Bu model otomobiller hurdaya çıkıyor

Emektar otomobiller hurdaya çıkıyor.

Bu model otomobiller hurdaya çıkıyor
Bu model otomobiller hurdaya çıkıyor
GİRİŞ 16.08.2013 20:12 GÜNCELLEME 16.08.2013 20:12

Araç sahiplerinin alım gücündeki artış, kredi faiz oranlarının düşmesi ve güvenlik kriterinin ön planda tutulmaya başlaması nedeniyle, Murat 124'lerin ardından, "Şahin, Serçe" gibi emektar otomobiller de hızla hurdaya ayrılıyor.

Konya'da ikinci el otomobil galerisi satış müdürü Abdullah Şirin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'de lüks araç kullanımının önemli ölçüde arttığını, bunun ikinci el pazarında bariz şekilde görüldüğünü söyledi.

15 yıl öncesine kadar hem galeri sahiplerinin hem de vatandaşın lüks araçların yanına dahi yaklaşamadığını ifade eden Şirin, "Lüks otomobillere karşı son yıllarda önemli talep artışı oldu. Lükse öyle yoğun ilgi var ki; eski Şahin'lerin yerini belli yaşın üzerindeki Volkswagen, Audi, BMW ve Mercedes gibi lüks sınıf araçlar aldı" dedi.

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Adem Uzman da kredi faizlerinin düşmesi, sürekli yenilenen teknoloji ve buna bağlı olarak ikinci elde fiyatların düşmesi gibi nedenlerle, artık orta gelir grubunun da lüks araçlara binebildiğini dile getirdi. Uzman, şunları kaydetti:

"Lüks araca binmek isteyenler, haksız sayılmazlar. Şahin, Serçe gibi artık devri bitmiş eski araçlardan insanlar artık ister istemez uzaklaşıyor. Bu araçlar hem çok arıza yapıyor hem de yeni otomobillerle karşılaştırılamayacak kadar, güvenlik, konfor ve yakıt ekonomisinden uzak. Yeni araçlar, yormayan yolculuk, klima ve otomatik vites gibi pek çok önemli avantaj sunuyor. Eski araçlara göre üst düzey konfor sunan ikinci el lüks otomobillerin fiyatları da uygun. Bu konforlu araçlarda eskisi gibi servis ve yedek parça sıkıntısı da çekilmiyor. Tabii, gelir seviyesinin yükselmesi, kredilerin faiz oranlarının düşmesi ve araçlarda can güvenliği kriterine verilen önemin artması, insanları lükse sevk etti."

YORUMLAR 3
 • kazımm 4 yıl önce Şikayet Et
  dünyada otomobil lüks olmaktan çıktı. fakat şahin serçe gibi araçlar haricinde ki diğer araçlar bizim ülkemizde lüks... sıfır araç alan bir vatandaş ödediği para ile bir kendine bir de devlete araç almış oluyor. 25bin tl değerinde ki avrupa araçlar 40-45 bin tl'ye satılınca haliyle lüks oluyor. orta sınıf bir otomabil bu ülkede lüks oluyor. bir de anlayamadığım nokta lüks araçlar yakıt ekonomisi sunuyor demiş, Allah aşkına bmw mercedes az mı yakıyormuş? şahinin serçenin yedek parça fiyatı ile bmw mercedesin yedek parça fiyatından haberi yok sanırım Uzman bey'in, şahin 10 defa arıza yapsa 250-300tl masraf yapar, bmw'nin bir arızası bir parça değişimi (orta gelirli biri için) aracı satma sebebi :) tabi önce sahip olması lazım, kolay alınabiliyomuş ama Uzman bey öyle diyor...
  Cevapla
 • fatih tekkeli 4 yıl önce Şikayet Et
  gelir seviyesini düşünen yok. anca konforlu değil, sık arıza çıkartıyo falan deniliyo. yok.... adamın daha lüksünü alacak parası yok.ayağımı yerden kessin yeter diyor.3 bin - 5 bin seviyesinde araba alabiliyor anca.20 bin tl bulsa üstüne kredi falan çeker ev alır neden bahsediyorsunuz siz hangi ülkede yaşıyorsunuz Allah aşkına
  Cevapla
 • Kamil 4 yıl önce Şikayet Et
  Bazen aynı ülkede yaşamıyoruz gibi geliyor :). Bu araçlar fazla arıza çıkartıyormuş :) ,çıkartsa ne olacak ? ,günümüz araçları 1000 tl. lik arıza çıkartıyorsa o bahsettiği araçlara 1000 tl. verince neredeyse sıfırdan yapılıyor :) ,emniyet ve konfor donanımı yok derse tamam o doğru ama bundan daha önemli olanı ,eski araçların metal yorgunluğu nedeniyle çok daha emniyetsiz durumda olmaları ,yoksa çok arıza çıkartıyor denilince sanki bu işi hiç bilmeyen birine sorulmuş gibi geldi :)
  Cevapla