Plakayı yenileme süreci ne kadar sürüyor?

TŞOF Başkanı Apaydın, plaka yenileme süresiyle ilgili 'TŞOF'a bağlı odalarımızdan ve kayıt tescil bürolarından yaklaşık 10 dakikada plaka değiştirilebiliyor' ifadelerini kullandı.

  • GİRİŞ10.10.2017 11:36
  • GÜNCELLEME10.10.2017 11:50
Plakayı yenileme süreci ne kadar sürüyor?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, plaka değiştirme süreci ile ilgili bilgi verdi.

Buna göre, araç sahipleri plakaların değişimi için trafik şube müdürlüklerine başvuruyor. Ardından buradan alacakları belge ile TŞOF'a bağlı odalara gitmelere gerekiyor. Resmi işlemler çok uzun sürmüyor.

Yine de yoğunluğa göre plaka teslimatı birkaç saat sonraya atılabiliyor, ancak evrakları verdikten sonra herhangi bir işlem yapmaya gerek kalıyor. Böylece araç sahiplerine sadece plakaları basıldığında gidip almak kalıyor.

Muayeneden geçemiyor

Yeni düzenlemeyle, Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik ve kapatma şeklinde olmasının ağır kusur olarak değerlendirildiğine dikkati çeken Apaydın, standardın dışında olan plakaların araç muayenesinden artık geçemediğini hatırlattı.

'Terör olaylarında kullanılıyor'
 
Apaydın, plakaların basım ve dağıtımı işinin TŞOF ve bağlı odalara verildiğini anımsatarak, merdiven altı yerlerde basılan plakalarda belirlenen standartların dışına çıkıldığına işaret etti. Sahte plakaların terör, gasp, soygun gibi kötü işlerde kullanıldığını ifade eden Apaydın, bunları basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulandığını vurguladı.

Etiketler

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Sonraki Haber