Emniyet'ten sürücülere kış lastiği müjdesi

Kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğu, hususi araçlar için herhangi bir yasal zorunluluğun bulunmadığı bildirildi.

Emniyet'ten sürücülere kış lastiği müjdesi
Emniyet'ten sürücülere kış lastiği müjdesi
GİRİŞ 25.11.2012 11:26 GÜNCELLEME 25.11.2012 13:10

Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla fiyatları 105 ile 350 lira arasında değişen kış lastiklerine talep arttı.

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.

Kış lastiğini tavsiye ediyoruz

Kış lastiklerinin, olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti.

Kış lastiklerinin normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurgulayan yetkililer, mevsimine göre lastik kullanmanın lastiğin performansını artırdığına dikkati çekti.

Emniyet yetkilileri, lastikleri teknik şartlara aykırı olan, kabak lastiklerle yola çıkan sürücülere 72 lira idari para cezası yazıldığını, ehliyetlerine ise 20 ceza puanı uygulandığını da hatırlattı.

YORUMLAR 5
 • METİN AKARSU 5 yıl önce Şikayet Et
  lastiklerin ismi değişmeli.... insana ve çevresine değer veren duyarlı insan lastiği olmalıdır ismi...
  Cevapla
 • cihan 5 yıl önce Şikayet Et
  hayatınızın degeri ne kadar.. ben her 2 yılda lastik yenilerdim ama daha hala lastiklerim yepyeni durdugundan yaz lastiklerim kışı görmedi kış lastiklerimde yazı görmedi.yol tutuşu süper oldugu için asla yolda kalmadım.bu yıl ticariler mecbur seneye herkes mecbur.haberlerde paten yapar gibi kayıp kaza eden araçları görünce bir lastik insan hayatından çok mu pahalı derim.takıp takmamak kendinizi ve sevdiklerinizi ne kadar deger verdiginizin göstergesidir.lastik firmaları merak etmeyin köşeyi dönmüyor.2 yılda degiştirdigim lastikleri 6 yılda bir degiştirecegim.en ufak bir kazada olacak hasarları siz düşünün bunun içinde sizin hayatınız sevdikleriniz de olabilir.devlet her aracı mecbur etseydi kaos meydana gelirdi.4 lastik sizlerin hayatından dahamı önemli.karar sizin.
  Cevapla
 • Ertan YILMAZ 5 yıl önce Şikayet Et
  bizde her şey yasayla,kanunla. ben otomobilimde her zaman kış aylarında kar lastiği kullanırım. hem kendi emniyetimi hemde başka yaya ve sürücülerin emniyeti için çok önemli. kış aylarında özellikle yokuşlarda kış lastiği takmayan araçlar hem kendi hemde başkasının canına ve malına zarar veriyorlar. bir yorumcunun parası yok nasıl lastik alsın yorumu çok komik bile diyemiyorum. onca para verip araç almayı biliyorsa 3-5 lirada verip kış lastiği almalı. bence hususi otomobillerdede kar lastiği zorunlu olmalı. bizi bize bırakıldığımızda işin suyunu çıkartıyoruz.
  Cevapla
 • seyithan 5 yıl önce Şikayet Et
  bence. özel araçlarınızada kış lastiği taktırın en azından 2 adet çekicilere takın ve sonra jincirle girebilileğiniz her yere korkmadan girin.terettüde kalırmıyım acabaya mahal vermiyor süper oluyor.
  Cevapla
 • sinan 5 yıl önce Şikayet Et
  vur abalının sırtına.... adam zaten parası olmadığı için kışlık lastik taktıramıyordur.. parası olmayan bir adama parası olmadığı için para cezası kesmek gibi bir şey bu..:=)
  Cevapla