Linea'nın üretimi bitti, ismi de tarih oldu

TOFAŞ, 2007 yılından bu yana Bursa’da ürettiği Fiat Linea modeline 10 yıl sonra veda etti.

Linea'nın üretimi bitti, ismi de tarih oldu
Linea'nın üretimi bitti, ismi de tarih oldu
GİRİŞ 28.12.2017 08:20 GÜNCELLEME 28.12.2017 08:20
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hürriyet Gazetesi'nden Emre Özpeynirci'nin haberine göre, dün Bursa fabrikasında düzenlenen törenle Linea üretimi sonlanırken, son araç bantlardan indi. 

Ayrıca Tofaş ve İtalyan Fiat, dün Linea ismine de veda etmiş oldu. Çünkü 2. nesil Linea, Fiat tarafından Arjantin’de Cronos ismiyle üretilmeye başlandı.

170 MİLYON EURO YATIRIM

Bursa’da 170 milyon Euro yatırımla 2007 yılından bu yana üretilen ve yılda 60 bin adetlik üretim rakamlarına ulaşan Linea, 2012 yılında 25 milyon dolarlık bir yatırımla kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçmişti. Türkiye’de özellikle filo şirketlerinin yoğun olarak talep ettiği Linea 10 yılda 500 bin adetlere yaklaşan bir üretime ulaştı. Tofaş’ın 3 modelden oluşan Fiat Egea Ailesi’ni üretmesi ve özellikle Avrupa’da büyük talep görmesi sonucu Linea son 2 yıldır biraz geri planda kalmıştı. Egea üretimini artırmak adına 2. jenerasyon Linea’nın G.Amerika’da üretilmesine karar verildi.

Linea’nın da üretiminin bitmesiyle birlikte Tofaş, 450 bin adetlik kapasiteye çıkan Bursa’da otomobil olarak sadece Egea Ailesi’ni üretecek. Hafif ticari araçta ise Fiat Doblo ve Fiat Fiorino ile yoluna devam edecek.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Tuzlalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin bir an önce Renault ve tofaş ı bursa dışına çıkarması lazım imalat bandı koyacak yer olmadığından ya 30 sene aynı modeli üretecek yada 5 senede bir model iptal edecek iptalleri maliyeti yüksek tutuyor ve yan sanayinin gelişmesini önlüyor
  Cevapla
 • Cemshift 1 yıl önce Şikayet Et
  Teneke
  Cevapla
 • Muhammed 1 yıl önce Şikayet Et
  Konfor yok Güvenlik yok Sağlamlık yok Hepsi birlikte Tofaş Fiat oluyor Yazık verdiğimiz paralara devlet bir an önce üretsede onu alsak
  Cevapla
 • cahil 1 yıl önce Şikayet Et
  fiat %80 yerli diye egeayı çıkardı ancak sanki ithal araba gibi her euro artışında zam yaptı,mademki yerlisin enflasyon kadar zam yapacaksın ve yaptığın 20bin tl fazla zammı geri alacaksın.
  Cevapla
 • H.B.V. 1 yıl önce Şikayet Et
  300 Lira için değmez! Millet Araba almak için acele etmesin! daha Arabalara Zammı 2017 çıkmadan yaptılar? hemde % 25.., %30.
  Cevapla