Lexus boyada iddialı

Lexus, yeni süper coupe LC’de 15 yıllık geliştirme sürecine sahip bir boya kullandı. Söz konusu aracın önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulması planlanıyor.

Lexus boyada iddialı
Lexus boyada iddialı
GİRİŞ 23.10.2017 12:17 GÜNCELLEME 23.10.2017 12:17

Şirketten yapılan açıklamaya göre, organik Mavi isimli boya, sadece yeni bir renk seçeneği olmanın ötesinde özelliklere sahip.

Lexus tarafından boya hakkında yapılan açıklama şu şekilde:

''Bu özel mavi boyanın geliştirilmesi birçok teknik zorluğun üstesinden gelinmesiyle gerçekleşti. Yeni renk için yapılan yoğun araştırmalarda, doğadan ve Mavi Morfo kelebeklerinden örnek alındı.

Kuzey ve Güney Amerika’da görülen bu kelebekler, kanatlarındaki parıltılı ve derin mavi renkleriyle tanınıyorlar. Gerçekte kanatları renksiz olan kelebeklerin mavi renkleri pigmentler değil tamamen mikroskobik kafes yüzeyi yapısından geliyor. Lexus da, bu tür bir etki vermek amacıyla 40 ayrı katmana sahip bir pigment kullandı.

'8 ay sürüyor'

15 yıllık gelişim süreciyle yapılan LC’deki bu özel mavi rengin üretim süreci de, 12 ayrı üretim aşaması ve 20 kalite denetimiyle 8 ay sürüyor. Sıradan boya pigmentleri, görünür bir mavi renk için ışığı yüzde 50’den daha az oranda yansıtırken, yeni Organik Mavi renk bunu neredeyse yüzde 100 oranına yansıtıyor ve böylece doğal yansımalar elde ediliyor.

'Günde sadece 2 adet üretilebiliyor'

LC’den, Lexus’un yüksek teknolojili Motomachi fabrikasında günde sadece iki adet üretilebiliyor. Lexus LC Structural Blue Edition kabinde özel detaylara, 21 inç alaşım jantlara, alcantara ve mavi detaylı deri koltuklarla satışa sunuluyor. Bu özel boya hem V8 motorlu LC 500 hem de hibrit LC 500h’de tercih edilebiliyor.''

YAZDIR