Bakanlık talimat verdi! Artık cezası 92 TL

Karayolları Trafik Kanunu'na göre, emniyet kemeri takmayanlara 92 lira para cezası, sürücülere ise 15 ceza puanı veriliyor

Bakanlık talimat verdi! Artık cezası 92 TL
Bakanlık talimat verdi! Artık cezası 92 TL
GİRİŞ 30.10.2016 12:45 GÜNCELLEME 30.10.2016 13:43

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle ticari taksiler dahil olmak üzere otomobillerin arka koltuklarda oturanların da emniyet kemeri takma zorunluluğu olduğu hatırlatılarak, denetimlerinin artırılması istendi.

Bakanlığından valiliklere gönderilen genelgede, alınan tedbirler sonucunda ölümlü trafik kazalarının bu yıl bir önceki yıla oranla yüzde 9,8 azaldığı vurgulandı.

Ölümlü trafik kazası oranının, 2020'ye kadar yüzde 50 civarında azaltılması için yeni stratejiler belirlendiği bildirilen genelgede, daha sıkı denetimlerin uygulamaya konulacağı kaydedildi.

Genelgede, emniyet kemeri kullanımının, trafik kazalarında hayat kurtaran önemli bir faktör olduğuna ve ölüm ve yaralanmaları yüzde 75 oranında azalttığına işaret edildi.

Sürücülerin ve yolcuların, kaza anında araç dışına savrularak, baş ve bedenlerin aracın değişik aksamlarına çarpması sonucu beyin travması geçirdikleri, devrilen araçların altında kaldıkları, hayat boyu engelli kalacak şekilde yaralandıkları veya hayatlarını kaybettikleri belirtilen açıklamada, emniyet kemerinin alışkanlık haline getirilmesinin önemine dikkat çekildi."TAKSİ ŞÖFÖRLERİ KEMER TAKARAK YOLCULARA ÖRNEK OLMALI"

Ticari taksiler dahil tüm otomobillerde bütün koltuklarda oturanların emniyet kemeri takmasının zorunlu olduğunun altı çizilen genelgede, araç hareket etmeden önce taksi şoförünün emniyet kemerini takarak, yolculara örnek olması ve kemer takmaları konusunda yolcuyu uyarması gerektiği belirtildi.

Bu konuda hazırlanan çıkartmaların çoğaltılarak, yolcuların görebileceği şekilde koltuğa yapıştırılması, trafik polisinin de emniyet kemeri konusunda taksi, sürücü ve yolcuların üzerinde titizlikle denetimlerde bulunması istendi.

"ŞEHİRLERARASI OTOBÜS YOLCULARINA DA ZORUNLU"

Şehirlerarası otobüs yolcularının da emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunduğu vurgulanan genelgede, araç hareket etmeden önce sürücü veya muavin tarafından yolcuların emniyet kemeri takması gerektiği konusunda görsel ve işitsel yöntemlerle tüm yolcuların uyarılması istendi.

Genelgede, trafik polisi ile jandarmanın bu konuya yönelik denetimlerinin artırılması talimatı verildi.

Karayolları Trafik Kanunu'na göre, emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, emniyet kemeri bulundurmamanın ve kullanmamanın cezası, 2016 için 92 lira olarak uygulanıyor, sürücülere de 15 ceza puanı veriliyor.

YORUMLAR 24
 • Zaten 1 yıl önce Şikayet Et
  Gülsem mi Ağlasm mi! yahu polis efendi bir cogu şoförü kemer takmadigini görüyor ve islem yapmiyor. siz neden bahs ediyorsunuz? bu memlekete denetim yok herkes kafasına göre hareket ediyor! o yuzden trafik hercu merc olmuş. Yazık.
  Cevapla
 • Fahic 1 yıl önce Şikayet Et
  Arka koltuğunda kemer olmayan araçlar ne yapacak.
  Cevapla
 • trabzonlu 1 yıl önce Şikayet Et
  adalet bu iste belediye otobusundekiler ne takacak
  Cevapla
 • Süleyman korkmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  halk otobüsünde dolmuşta uygulaması olmayan bu ceza neden ozel Otomobil lere uygulanır anlayamadım
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hat minibüs şoförü kemer takmıyor ve cezada almıyor bunlar trafikte araç kullanmiyormu ayrıcalıkları nedir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen kendine bak o da yapior bu da yapiyor baba muhabbeti yapip cocukca davranmayi birak suc arkadas takicaksin okadar takmazsan odersin odemek istemiyorsan da sonunda ya olur yada sakatlanirsin. HERKES kendini duzeltse ulkem zaten cok iyi olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle