Araç kiralarken bu uyarıya dikkat!

Yaz dönemi ile birlikte araç kiralayacakları bekleyen büyük tehlikeye dikkat. Araç kiralarken kesinlikle açık senet imzalamayın!

Araç kiralarken bu uyarıya dikkat!
Araç kiralarken bu uyarıya dikkat!
GİRİŞ 26.06.2013 12:30 GÜNCELLEME 26.06.2013 12:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Şikayetvar'ın haberine göre; kayıt dışı araç kiralama şirketleri açık senet imzalatarak araç kiralayanlara beklenmedik büyük borçlar çıkartıp kredi kartı bilgilerini ele geçiriyorlar. İmzalatılan sözleşme ve seneti kontrol etmeyenlerin başı dertten kurtulmaz oldu.

Yasal araç kiralama şirketleri yerine gayri resmi şirketlerden araç kiralayanların başı büyük dertte. İmzalattıkları senet ve sözleşmelerle hem masrafları hem de olmadık borçları araç kiralayanlardan alan bu firmalar vatandaşların kredi kartı bilgilerini de kötüye kullanıyor. Araç kiraladıktan sonra büyük sorunlar yaşayanlar mağduriyetlerini Şikayetvar'a şöyle anlattılar:

Gayri Resmi Firmalara Dikkat

"Gayri resmi oto kiralama işi yapanlar işi tefeciliğe dökmüş. Kaskosuz şahsi kullanımlı kaskolu araçları açık senet imza şartıyla kiraya veriyorlar. Araca bir şey olduğunda aracın serviste yattığı gün ücreti ve hasar ücreti bire bir kiralayandan tahsil ediliyor. Sadece bununla da kalmıyor ellerindeki açık senetlerle olmadık borçlar çıkarıp rahat bırakmıyorlar."

"Nasıl Güveneceğim?"

"Tatile gitmek için araç kiralayan bir yere gittim ve önüme açık senet koydular. Normal sözleşme istediğimde 'Sana nasıl güveneceğim' diye yanıt verdi. Birde kredi kartı bilgilerimi almak istedi. Peki ben size nasıl güveneceğim. Araç kiralamada böyle bir uygulama var da ben mi bilmiyorum?"

"Kaza Sonrası Fazladan Ücret Aldılar"

"Aracımdaki arıza nedeni ile servise verdim. Aracın 1 hafta serviste kalacağını öğrenince araç kiralamak istedim. Araç kiralarken açık senet imzalattılar. Aracı aldıktan 2 saat sonra araç park halindeyken birisi gelip araca vurdu ve hasar verdi. Araç kiraladığım firmayı aradım. Bana aracı kendi tamircilerine götüreceklerini ve o günlerin parasını da benden alacaklarını söylediler. Aldıkları miktar bununla kalmadı. Ellerindeki senet ile benden hem aracın masraflarını hem de aracın yatma bedelini kat kat fazla tahsil ettiler."

Araç Kiralarken Bunlara Dikkat Edin!

Yazın gelemsi ile araç kiralama şikayetlerinin de hızla arttığına dikkat çeken Şikayetvar Uzmanları şu uyarılarda bulundular:

* Aracı mutlaka yasal firmalardan kiralayın,

*Araç kiralarken kesinlikle açık ve boş senet imzalamayın,

* Kredi kartı bilgilerinizi vermeyin,

*Kiralanan araç şahısların değil bir firmanın üzerinde kayıtlı olmasına dikkat edin,

*Araç ruhsatını mutlaka inceleyin. Kiraladığınız aracın plakası ile karşılaştırın,

*Kiralanan aracın kaskosunun olmasına dikkat edin,

* Sözleşme maddelerini mutlaka tek tek okuyun. Sözleşmede ek belirtilmiş fakat ortada ek yoksa kesinlikle sözleşmeyi imzalamayın,

* Sigorta şartlarını sorun ve detaylı olarak anlatılmasını talep edin,

* Aracı teslim alırken üzerindeki varsa hasarların kontrata yazılmasını isteyin,

*Kimlik bilgileriniz isteniyor ise 'Bu kimlik bilgileri sadece araç kiralama sözleşmesi içindir' diye paraf atın.

KAYNAK: SİKAYETVAR.COM
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • necati yilmaz 6 yıl önce Şikayet Et
    Araç Kiralama. Araç kiralayacaklara güzel bir rehber olmuş ancak; Araç kiralama şirketleri kendilerini de garantiye almak ister, hadi boş senet imzalamazsınız orası mantıklı ancak kredi kartı bilgilerinizi de vermezseniz şirketler neye dayanarak size araç verecek ? Kurumsal firmaları tercih edin ancak o firmalarda kredi kartı bilgilerini almadan size araç vermezler.
    Cevapla