Yerli değil ama Türkiye'ye özel otomobil

70 milyon dolarlık Fiorino yatırımıyla toplamda 1.5 milyar dolarlık tarihi yatırıma imza atan Tofaş, ezberleri bozmaya hazırlanıyor.

Yerli değil ama Türkiye'ye özel otomobil
Yerli değil ama Türkiye'ye özel otomobil
GİRİŞ 02.03.2015 13:51 GÜNCELLEME 03.03.2015 09:22
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Tofaş, 2017'de 3 vardiyada 450 bin adet araç üretip, Fiat dünyasının ikinci, Türkiye'nin ise en büyük fabrikası olacak. Aynı anda 7 model üretip, dengeleri değiştirecek

 Yeni projelerin devreye girmesiyle iki yıl içinde 450 bin adet araç üretmeyi planlayan Tofaş, İtalyan otomotiv devi Fiat'ın dünyadaki ikinci büyük üretim üssü, Türkiye'nin ise en büyük fabrikası olacak. Bursa'da 3 vardiyada aynı anda 7 model üreterek, Türk otomotiv sanayisine ciddi bir katkı sağlayacak. Tofaş'ın yeni CEO'su Cengiz Eroldu, yeni yatırım ve yeni ürünlerle önümüzdeki dönemde farklı bir boyuta geçeceklerini söyledi. İki yıl içinde Tofaş'ın kabuk değiştireceğini ifade eden Eroldu, "2016-2023 arası Tofaş için yeni bir dönem olacak. Türk otomotiv sektöründe tüm dengeleri değiştireceğiz" dedi. 

FIAT TÜRKİYE'Yİ SEÇTİ 

Fiat'ın 500 model ailesi dışında, çok satan tüm stratejik modellerini Tofaş'a verdiğinin altını çizen Eroldu, şöyle devam etti: "Yeni bir döneme giriyoruz. 6 ay arayla 3 yeni araç süreceğiz. Yeni sedan ekimde geliyor. 2016'nın ikinci yarısında hatchback ve station wagon araçlarımız piyasaya çıkacak. Doblo'yu kısa süre önce yeniledik. ABD'ye ihracatına başladık. Linea'ya talep devam ettiği sürece üreteceğiz. Minicargo'nun üretim lisansı 2021'e kadar yenilendi. PSA Grubu (Peugeot- Citroen) için üretime devam ediyoruz. Bu dönemde 260 bin adet Minicargo bantlardan inececek." 2014'te iç pazarda 92 bin adetlik satışa ulaştıklarını ve bunun yüzde 84'ünün Bursa fabrikasında üretilen modeller olduğunu ifade eden Eroldu, yeni yerli modellerle bu oranın yüzde 88'e yükseleceğini kaydetti. 

TÜRKİYE'YE ÖZEL OTOMOBİL

Tofaş'ın ekimde satışa sunacağı yeni sedan modeli otomotivde bir ilk olacak. Bursa'da üretilecek sedan, başka modelden devşirilen bir otomobil olmayacak. Eroldu, yeni sedanın Türk tüketicilerin beğenisi ve beklentisi doğrultusunda tasarlandığını söyledi. Yerlilik oranının yüzde 75'ler seviyesinde olduğunu belirten Eroldu, "Tofaş'ın bu denli müdahale ettiği ilk araç oldu. Artistik tasarımda da katkımız var" dedi. 

İHRACATA ABD DOPİNGİ

Tofaş, 2015'te 250 bin adet üretim, 170 bin adet ihracat hedefliyor. İhracatın 142 bin adetten 170 bin adede çıkmasındaki en önemli pay, Doblo ihracatı. Tofaş, 2015'te ABD'ye 20 bin adet Doblo ihraç edecek. 

2015'TE 700 MİLYON DOLAR YATIRACAK

Tofaş'ın toplam yatırım harcaması, 70 milyon dolarlık Fiorino yenileme yatırımıyla 1.5 milyar dolara çıktı. 2014'te 400 milyon dolar yatırım yapan şirket, 2015'te bu rakamı 700 milyon dolara çıkaracak. 

YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Kızan 4 yıl önce Şikayet Et
  Yerli değilse bitmiştir aması maması yok. Traş.
  Cevapla
 • mehmet 4 yıl önce Şikayet Et
  aman Allah aşkına biz tofaştan bıktık hala en ufak kazada ikiye bölünen kartal şahin doğan bu ülkede binlerce insana tabut oldu ve olmaya devam ediyor.
  Cevapla
 • abidin 4 yıl önce Şikayet Et
  teneke üç beş bir özellik koyar tamam
  Cevapla
 • baskasinin maliyla övünme 4 yıl önce Şikayet Et
  yau yeter yeter tc kendi aklini ve iradeni calistir tofas dedigin italyan fiat ve dünyada pek tutulmayan araba !!!!!!!!!
  Cevapla
 • ufur han 4 yıl önce Şikayet Et
  isallah gelir yerli araba,alman arabasi koleginden kurtulmamiz sart dusmani besliyoruz resmen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle