Elektrikli otomobil tarihinde bir ilk

Kullanımı giderek artan elektrikli otomobiller ilk kez benzinli ve dizel otomobilleri geçti.

Elektrikli otomobil tarihinde bir ilk
Elektrikli otomobil tarihinde bir ilk
GİRİŞ 04.01.2018 15:17 GÜNCELLEME 04.01.2018 15:17
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dünyada elektrikli otomobil kullanımın en yaygın olduğu ülke olan Norveç, yeni bir rekora imza attı. İlk kez bir ülkede elektrikli araçların satışı, benzinli ve dizel otomobillerin satışını geçti. Norveç'te Aralık itibariyle yeni satılan araçların yüzde 52'si elektrikli ve hibrid motorlu araçlardan oluştu.

Yüzde 52'lik pazar payı, şimdiye kadar ulaşılan en yüksek seviyeyi temsil ediyor.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ise bu oran yüzde 40 seviyesindeydi.

Norveç'te yaşanan artışta Tesla'nın teslimatları önemli rol oynadı. Tesla 1032 adet Tesla S, 1429 adet de Tesla X'in teslimatını tamamladı.

2017 yılının toplamına bakıldığında ise Norveç'te elektrikli motorlu araçların payı yüzde 39.2'ye çıktı. Bu oran önceki sene yüzde 29.1 idi.

Ülkede elektrikli araçlar arasında en çok satılan model ise 12 bin 164 ile Volkswagen e-Golf. Onu BMW i3 ve Toyota Rav4 izliyor. Tesla'nın modelleri 4 ve 5'inci sıralarda yer alıyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • emekçi 9 ay önce Şikayet Et
  sanki petrol ülkesiymişiz gibi elektrikli ve hybrit otonun önünü vergilerle kesiyoruz,dönüşümün yavaşça olması için bunların vergilerini düşürmeliyiz.
  Cevapla
 • Kılıç Arslan 9 ay önce Şikayet Et
  Aksine fosil yakıtlı araçların vergisi çok olacak ki elektrikliye geçiş kolay olsun. Elektrikli araçlarda MTV ve ÖTV yok zaten.
  Cevapla
 • yorumsuz 9 ay önce Şikayet Et
  akaryakittan alinan vergiler olmasa bu ulke nasil ayakta kalir arkadas...mecbur bu ulke vergi almaya...ki en onemli vergi kalemi akaryakit biliyosun
  Cevapla