Peugeot ve Citroen topun ağzında

Fransız yetkililerin yürüttüğü emisyon soruşturmasında Pegueot, Citroen ve DS marka 1 milyon 914 bin 965 araçta hileli yazılım tespit edildi.

Peugeot ve Citroen topun ağzında
Peugeot ve Citroen topun ağzında
GİRİŞ 08.09.2017 17:16 GÜNCELLEME 08.09.2017 17:16
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

PSA iddiaları kesin bir dille reddetse de hisseleri yüzde 4.4 değer kaybetti. Dev üreticinin 5 milyar euro ceza ile karşılaşabileceği belirtiliyor.

Peugeot, Citroen ve DS gibi markaların üreticisi Fransız otomotiv devi PSA hakkında yapılan emisyon soruşturmasında, Le Monde gazetesinin iddiasına göre 2 milyon araçta şüpheli yazılım bulunduğu ortaya çıktı.

Yazılımların, emisyon oranlarını saptırmaya yönelik kullanıldığı bildiriliyor. Le Monde, dev üreticinin 5 milyar euro ceza ile karşılaşabileceğini belirtiyor.

Fransız gazetesinin haberine karşı açıklama yapan Paris merkezli PSA iddiaları reddetti. Buna rağmen PSA hisseleri yüzde 4.4 değer kaybederek 18 euro seviyesinin altına indi.

Sahte yazılımın test koşullarında toksik etkisi olan nitrojen oksit (NOx) salınımını sınırlayarak az gösterdiği, oysa gerçekte yasal limitlerin oldukça üzerine çıktığı belirtiliyor.

Volkswagen, Renault ve Fiat Chrysler'in ardından PSA, şubat ayında açılan soruşturmayla Fransız yetkililer tarafından incelemeye alınan 4. büyük otomobil üreticisi olmuştu.

DAHA BELİRSİZ VE GİZLİ OLMALI

PSA'in mühendislik başkanı, o dönemde NOx salınımının hayati tehlikesinin çok daha az olduğunu belirtmiş ve dizel araçlardaki emisyonun yakıt tasarrufunu geliştirmek ve karbon dioksit salınımını azaltmak için yüksek sıcaklıklarda kasten düşürüldüğünü onaylamıştı.

Le Monde gazetesine göre Ekonomi Bakanlığı'na bağlı DGCCRF (Rekabet, Tüketici Hakları ve Yolsuzluğu Önleme Genel Müdürlüğü) müfettişler, yaptıkları incelemede hilenin belgesini de ele geçirdi. İddiaya göre PSA'in iç yazışmalarında hileli yazılımın daha belirsiz ve gizli kalmasının gerekliliği tartışılıyor.

PSA ise net bir dille motor kalibrasyonlarında hileli veya yasa dışı bir durum olmadığını belirtiyor. Şirketin yaptığı resmi açıklamada "PSA her türlü sahtekarlık iddialarını reddeder ve kesin olarak teknolojik uygunluğunu tekrardan teyit eder." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Elektrik devri 2 yıl önce Şikayet Et
  Gücüm olsa şu an piyasada olan araçlar için elektrik dönüşüm sistemleri geliştirirdim.beş sene sonra kimse dizel ve benzinli araç almak istemeyecek.ellerimizdeki araçlar da ya çöp olacak ya da dönüşüme uğrayacak.buradan atikere sesleniyorum lpg dönüşümün yanında elektrik dönüşüm sistemleri de geliştirin.10bin tl ye dönüşüm yapılabilir ve en çok 50.000 km de amorti eder.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  hepsi hileli anlayın artık
  Cevapla
 • yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Araçlarda ki yazılımların hepsi hileli bütün teknik veriler hileli hiçbiri gerçeği yansıtmıyor.
  Cevapla
 • stratejist 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar birincisi elektrikli oto üretimine zeminhazırlamak için yapılıyor.İkincisi ise ABd haracını alacaktır.Artık ABD despotluğunu gösterecektir.ABD ekonomik olarak zordadır.
  Cevapla
 • ddd 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupalılar işini düzgün yapar mualumanlar şöyle böyle diyen mankurrlar nerde??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle