Sayıları yüzde 330 arttı!

Türkiye'de satılan elektrikli ve hibrid modellerin sayısı arttı. İlk yarıdaki satışlar da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 330 yükseldi. Peki, en çok satan hibrid hangisi?

Sayıları yüzde 330 arttı!
Sayıları yüzde 330 arttı!
GİRİŞ 08.07.2017 15:30 GÜNCELLEME 08.07.2017 15:31

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) , 2017'nin ilk 6 ayında Türkiye'de gerçekleşen elektrikli ve  hibrid otomotiv satışlarına ilişkin rakamları açıkladı.

Buna göre, bu  yılın ilk yarısında Türkiye'de gerçekleşen elektrikli ve hibrid araç satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 330,79 arttı. 

Türkiye'de bu yılın ilk 6 ayında 33'ü elektrikli, bin  380'i de hibrid olmak üzere bu kategorilerde bin 413 araç satıldı. Elektrikli araç satışı geçen yılın aynı döneminde 35, hibrid araç satışı ise 293 olarak  gerçekleşmişti.

HİBRİTTE LİDER MODEL

TEHAD verilerine göre, hibrid otomotiv pazarında en çok ilgi gören  araç modeli Toyota C-HR olarak belirlendi. İlk yarıda bin 203 Toyota C-HR hibrid satıldı.

Haziran ayı itibarıyla pazara adım atan Hyundai Ioniq hibrid ise 23 adetlik satış ile listede yer aldı. Yüzde 100 elektrikli Ioniq ve kablolu hibrid Ioniq modellerinin ise gelecek yıl pazara girmesi bekleniyor.

'10 ARAÇTAN 4'Ü ELEKTRİKLİ OLACAK'

TEHAD Kurucusu Berkan Bayram, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türk  otomobil kullanıcısının hibrid modellere daha fazla ilgi göstermeye başladığının görüldüğünü bildirdi.

Bayram, "Geçen yıl pazarda sadece 6 markanın 9 farklı elektrikli ve  hibrid modeli yer alırken, 2017 yılı itibarıyla bu sayı 11 markanın 24 farklı  modeline yükseldi." ifadelerini kullandı.

Bayram ayrıca, "2011 yılında dünyada sadece 45 bin adet elektrikli araç satışı  gerçekleşmişken, geçen yıl itibariyle bu rakam 2 milyon adede ulaştı. 2025 yılı itibarıyla satılan her 10 araçtan  4'ü elektrikli olacak.'' dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • suat 11 ay önce Şikayet Et
  ötv indiriminden sonra dizeli satıp hibrit alayım dedim gene olmadı,baktıkki yıllık mtv si 2000 tl,hibrit doğmadan öldü,yapacağımız yakıt tasarrufu yılda 1000 tl onuda mtv ne verirsek ne anlamı var,birşeyide tam yapın illa yarım yamalak,bir tarafı eksik olacak,hibriti teşvik için, değil 2000 tl, hiç mtv almayın,uyanık olun kendi ayagımıza sıktırmayın,sayın maliye uzmanları.
  Cevapla
 • mehmet54 11 ay önce Şikayet Et
  yılda 20 milyar dolar petrole para ödüyoruz,ağır hibrit motorlu araçlara geçilse ödememiz 10 milyar dolara düşer,yani cari açığın yarısı buradan düşebilir,bunun için kafa yormalı,hibrit araçların vergisi gerekiyorsa sıfıra yakın tutularak bu araçlar satılmalı atmosforik motorlu araçlar yasaklanmalıdır,yani bir kerede batının peşinden gitmemeli onlardan önce davranabilmeliyiz.
  Cevapla
 • HAYRİ 11 ay önce Şikayet Et
  hükümet uyanık olamlı,hep geriden gelmemeli,hibrit araçların vergisini çok düşürerek benzinli araç fiyatına getirmeli ki hava daha az kirlensin,arapa yedirdiğin para ülkende kalsın,yerli otoyuda bu zihniyetle üretmelisin.
  Cevapla
 • muallim 11 ay önce Şikayet Et
  neden bizim de yerli marka arabamız yok ki:(
  Cevapla
 • serkoj 11 ay önce Şikayet Et
  sanayi devleri ellerindeki stogu bitirmeden olmaz 600 km menzilli otomobil var su an hemde 15 dakikada sarj oluyor bizim terli dogmadan olmesin bilmem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle