Yerli motorda bir devrim!

ASELSAN yerli elektrik motoru üretti. Motorun kullanıldığı bir de otobüs üretildi ve bu otobüs 10 dakikada şarj olabiliyor.

Yerli motorda bir devrim!
Yerli motorda bir devrim!
GİRİŞ 16.03.2017 13:35 GÜNCELLEME 16.03.2017 13:47

ASELSAN Elektrikli Araç Sistemleri Program Müdürü Ali Murat Topçu, toplu ulaşım için TEMSA ile elektrikli otobüs geliştirdiklerini, 8-10 dakikada şarj olabilen aracın ilk iki prototipinin hazır olduğunu belirtti.

Topçu, "Şarj için beklemeler olmuyor ve bu aracın kısa zamanda belediyelerimiz tarafından kullanılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz." dedi.

'YERLİ ÜRETİLDİ'

ASELSAN'ın Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri Sektör Başkanlığı (UGES) olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Topçu, ''Aracın en önemli birimi olan elektrik motoru, motor sürücüsü, kontrol birimi ve aracın diğer güç ihtiyaçları için gerekli olan çeviriciler ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak üretildi. Bunlar pek çok farklı araçta kullanılabilecek şekilde tasarlandı.'' dedi.

'SERİ ÜRETİME HAZIR'

Topçu, elektrikli çekiş sistemini bugüne kadar metro araçlarında, tramvaylarda, otobüste kullandıklarını ve bunları denemeye başladıklarını hatırlatarak, "Şu anda testleri de tamamlandığı için artık seri üretime geçmeye hazırız. Yine bu kapsamda şehir içinde kullanılabilecek elektrikli çekiş sistemine sahip çöp kamyonuyla ilgili de çalışmalara başladık. Kısa bir süre sonra da bu faaliyete geçecek." dedi.

OTONOM OTOBÜSLERE HAZIR OLUN!

Aracın içerisinde olmazsa olmazlardan birinin de kontrol birimleri olduğunu aktaran Topçu, "Kontrol birimleri de bizim geliştirdiğimiz askeri araçlarda kullandığımız birimler. Bu birimleri de sivil alana taşıdık. Şimdi bu birimlere akıl katmaya sıra geldi. Akıl katmak her türlü aracın otonom sürüş kabiliyetleriyle donatılması demek. Birkaç değişik proje kapsamında bu faaliyetlere de başlıyoruz." diye konuştu.

Topçu, bu projeler sonlandığında Türkiye'deki otobüslerin, kamyonların ve askeri araçların değişik otonom özellikler kazanabileceğini ifade etti.

YAZDIR
YORUMLAR 48
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun sizin gibi vatan evlatlarina.
  Cevapla
 • birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir diğer açıdan kamyon ve otobüsler sessiz çalışacak. Şehre biraz daha huzur katar.
  Cevapla
 • recep 1 yıl önce Şikayet Et
  hani nerde hep laf ortada bi ürün yok
  Cevapla
 • Batmanda.com 1 yıl önce Şikayet Et
  başarı destek verilince olunuyor. Bence devletin en büyük destek bütçesi bu doğrultuda olmalı
  Cevapla
 • Aaa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna ekonomik krizdeymiş.onlarin motor teknolojisini alirsak ve üzerine koyarsak ben inaniyorum tek basimiza araba uçak bizde üretebiliriz yeterli arge ve ekiple ben inaniyorum.Ne kadar muhendis varsa devlet onlari yurt disinda yetistirmeye gondersin ve sadece üretmeye odaklansinlar.Malesef çogu özel şirketlerde calisiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle