Otomobilde ikinci el yönetmeliği bekleniyor

"İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik"in ikinci el araç ticaretine çekidüzen vereceği öngörülüyor.

Otomobilde ikinci el yönetmeliği bekleniyor
Otomobilde ikinci el yönetmeliği bekleniyor
GİRİŞ 16.08.2017 12:06 GÜNCELLEME 16.08.2017 13:26

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç satışına çekidüzen verilmesi amacıyla hazırlanan ''İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik"in yürürlüğe girmesi galericiler tarafından merakla bekleniyor.

Yaklaşık 4 yıl önce yürürlüğe giren Perakende Ti̇careti̇n Düzenlenmesi̇ Hakkında Kanun çerçevesinde ikinci el motorlu araç alım satımına çekidüzen verilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yetkilendirildiğini hatırlatan Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, yaptığı açıklamada, Bakanlık'ın 3 yıllık çalışmanın ardından hazırladığı yönetmeliğin 2 ay önce Başbakanlık onayına gönderildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Söz konusu yönetmelik şu an için onay bekliyor. Öğrendiğimiz kadarıyla artık herkes ekspertiz merkezi açamayacak. Bunun için standart getirilecek. Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği takdirde ekspertizler yaptıkları işten yasal olarak sorumlu tutulacak. Bununla ilgili cezai müeyyide ve yaptırımlar uygulanacak. Yeterlilik belgesi olanlar bu tür merkezleri açacak."

"ÇEKİDÜZEN VERİLECEK"

Son dönemde çok sayıda ekspertiz merkezinin açıldığına dikkati çeken Yanık, "Otomotiv sektörüyle ilgisi olmayan kişiler bu merkezleri açıyor. Yaptıkları ekspertizlerden hem esnaf olarak hem de vatandaş olarak ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü bu iş bir uzmanlık alanı gerektiriyor. İşin enteresan tarafı bunun okulu yok. Üniversitelerde otomotiv bölümü var ancak buralarda ekspertizlik öğretilmiyor. Bazı şeyleri bilmek için alaylı olmak gerekiyor. Bunun için çıraklık eğitim merkezlerinden ya da odalardan alacağınız sertifikalarla bu bilginizi taçlandırabiliyorsunuz. Bu sektörde ciddi bir yasal boşluk ve ciddi bir kriter eksikliği vardı. Umut ediyoruz ki 'ikinci el yönetmeliği' ile buna çekidüzen verilecek" şeklinde açıklamada bulundu.

"İKİNCİ EL ALIM SATIMDA EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU GELİYOR"

Yönetmeliğe göre, ikinci el alım satımda ekspertiz zorunluluğu getirildiğini anlatan Yanık, satıcının aracıyla ilgili ekspertiz yaptıracağını ve bunu taşıtın görülebilir bir noktasına asacağını belirtti.

Aracı satan kişinin 3 bin kilometre ya da 1 aya kadar garanti vereceğini dile getiren Yanık, "Geçen yıl el değiştiren 5,5 milyon aracın sadece 2 milyonu bu devlete vergi olarak döndü. Araç bayileri ve galeri esnafının bu pazardaki payı 1,5-2 milyon. Diğer 3,5 milyon aracın satışı ise ise hiçbir sorumluluk altına girilmeden vatandaşların kendi arasında yaptığı ticaret. Şimdi bu yönetmelik devreye girince ikinci elde alım satıma kısıtlama getiriyor. Dolayısıyla bu işi işinin ehli insanlar yapacak. Bu yönetmelik sektörün gelişmesinin yanı sıra devlete de ciddi vergi akışı sağlanacak" ifadelerini kullandı.

''EKONOMİYE CİDDİ VERGİ AKIŞI OLACAK"

Araç ekspertizlerinin şu an 50 ila 250 lira arasında değiştiğini belirten Yanık, "Bu yönetmelik çıktıktan sonra ekspertiz merkezleri kendilerine çekidüzen verecek, baktıkları araçlara kefil olacakları için fiyatlarda oynama olabilir ama sektörde de ciddi anlamda hatalar düzelir. Ayrıca bu düzenlemeyle Türkiye ekonomisine ciddi bir vergi akışı olacak. Galericinin keseceği fatura ve ekspertiz maliyetleri eklendiğinde araç başı bin lira maliyet binecek" diye konuştu.

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 74
 • Karaalioglu 10 ay önce Şikayet Et
  misal ben aracimi ekspertiz yaptirdim, 1 ay sonra adam klima kompresörü bozulmuş diye getirdi. ee. ben ne bileyim degistirip saglamini bozugunu takmadigini? ikinci elde garanti mi okur bu nr sacmaliktir? malin hali hazirda garantisi varsa el değiştirdiği nde devam eder. 14 senelik arabam var neyine garanti vereyim?
  Cevapla
 • Hüseyin42 10 ay önce Şikayet Et
  vatandaşa faydasından çok zararı var gibi gözüküyor.
  Cevapla
 • trk 10 ay önce Şikayet Et
  Ikinci elin fiyati artar.asil amac vergi gelirlerini arttirmak, gerisi hikaye
  Cevapla
 • Sidk 10 ay önce Şikayet Et
  Devlet vergi alacaksa galericilerin peşine düşsün adamın kapıda 10 araba var vergi söz konusu olunca 3 tane görünüyor. Diğer arabalar anası babası dedesi ninesi bacısı liste uzayıp gidiyor adına ruhsatlı.devlet bir an önce bu işe el atsın devlet ile birileri dalga geçiyor.
  Cevapla
 • Jarbela 10 ay önce Şikayet Et
  Bu neya her önüne gelen galericiyim diyo uctane üçkağıtçı birleşiyor veya ikitane veya bir tane insanları dolandiriyorlar mayın tarlası gibi galerici var işinin ehlileride var onlara diyecek bir laf yok ama bu işi yapan yüzde yetmişi tokatçı yalancı ve faizci nerde devlet nerdesin uzun adam halkını dolandırıp kandiriyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle