Araç sahipleri dikkat! TUVTÜRK uyardı

Ulaştırma Bakanlığı kusur tablosunu yeniledi ve yeni tablo 3 Temmuz'da yürürlüğe girdi. TÜVTÜRK ise en çok sorulan 4 soru hakkında araç sahiplerini uyardı.

Araç sahipleri dikkat! TUVTÜRK uyardı
Araç sahipleri dikkat! TUVTÜRK uyardı
GİRİŞ 24.08.2017 16:03 GÜNCELLEME 24.08.2017 16:05

TÜVTÜRK’ün araç muayene hizmeti sırasında yaptığı incelemeleri belirleyen kusur tablosu güncellendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni kusur tablosu 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Buna göre, sürücünün görüş alanındaki cam hasarları, standart dışı basılan plakalar ve vida, boya, yansıtıcı folyo vb nedeniyle rakam ve harfleri elektronik denetleme sistemleri tarafından okunamayan plakalar ağır kusurlu olarak değerlendiriliyor. Bu araçlar, araç muayenesinden kalıyor.

4 SORUYU CEVAPLADI

TÜVTÜRK, yeni kusur tablosuyla ilgili araç sahiplerinin daha iyi bilgilenmesi için en çok sorulan 4 soruyu da cevapladı.

Standart dışı plaka ne anlama geliyor? Aracımın plakasının standartlara uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Türkiye'de araç plakası basımında tek yetkili kurum, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) olarak belirlenmiştir. TŞOF’un yine belirlenen karakterde harfler ve rakamlarının bulunduğu plakalar standart plaka olarak kabul edilmektedir. Plakanızın standartlara uygun olup olmadığını görmeniz için kontrol edebileceğiniz noktalar ise şöyle;

18 Temmuz 1997 tarihinden itibaren ilk kez tescil edilen veya model yılı 1998 ve sonrası olan araçların plakalarında 1 adet TŞOF mührü ve plaka üzerinde TR AY-YILDIZ ile dalga şeklinde bir hologram bulunmalıdır. Ayrıca plakanın solunda, mavi zemin üzerinde TR yazısı da yer almalıdır.

9 Eylül 2011 yılından önce basılan plakalarda Emniyet Genel Müdürlüğünün mührü ile plakayı basan TŞOF’un birlikte mührü bulunabilmekteydi. Yine geçmiş yıllarda, basıldığı tarih itibari ile mavi zemin üzerine TR yazısı olmayan plakalar da vardır. Bu plakalar da muayeneden geçebilmektedir. Önemli olan plakanın yetkili kurum tarafından basıldığının belirlenmesi ve sonradan izinsiz bir değişiklik yapılmamış olmasıdır.

Aracımın plakasında TR yazısı mavi değil, kırmızı zeminde. Muayeneden geçebilir miyim?

Plakalarda yasal standartlar, zeminin mavi olmasını gerektirmektedir. TR yazısının zemini mavi renkten farklı olan araçlar, muayeneden ağır kusur nedeniyle kalmaktadır.

Plakanın üzerinde bir ekleme var. Standartlara uygun mudur?

Mühürlü ve hologramlı olsa bile yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, harflerin ve karakterlerin boya, kabartma vb. yollarla değiştirilmesi, kenar çizgisinin kesilmesi ve boyanması, plakanın folyo veya camla kapatılması, plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Ve bu araçlar muayeneden kalmaktadır.

Ön camda küçük bir hasar var. Muayeneden geçebilir miyim?

Araç muayene sırasında cam hasarı kontrolü sadece ön cam için yapılmaktadır. Ön camda bulunan ve sürücünün görüş alanı içinde görüşü engelleyen çatlak, kırık, aşırı derecedeki çizilmeler ağır kusur olarak tanımlanmaktadır. Bu araçlar muayeneyi geçememektedir.

Buna göre;

- Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozan tüm hasarlar (ağır hasar) sürücünün görüş alanında olsun veya olmasın ağır kusur olarak değerlendirilir.

- Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki her türlü çatlaklar ve kırıklar ağır kusur olarak değerlendirilir.

- Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki küçük taş izleri hafif kusur olarak değerlendirilir ve muayeneden geçebilir. Ancak, taş/cisim çarpması nedeniyle oluşan sürücünün önündeki taş izinden büyük, hasar ve çatlaklar ağır kusurdur.

ETİKETLER
tuvtürk
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Gelincik 9 ay önce Şikayet Et
  sol ön rot kolu çok az boşluk varmış.muayenede söylediler.o az ama muayeneyi yapan ne olur ne olmaz dedi ok vermedi ve dedi ki bana.abi insanlar araçlarında tamamiyle güvende gitmeli.bebek,çocuk var arabaların içerisinde.yaptır gel lütfen.benimde 11 aylık bebeğim var.onu söylemese bende bilmeyecektim.o arkadaşa çooook buradan teşekkür ederim.
  Cevapla
 • rizeli 9 ay önce Şikayet Et
  zifti dök üzerine çakılı ser.ondan sonra gelen gidenin camı kırılsın .muayeneden geçme .önce yolu doğru dürüst yap
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  plakaların boyası dökülüyordu bir ara onlarda da vatandaş mı kusurlu
  Cevapla
 • doğrusu bu 9 ay önce Şikayet Et
  aracımı tüvtürke muayene ettirmeye mecbur değilim. ben tüvtürken peşinde gezeceğime o benim peşimde gezsin. her semtte sabit veya seyyar araç muaye istasyonu kurulmalı veya her semtteki tamircilere araç muayene yetkisi verilmeli.
  Cevapla
 • fırat 9 ay önce Şikayet Et
  Daha öncede öyle yapılıyordu ruhsat gidiyor ve onaylanıyordu bazıları yolunu buluyordu.Ne güzel günlerdi
  Cevapla
 • Ertem 9 ay önce Şikayet Et
  Tamam not aldım. Gereği yapılacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle