPMAYACAK

Eylül ayında Paris otomobil fuarında sergileneceği, 2018 yılı sonunda ise satışa sunulacağı belli olan yeni Clio’nun nerede üretileceğine ilişkin son sözü ise Renault yönetimi ile görüşecek Cumhurbaşkanı Macron söyleyecek. Bugün Türkiye’nin en çok üretilen ve satılan modellerinin başında gelen Clio’nun 5’inci jenarasyonu maliyet avantajı nedeniyle yine Bursa’da üretileceği, Macron’un Sarkozy gibi baskı yapmayacağı gelen haberler arasında.

BASKIYLA FLINS’E DE VERİLDİ

2010 yılında Fransa’da Renault’un yeni ‘Clio 4’ modelini tümüyle Bursa’da üretme kararını almasıyla büyük bir kriz patlak vermiş, devreye dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy girmişti. Sarkozy, o dönem Renault yöneticileriyle Elysee Sarayı’na çağırarak görüşmüş, üretimin Fransa’da kalması için baskı yapmıştı. Renault’un yüzde 15 hissesine de sahip olan Fransız devleti rahatsızdı. Çünkü 2009 yılında küresel kriz nedeniyle montaj tesislerini Fransa’da tutma sözü karşılığında Renault’ya 3 milyar Euro tutarında yardım sağlamıştı. Ama buna rağmen Renault ve Başkanı Carlos Ghosn maliyetleri yüzde 10 azalttığı için ‘Clio 4’ modelini Fransa’daki Flins tesislerinde değil, tümüyle Bursa’da üretme kararını duyurmuştu. İşte bu ortalığı karıştırmıştı. Sonuçta Sarkozy ve hükümetin baskılara dayanamayan Renault, Clio 4 üretiminin bir kısmını yine Flins fabrikasına vermeyi kabul etmiş ancak her şeye rağmen büyük bölümü yani 3’te 2’si Bursa’da kalmıştı.

Yorumlar10

 • levent 1 hafta önce Şikayet Et
  seveeee seveeee burada yaptıracaksınız yada kar marjın %16 düşecek...
  Cevapla
 • yeme-me-k 1 hafta önce Şikayet Et
  "Renault’un yüzde 15 hissesine de sahip olan Fransız devleti.." devlet otomobil üretmez diyenler bunu iyi okusun.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  %10 maliyet nasıl azalıyor. Tabiki düşük çalışan maaşlarıyla.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • semih 1 hafta önce Şikayet Et
  fıransada herşey pahalı
  Toplam 4 beğeni
 • Milli 1 hafta önce Şikayet Et
  Kendi arabamızı yapmayılız Rulman yapabilirsek gerisi kolay.haa gayret
  Cevapla Toplam 15 beğeni
 • Türk 2 hafta önce Şikayet Et
  Petrol araplardan. Arabalar avrupadan. Turşular bizden.
  Cevapla Toplam 37 beğeni
 • misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  boş yapacağına az çalışda milli birşeyler yap.
  Toplam 1 beğeni
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Turşuyu bırak da sen yap! Sen bizim böyle kalacağımızı mı sanıyorsun?
  Toplam 1 beğeni
 • davut 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu yorumu yaptığına göre araban yok ve almak için yerli arabayı bekliyorsun.
  Toplam 10 beğeni
 • Ne tespit 1 hafta önce Şikayet Et
  Nasrettin Hoca da turşu satarmıs
  Toplam 12 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber