Trafikte hız limitlerine "kademeli ceza" geliyor

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, yaz aylarında halkın ve parti teşkilatlarının taleplerini dinlediklerini ve bu görüşmelerde öne çıkan konulardan birinin radar uygulamasındaki sorunlar olduğunu belirtti.

Trafikte hız limitlerine "kademeli ceza" geliyor
Trafikte hız limitlerine "kademeli ceza" geliyor
GİRİŞ 27.10.2013 11:39 GÜNCELLEME 27.10.2013 11:53

Mevcut uygulamadan şikayet olduğunu ifade eden Turan, "Hız limitinin 50 olduğu yerde bir kişi, 51 ile de geçse, 81 ile de geçse, 101 ile de geçse aynı cezayı veriyor. Üstelik bunlar yüklü cezalar" dedi.

Gelişmiş dünya ülkelerinde "kademeli cezalandırma sistemi" olduğuna işaret eden Turan, "50 olan hız limitini 51 ile geçenle, 61 ile geçenle, 101 ile geçenle hep orantılı olarak artan cezalar uygulanıyor. İnsan 51 ile geçmişse küçük bir hatası olmuştur. 81 ile geçiyorsa bir art niyeti, hız yapma isteği vardır. Bu hız kastının incelenmesi ve buna göre ceza verilmesi gerekir. Şu anki uygulamada kısmi, tolere eden yönetmelikler olsa da sadece iki kademe var, tam olarak kademelendirme yok. Bizde iki ceza var; ilk geçişte 150, ikinci geçişte 300 lira ceza var. İlk cezayı ihmal eden iki katını ödüyor. Oysa bunun çok daha fazla olup, küçükten büyüğe çıkması gerekiyor. Az ihmalden az, çok ihmalden çok ceza verilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

TBMM Araştırma Merkezi'nden konuyla ilgili Avrupa ülkelerindeki uygulmaları sorduğunu, kendisine gelen bilgileri İçişleri Bakanlığı ile paylaştığını anlatan Turan, bakanlığın kendisine olumlu görüş bildirdiğini söyledi.

Bakanlık olumlu yanıt verdi

Turan, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, "Hız limitlerini yüzde 30'a kadar aşanlara uygulanan para cezası miktarı, bir kilometre de aşılsa, 30 kilometre de aşılsa aynıdır. Yüzde 30'dan fazla aşanlar da hız limitini kaç kilmotre aşarsa aşsın aynı ceza uygulanmaktadır. Hız sınırı 110 kilometre bir yolda 122 ile geçenlere de 140 kilmotre ile geçenlere 166 lira, 145 kilometre ve üzeri geçenlere de 343 lira para cezası uygulanmaktadır. Bu uygulamanın gözden geçirilmesi ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 10 kilometrede bir değiştirilsin'' görüşünü ifade etti.

İçişleri Bakanlığı, Turan'a gönderdiği yanıtta, hız sınırlarını aşan sürücülere uygulanmakta olan idari yaptırımların Avrupa ülkelerinde gibi Türkiye'de aşılan hız limitleriyle orantılı olarak artırılmasına yönelik talebinin incelendiğini belirterek, Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişikin olarak hazırlanan ve görüşü alınmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilme aşamasında olan kanun taslağı içinde, "hız limitlerini aşan sürücülere aşılan hız limitine göre üç kademeli olarak artan idari yaptırım uygulanması"na ilişkin düzenlemelerin de yer aldığını bildirdi.

YORUMLAR 18
 • Turgut İşleyen 4 yıl önce Şikayet Et
  Önce adam olmak sonra direksiyon başına geçmek. Ankara da hız sınırının 70 olduğu istanbul yoluna çıkın. Sol orta ve en sağ şerit farketmez. Bu hızda gidin bakalım. 2 dakika sonra sağınızan solunuzdan geçen arabaların hadi lan yürü kornaları ile beraber el hareketlerine maruz kalırsınız. Birde sol şeride düşüp 70 hızla giderken koskocaman bir kamyonun 100 ile arkanızda belirmesi ve can havli ile kendinizi sağa atmanız günün heyecanını yaşatır size. Bunun için önce adam olacaksın sonra direksiyon başına geçeceksin.
  Cevapla
 • gündüz feneri 4 yıl önce Şikayet Et
  SARI+SARI = KIRMIZI. bence trafik cezaları 3 korner 1 penaltı şeklinde uygulanmalı. ve penaltı olarak kesilen ceza ciddi olmalı. yani 3 defa aynı hatayı işleyen sürücü işlediğin hatanın büyüklüğüne göre okkalı bir ceza almalı. ve bu hatalar digital olarak kayıtlara geçmeli. bu teknolojide bu yapılamıyorsa yazık bize. TC girdinmi herşey çıkıyor ortaya... böylece polis keyfi ceza kesti lafı ortada dolaşmaz. ben sana 3 kez uyarmıştım uyarılarınıda evine gönderdim ahada bu senin toplam cezan deyip okkalı bir ceza kesilmeli . Yani aynı Sarı kartın kırmızı karta dönüşmesi gibi. direk kırmızı yiyince itiraz çok olur ama Sarı Sarı kırmızı yiyince itiraz pek olmaz :)))
  Cevapla
 • Burhan Bingol 4 yıl önce Şikayet Et
  jeton yenimi düştü?. Adama bak gelismis ulkelerde kademeli ceza sistemi uygulaniyormus da onlardan ogrendik bir seyide gelismis ulkelerden once yapin kafanizi beyninizi calistirin gelismis ulke dedigimiz batili ulkelerdir yani adaleti gozonunde bulundurmazlar cikarlar menfaatler onplanda oysaki ovunerek boburlenerek musluman oldugunuzu soyluyorsunuz neden islami kriterleri goz onunde bulundurarak bir yasa hazirlamazsiniz.Gerci sizn aklinizi kulanacaginizda yok ya oyle bir sey olmus olsaydi bugun bu halde olmazdik bizimde markalarimiz olurdu.
  Cevapla
 • alat asim 4 yıl önce Şikayet Et
  FAYDA İÇİN KISITLAMA OLSUN, VE CEZALAR KESİLSİN, ANCAK;. Cezayı kesmeyen, veya iptal eden memurun veya amirin aldığı maaş haram zıkkım olsun.
  Cevapla
 • xmenbln 4 yıl önce Şikayet Et
  siyah beyaz ... gelismis ülkeler derken ???!!!. ben almanyada yasiyorum ... is icabi gezi icabi arasira ispanya-italya-hollandaya gidip geliyorum ... sen saniyormusunki onlar para kazanmak icin yapmiyorlar ? italyada asiri hiz yap bakalim ne kadar ceza aliyorsun ... hele iskandinav ülkeleri aylik-yillik gelirine göre ceza kesiyorki akillan diye ... veya para lazim ne bileyim .. yani demek istedigim en ucuz almanya oldugu halde .. gece kirmizda gectim .. 4 puan-200 euro ceza .. 1 sene icinde bir daha olursa 1-2 aylik ehliyet gidecek ....cezada daha yüksek düser herhalde.EGITIMLE ALAKASI YOK .. insanimizin icinde olmasi lazim... KIRMIZIDAN GECILMEYECEGINI kim bilmiyor ? ... YAYA GECIITINDEN son surat gecilmeyecegini bilmiyormu? .. kimi neyi egiteceksiniz?? ... FRENE basmasini bilmeyen milleti neyle egiteceksin? 70 lik yapsan 80 basar... 80 versen 90 basar...SEHIR ICI ALMANYADA .. birsey yazmiyorsa otomataik 50 ... yaziyorsa 30 .... birde 10 km/h lik yerler var...sehir disi 80-130 arasi ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle