Araçlara yeni yakıt türü için EPDK düğmeye bastı

EPDK; benzin, motorin ve LPG'ye alternatif olarak araçlarda kullanılmaya başlayan CNG'yi yagınlaştırmaya yönelik adımlar attı.

Araçlara yeni yakıt türü için EPDK düğmeye bastı
Araçlara yeni yakıt türü için EPDK düğmeye bastı
GİRİŞ 20.03.2017 12:33 GÜNCELLEME 20.03.2017 12:33

Sıkıştırılmış doğalgazın (CNG) iletim hattına uzak istasyonlara da iletilerek kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, yapılması planlanan yönetmelik değişikliğiyle CNG (Otogaz) lisansına sahip şirketler, CNG dolum istasyon ve tesislerine satış yapabilecek.

Plana göre, söz konusu CNG lisansı sahibi şirketler, mevcut şartlarda doğalgaz iletim şebekesi üzerinden temin edilen CNG'yi şebekeye uzak istasyonlara da gönderebilecek. Büyük tüpler içinde karayolu üzerinden taşınacak CNG, gerekli mevzuatını yerine getiren akaryakıt istasyonlarında alternatif bir yakıt olarak satışa sunulacak.

MALİYETİ DAHA UCUZ

CNG ile çalışan araçlar, LPG kullanan araçlara göre yüzde 15, dizel yakıtla çalışan araçlara göre ise yüzde 8 daha az karbon salınımı yapıyor.

Diğer akaryakıt türlerine göre birim maliyeti daha ucuz olan CNG'nin akaryakıt istasyonlarında kullanımı, Türkiye'de CNG uyumlu çalışan araç sayısını da artırabilir.

Öte yandan, gerekli şartları yerine getiren CNG lisans sahipleri, herhangi bir bedel ödemeden lisanslarını CNG (satış) veya CNG (Otogaz) lisansına dönüştürülebilecek.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • ismet 1 yıl önce Şikayet Et
  toplu tasim metro artık isin cılkı cıktı sokaklar caddeler arac arac tukettikce tukeniyoruz karbon salınımı yuksek araçlar acilen kaldırılmalı tek cıkar yol m e t ro o kadar sabahları hayat felc hurda araclar yuzunden mahvoluyoruz ise yetisemiyoruz kul hakkıdır artık acil islere bakalım
  Cevapla
 • hakan kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aman diyorum şimdi bu araçlarda kullanılmaya başlarsa evde kullandığımız doğalgaza da zam yaparpak yandık yani.
  Cevapla
 • Sivaslı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bor madenimizide etkili kullanalım artık yakıt olarak
  Cevapla
 • ads 01 1 yıl önce Şikayet Et
  aman ucuz olmasin pahali OLSUN .....
  Cevapla