Yerli otoda '3 şirket' iddiası

Yerli otoda Karsan, Vestel ve BMC'in ortak bir yatırıma hazırlandığı iddia edildi. Ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iddiaları yalanladı.

GİRİŞ 19.08.2017 07:11 GÜNCELLEME 19.08.2017 17:32

Türkiye ekonomisinin son 6 yılına damgasını vuran 'yerli oto' ve 'babayiğit' tartışmalarında nihayet son düzlüğe gelindi. 2011'deki TÜSİAD Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yerli otomobil üretecek babayiğit arıyoruz" sözleriyle fitili ateşlenen süreçte, bugüne kadar pek çok yöntem denendi, onlarca şirketin ismi öne çıktı. Ancak ekonomi kulislerinde konuşulanlara göre finalde ipi göğüsleyecek üç şirket öne çıktı.

İddialara göre, Türkiye'nin 'babayiğit'i olmaya en yakın isim Karsan'ın sahibi ünlü işadamı İnan Kıraç oldu. İkinci sırada ise 2015'te otomotiv sektörüne sessiz sedasız giriş yapan ve oto elektroniğinde çok sayıda yerli yazılıma imza atan Vestel'in patronu Ahmet Nazif Zorlu var. Diğer şirket ise BMC. Bu üç şirketin ortaklaşa bir proje geliştirip bakanlıktan onay aldığı da gelen bilgiler arasında.
 

2 YILDIR BAKANLIKLA ÇALIŞIYOR

Edinilen bilgilere göre, bu alandaki çalışmalar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Karsan ve Vestel arasında iki yıldır sürüyor. Yerli oto için iki patronla 10'dan fazla yüz yüze toplantı yapıldı. 2014 yılında "İlk yerli otoyu ben yapmak istiyorum" açıklamasıyla gündeme gelen İnan Kıraç'ın projenin startını da bu tarihte verdiği belirtiliyor.

VESTEL'İ İLK SABAH DUYURMUŞTU

Yerli otomobile yatırıma hazırlanan Vestel ilk resmi adımı 2015'te atmıştı. Şirket, bu tarihte otomotiv sektöründeki ihracatın yüzde 70'ini karşılayan TAYSAD'a üye oldu. Vestel iki yıldır elektrikli otomobil ve aksamları üzerine birçok projeye imza attı. Akıllı şarj ünitesinden pil teknolojilerine kadar çok sayıda alanda 30'a yakın patent aldı. Vestel ayrıca elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını da kendi teknolojisi ile yapabiliyor. SABAH, Vestel'in otomobil adımını ilk kez 2015'te duyurmuştu.

SAKARYA VE BURSA YARIŞIYOR

Yerli otomobil yatırımı içinse Bursa ve Sakarya kıyasıya yarış halinde. 24.2 milyar dolarlık otomotiv ihracatının 8.4 milyar dolarını yapan Bursa, yeni yatırım için Yüksek Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi adını verdiği TEKNOSAB'ı hazırlıyor. Sakarya ise lojistik avantajının değerlendirileceği Sakarya Kuzey Bölgesi'ni bu yatırım için parlatıyor.

SABAH

YAZDIR
YORUMLAR 89
 • Ayşegül 9 ay önce Şikayet Et
  Sıradan dandik olmamalı!Yapılacak otomobil çok iddialı olmalı ki gururumuz olmalı! Türkler ve dünyadan almak için yarışsınlar.. Ve o otomobil parmakla gösterilmeli..Öyle ki diğer firmalarda dahi onu örnek alarak Türkleri herkesin örnek aldığı görülmeli..!
  Cevapla
 • degetrasa 9 ay önce Şikayet Et
  yerli oto yaparsan alman hitlerin torunu merkel çıldırır
  Cevapla
 • Nazım Zengin 9 ay önce Şikayet Et
  Artık yapın şu yerli otomobili Allah aşkına! İnadım inat; sırf param bu ülkeye nasip olsun diye 94 model bir otomobile biniyorum!!!
  Cevapla
 • ADAMLIK 9 ay önce Şikayet Et
  Bu adamlıktır
  Cevapla
 • VATAN 9 ay önce Şikayet Et
  şehir içi kullanım için küçük elektrikli üretilsin makam aracı olmasın bizim olsun yerli malı olsun
  Cevapla
 • Özet 9 ay önce Şikayet Et
  Yerli oto üretimi yapılsın . O günü bayram ilan etmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle