Ankaralı motor ustasından ilginç icat!

Ankara'da bir motor ustası, yaptığı çalışma sonucu egzozdan çıkan zehirli gazları yakarak yok eden cihaz ürettiğini iddia etti.

Ankaralı motor ustasından ilginç icat!
Ankaralı motor ustasından ilginç icat!
GİRİŞ 09.11.2017 17:06 GÜNCELLEME 09.11.2017 17:06
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Ankara'nın Mamak İlçesi'nde yaşayan 50 yaşındaki Erkan Yıldız, egzozdan çıkan yanmamış gazlar üzerine 8 yıl önce bir çalışma başlattı.

'Egzozdan neden zehirli gaz çıkıyor?' sorusu üzerine araştırma başlatan Yıldız, daha sonda enjektörde bir hata sonucu bunun gerçekleştiğini tespit etti. Bu tespitin ardından hatayı düzeltmek için çalışmasını yoğunlaştıran Erkan Yıldız, yaptığı test ve deneyler sonucu bir cihaz üretti. Tüm motorlu araçlarda enjektöre takılarak egzozdan çıkan zehirli gazları yakan cihazı birçok üniversiteye götüren Erkan Yıldız, burada bu cihazı test ettirdi. Yapılan testten başarılı ile çıkan cihazın seri üretimi için Halis Yıldız, devlet yetkililerinden destek bekliyor.

'Yabancı ülkelerden ulaşmak isteyen oldu'

Egzozdan çıkan yanmamış gazların doğa kirliliğine çok büyük etken olduğunu belirten Erkan Yıldız, şu bilgileri verdi:

"Çünkü bu tüm dünyayı ilgilendiren bir konu. Bunun üzerine bir çalışma başlattım. Yaklaşık 8 yıllık bir ARGE çalışması. Bununla ilgili yabancı ülkelerden ulaşmak isteyenler oldu, şemayı benden almak isteyenler oldu. Ama ben, bu iş dünyaya mal olacaksa Türkiye'den yayılsın düşüncesi ile kimseye vermedim.

Bu cihaz enjektörlere takılıyor. Püskürtme sistemlerine takılıyor. Yani yakıtı atomize ediyor. Daha fazla parçalara bölerek hava ile daha iyi karışmasını ve yanma veriminin yükselmesini sağlıyor. Bu da içeriye giden tüm yakıtın tamamını yakıyor. O yüzden dışarıya hiç bir şekilde karbommonoksit veya karbondioksit gazları çıkmıyor. Hepsi yanma odasında yok ediliyor.

Sistemin çalışma şekli bu. Benzin veya dizel tüm motorlu araçlarda, buna gemileri de dahil edebilirsiniz, tankları da, trenleri de, yani motorlu taşıtların tamamına. Hepsine uygulanabilir bir sistem."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
motor ustası
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Tarık 11 ay önce Şikayet Et
  Sıfıra inmesi mümkün değil, maddeyi nasıl tamamen yokedeceksin? İllaki bir son ürün çıkar. Böyle çok haber çıktı ama çoğu fos.
  Cevapla
 • Alp 11 ay önce Şikayet Et
  Biride demiyorki kimyada yanmanin sonucu karbonmonoksit oluşur nasıl yok ettin.....
  Cevapla
 • Mantıksız. 11 ay önce Şikayet Et
  Her reaksiyon sonunda atıklar oluşur. Yakıtta yüzde yüz yanma olsa dahi.
  Cevapla
 • Özcan 11 ay önce Şikayet Et
  Tübitak, bir el atsın bu güzel kardeşimize....
  Cevapla
 • hira 11 ay önce Şikayet Et
  kamudaki araç sayısınıda düşünürsek hepsi yerli olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle